MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gigantyczna kolejka w centrum Poznania. Tłumy chcą kupić nową monetę kolekcjonerską. Niektórzy stoją od środy

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
Od 9 lutego w oddziałach NBP można kupić kolekcjonerski banknot polimerowy i srebrną monetę. Okazją jest 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika.
Od 9 lutego w oddziałach NBP można kupić kolekcjonerski banknot polimerowy i srebrną monetę. Okazją jest 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Adam Jastrzębowski
Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu kolekcjonerską monetę oraz banknot „Mikołaj Kopernik”. Pod siedzibą banku od samego rana tworzyły się kolejki. Niektórzy, jak pan Piotr, stali tam już od środy. Moneta i banknot zostały wyprodukowane z okazji przypadającej w tym roku 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

Gigantyczna kolejka ustawiła się na al. Marcinkowskiego w Poznaniu. Narodowy Bank Polski poinformował, że od 9 lutego są dostępne w sprzedaży monety i banknoty kolekcjonerskie „Mikołaj Kopernik”. Zainteresowanie nimi jest ogromne. Niektórzy stali w kolejce już od środy rano.

-Moneta o nominale 50 zł jest wykonana ze srebra, ma średnicę 45 milimetrów, masę 62,2 grama, gładki brzeg oraz wysoki relief. Moneta zawiera dodatkowy element – wklejkę bursztynową. Zostanie wyemitowana w nakładzie do 7000 sztuk i będzie dostępna w cenie 950 zł

- informuje biuro prasowe NBP.

Rewers monety przedstawia fragment pomnika Mikołaja Kopernika w Warszawie oraz stylizowany wizerunek promieni słonecznych. Na awersie poza stałymi elementami, takimi jak wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, nominał oraz oznaczenie roku emisji, został umieszczony wizerunek Układu Słonecznego z dzieła Mikołaja Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium”.

Monetę kolekcjonerską i banknot kolekcjonerski „Mikołaj Kopernik” można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym NBP Kolekcjoner.
Monetę kolekcjonerską i banknot kolekcjonerski „Mikołaj Kopernik” można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym NBP Kolekcjoner. Adam Jastrzębowski

Zobacz też: W tych dzielnicach Poznania kradną najwięcej. Co pada łupem złodziei? Policja ujawnia dane

- Banknot kolekcjonerski „Mikołaj Kopernik” o nominale 20 zł został wyprodukowany na podłożu polimerowym (to drugi polimerowy banknot kolekcjonerski NBP). Banknot o wymiarach 150 x 77 mm zostanie wyemitowany w nakładzie do 100 000 sztuk. Będzie można go nabyć w cenie 160 zł. Na banknocie znajdują się elementy odnoszące się do życia i dzieła Mikołaja Kopernika. Na stronie przedniej widnieje wizerunek astronoma, tzw. portret toruński

- poinformowano.

Na stronie odwrotnej są przedstawione monety z czasów Kopernika, natomiast w tle znajduje się wizerunek Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie. Banknot ma najbardziej zaawansowane na świecie zabezpieczenie. To umieszczone w lewym dolnym rogu zabezpieczenie optyczne z efektem ruchu i głębi oraz obrazem 3D, przedstawiające układ heliocentryczny.

Rocznica urodzin Mikołaja Kopernika

Moneta kolekcjonerska i banknot kolekcjonerski zostały wyprodukowane z okazji przypadającej w 2023 r. 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Ten wielki Polak był wybitnym astronomem, twórcą teorii heliocentrycznej, lekarzem, ekonomistą – autorem jednej z wersji prawa rządzącego obiegiem pieniądza, wiernym poddanym polskich królów - obrońcą Olsztyna przed Krzyżakami.

Mikołaj Kopernik urodził się w Toruniu 19 lutego 1473 r. w rodzinie bogatego kupca Mikołaja Kopernika i Barbary z domu Watzenrode. Jego ojciec pochodził ze Śląska, a matka z patrycjuszowskiej rodziny toruńskiej. Przyszły astronom uczył się najpierw w Toruniu, potem zapewne w Chełmnie. W latach 1491–1503 studiował w Krakowie, Bolonii i Padwie. Studia zakończył uzyskaniem doktoratu z prawa kanonicznego w Ferrarze w 1503 r.

W tym samym roku Kopernik powrócił do Polski i osiadł na Warmii, gdzie jego wuj i mecenas Łukasz Watzenrode był biskupem. Już wcześniej, w 1495 r. astronom został kanonikiem warmińskim. W latach 1503–1510 mieszkał przy wuju w Lidzbarku Warmińskim, a od 1510 r. w zasadzie stale przebywał we Fromborku, jedynie w latach 1519–1521 w Olsztynie.

Czytaj też: Samochody, łodzie, a nawet fortepian! Wojsko w Poznaniu sprzedaje prawdziwe perełki. Zobacz ofertę z najnowszego przetargu AMW w Poznaniu

Najważniejszym dziełem Kopernika jest praca „De revolutionibus orbium coelestium” („O obrotach sfer niebieskich”). Przypuszcza się, że Kopernik zaczął ją pisać w 1514 r., a skończył około 1530 r. Długo zwlekał z jej wydaniem – wyszła drukiem w 1543 r. dzięki staraniom niemieckiego uczonego Jerzego Joachima Retyka. Nie jest pewne, czy autor zobaczył swoje dzieło przed śmiercią w maju 1543 r.

Gdzie można kupić monetę i banknot?

Monetę kolekcjonerską i banknot kolekcjonerski „Mikołaj Kopernik” można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym NBP Kolekcjoner. Banknot i monetę będzie można obejrzeć podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego, który odbędzie się w Toruniu w dniach 19-21 lutego 2023 roku. Kongres jest kulminacyjnym momentem obchodów 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Targowisko na Bema powstało w czerwcu 1989 r. i przez niemal całe lata 90. było to kultowe miejsce, gdzie można było kupić wszystko - od markowych ubrań po meble.Zobaczcie archiwalne zdjęcia targowiska ---->

To miejsce w Poznaniu było kultowe. Wszyscy zjeżdżali tu na ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski