Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Giganci Polska Press. Kategoria Bezpieczeństwo Żywnościowe

Giganci Polska Press
Polska jest jednym z największych w Europie, ale też znaczących w świecie, producentów żywności.
Polska jest jednym z największych w Europie, ale też znaczących w świecie, producentów żywności.
Polsce nie grozi głód, nie ma także zagrożeń dla polskiego eksportu. Nasze rolnictwo jest wyjątkowo różnorodne, a tym samym odporne na sytuacje kryzysowe. Do tego w 2021 r. pobiliśmy rekord eksportu żywności.

Wybuch wojny i agresja Rosji na Ukrainę doprowadził do destabilizacji rynków rolno-spożywczych. Przerwane łańcuchy dostaw, kłopot z eksportem ukraińskiego zboża przez Morze Czarne, to wszystko wywołało prawdziwy szok na światowych rynkach. W marcu 2022 r. mieliśmy do czynienia z bezprecedensową sytuacją. Światowy indeks cen żywności wzrósł do 159,3 pkt (tj. 12,6 proc. m/m), najwyższego poziomu w historii. We wrześniu było już na rynkach stabilniej. Indeks podawany przez ONZ wyniósł 136,3 pkt. Jednocześnie, jak szacują agendy ds. żywności Organizacji Narodów Zjednoczonych (FAO), w latach 2022-23 liczba osób niedożywionych może wzrosnąć o 13 mln.

W tym czasie w Polsce mogliśmy zachować spokój. Polska jest jednym z największych w Europie, ale też znaczących w świecie, producentów żywności. Co ważniejsze - jesteśmy także znaczącym eksporterem żywności, co oznacza nadwyżki w produkcji względem potrzeb wewnętrznych.

Jako podaje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR), w 2021 r. wartość eksportu ogółem towarów rolno-spożywczych z Polski, w porównaniu z rokiem 2020, wzrosła o 9%, do nienotowanego poziomu 37,4 mld EUR, tj. około 170,8 mld zł. Co ważne, w handlu międzynarodowym mieliśmy nadwyżkę. Dodatnie saldo wymiany handlowej zwiększyło się o 9,7%, do 12,7 mld EUR, tj. ok. 58,2 mld zł.

Co najważniejsze, w eksporcie - nie ma jednego lidera pod względem kategorii produktów, eksport jest wszechstronnych. Największy udział w eksporcie miało mięso i jego przetwory (19% wartości). Zróżnicowanie eksportu jest zjawiskiem pozytywnym. Polskie rolnictwo nie jest uzależnione od jednego typu aktywności.

  • Eksport polskiej żywności w 2021 r. miał wartość 37,4 mld euro
  • Eksport polskiej żywności w 2021 r. do krajów UE wyniósł: 27,1 mld euro
  • Wartość eksportu do UE wzrosła w ciągu roku o: 11 proc.
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Giganci Polska Press. Kategoria Bezpieczeństwo Żywnościowe - Strefa Biznesu

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski