Gimnazjum 58 w Poznaniu: W tej szkole lekcje gry w szachy są...

  Gimnazjum 58 w Poznaniu: W tej szkole lekcje gry w szachy są obowiązkowe

  Anna Jarmuż

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Gimnazjum 58 w Poznaniu: W tej szkole lekcje gry w szachy są obowiązkowe
  1/9
  przejdź do galerii

  Gimnazjum 58 w Poznaniu: W tej szkole lekcje gry w szachy są obowiązkowe ©Anna Jarmuż

  "Kto sobie z szachami nie poradzi, ten w życiu też nie da sobie rady". Takie motto przyświeca uczniom i nauczycielom z Gimnazjum nr 58. W tej poznańskiej szkole "królewska gra" jest przedmiotem obowiązkowym i odbywa się raz w tygodniu, a osiągnięte przez gimnazjalistów wyniki wliczają się do średniej ocen.
  Lekcje szachów wprowadzono w szkole dwa lata temu. Uczęszczają na nie uczniowie klas pierwszych i drugich. Wcześniej gimnazjalistów podzielono na grupy - podstawową i zaawansowaną.

  - Na zajęciach młodzi szachiści uczą się reguł gry, zgłębiają jej historię, poznają przykładowe strategie oraz biografie znanych szachistów - wylicza Joanna Kupsik, nauczycielka przedmiotu.

  Jak zauważają pedagodzy, gra w szachy uczy twórczego myślenia i rozwiązywania problemów. Wpływa dobrze na pamięć i odciąga młodzież od komputerów. Ma też walory wychowawcze. Uczy zasad fair play, odpowiedzialności, systematyczności, opanowania i cierpliwości.

  - Młodzież, pomimo tego, że ma olbrzymi potencjał intelektualny, nie radzi sobie z zdaniami problemowymi - tłumaczy Elżbieta Marciniak, dyrektorka Gimnazjum nr 58. - Jest też odtwórcza. Szuka schematów i korzysta z gotowych rozwiązań. Szukaliśmy różnych sposobów, żeby nauczyć naszych uczniów twórczego podejścia do problemów. Efekty nie były jednak zadowalające. Wtedy natknęłam się na ciekawą publikację - wspomina.

  Opisano w niej eksperyment, przeprowadzony w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Młodzież podzielono na trzy grupy. Członkowie jednej z nich grali w szachy od początku edukacji, drugiej - od pewnego jej momentu, trzeciej - w ogóle. Okazało się, że uczniowie, którzy grali w szachy od samego początku, osiągały lepsze wyniki z matematyki niż pozostali.
  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo