Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gigantyczne kolejki do szczepień w szpitalu HCP w Poznaniu. Pacjenci: "To istny kocioł!". Szpital odpowiada

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Przedstawiciele szpitala tłumaczą, że problemy nie wynikają z braku organizacji. Ich zdaniem spora część pacjentów na szczepienie przychodzi za wcześnie.
Przedstawiciele szpitala tłumaczą, że problemy nie wynikają z braku organizacji. Ich zdaniem spora część pacjentów na szczepienie przychodzi za wcześnie. Waldemar Wylegalski
Kocioł, zamieszanie, przepychanki - tak sytuację, jaka miała miejsce w środę rano pod szpitalem HCP w Poznaniu określają osoby, które przyszły tam, by zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. Tego dnia przed szpitalem stało kilkadziesiąt osób. To zaskakujące, zwłaszcza że takie sytuacje miały miejsce już kilka dni wcześniej. Przedstawiciele szpitala tłumaczą, że problemy nie wynikają z braku organizacji. Ich zdaniem spora część pacjentów na szczepienie przychodzi za wcześnie.

Jak wynika z relacji pacjentów, kolejka była tak długa, że zakręcała za mury szpitala. Później jednak zrobiło się ogromne zamieszanie i ludzie zaczęli się mieszać przed szpitalem.

- Przed godziną 8 właściwie nie było tam kolejki, bo to był po prostu jeden wielki tłum, który stał pod szpitalem. Dopiero po wejściu do szpitala zapanował porządek i przebiegało to sprawniej

- mówi Pani Bronisława, która na 8 rano została umówiona na szczepienie w szpitalu HCP. Do placówki przyszła wraz z wnuczką.

Oto nowe zasady szczepień:

od 16 lat

Z kolei jej wnuczka, pani Jagoda dodaje: - To co się działo przed godziną 8, wołało o pomstę do nieba. W momencie, kiedy pacjentów zaczęto wywoływać nazwiskami, zrobił się totalny kocioł, wszyscy rzucili się na siebie. Podobno nawet wezwano policję. Mam nadzieję, że po tym wszystkim szpital pójdzie wreszcie po rozum do głowy i naprawi to, co się tam dzieje.

Kolejki do szczepień w szpitalu HCP. Pacjenci przychodzą za wcześnie?

Jak twierdzą przedstawiciele placówki, problem nie wynika z braku organizacji ze strony szpitala, a z nadgorliwości pacjentów, którzy przychodzą na szczepienie zbyt wcześnie.

- Pacjenci są rozłożeni w czasie. Prosimy, żeby ludzie przyjeżdżali na umówioną godzinę. Jednak teraz, jak weryfikujemy osoby, które czekają do szczepienia, to okazuje się, że o godz. 8 pod szpitalem stoją pacjenci, którzy powinni pojawić się dopiero o godz. 13, 15 czy nawet 17

- mówi Lesław Lenartowicz, prezes Centrum Medycznego HCP.

I dodaje: - Panuje jakieś dziwne przekonanie, że kto pierwszy ten lepszy i dlatego ludzie przyjeżdżają i czekają już przed godz. 6 rano, mimo że punkt mamy otwarty od 7.30. A ja nie mogę wyrzucić tych ludzi poza teren szpitala, ale to też nie może być tak, że ktoś przychodzi tyle godzin wcześniej.

Taka sytuacja miała miejsce już kilka dni wcześniej. Wtedy jednak, jak twierdzili przedstawiciele szpitala, zamieszanie spowodowane było opóźnieniami w dostawie szczepionek. Teraz, jak podkreśla prezes Centrum Medycznego HCP, szczepionki są już dostępne i są podzielone na pacjentów na odpowiednie godziny. Na jedną godzinę wchodzi około 70 osób.

- To nie jest zbyt wiele, ponieważ mamy cztery gabinety szczepienne i sześciu lekarzy, którzy do tych szczepień kwalifikują. Z tego względu cały czas mamy rotację tych pacjentów, oni nie stoją w kolejce, bo cały czas się przemieszczają - przychodząc wypełniają formularz, następnie idą do lekarza, który ich kwalifikuje i dopiero później przechodzą do szczepienia

- mówi Lesław Lenartowicz.

I dodaje: - Apelujemy o to, żeby przychodzić na 5 minut przed godziną, na którą został umówiony. Każdy z danej godziny zostanie zaszczepiony.

Zobacz zdjęcia sprzed szpitala HCP w Poznaniu:

Po opublikowaniu przez firmę Pfizer specyfiki szczepionki przeciwko Sars-CoV-2, pojawiło się wiele niejasności i fake newsów odnośnie tego, kto może, a kto nie może być poddany szczepieniom. Skonsultowaliśmy ten temat z prof. Joanną Zajkowską z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białymstoku i opracowaliśmy wykaz niektórych grup osób (np. kobiety w ciąży, dzieci) oraz wykaz najczęstszych chorób, których występowanie budzi wątpliwości czytelników odnośnie możliwości zaszczepienia.Na kolejnych slajdach odpowiadamy na pytania, czy np. osoby chorujące na nowotwory, cukrzycę, alergie, choroby serca, nadciśnienie tętnicze lub po przebytych udarach lub zawałach mogą być poddane szczepieniom czy nie. Rozwiewamy też wątpliwości odnośnie szczepień kobiet w ciąży, matek karmiących czy też dzieci.Kto nie powinien się szczepić, a kto może to zrobić? Aby przejść do poszczególnych grup pacjentów przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kto nie powinien szczepić się przeciw koronawirusowi? Te oso...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski