Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjum 58 w Poznaniu: W tej szkole lekcje gry w szachy są obowiązkowe

Anna Jarmuż
Gimnazjum 58 w Poznaniu: W tej szkole lekcje gry w szachy są obowiązkowe
Gimnazjum 58 w Poznaniu: W tej szkole lekcje gry w szachy są obowiązkowe Anna Jarmuż
"Kto sobie z szachami nie poradzi, ten w życiu też nie da sobie rady". Takie motto przyświeca uczniom i nauczycielom z Gimnazjum nr 58. W tej poznańskiej szkole "królewska gra" jest przedmiotem obowiązkowym i odbywa się raz w tygodniu, a osiągnięte przez gimnazjalistów wyniki wliczają się do średniej ocen.

Lekcje szachów wprowadzono w szkole dwa lata temu. Uczęszczają na nie uczniowie klas pierwszych i drugich. Wcześniej gimnazjalistów podzielono na grupy - podstawową i zaawansowaną.

- Na zajęciach młodzi szachiści uczą się reguł gry, zgłębiają jej historię, poznają przykładowe strategie oraz biografie znanych szachistów - wylicza Joanna Kupsik, nauczycielka przedmiotu.

Jak zauważają pedagodzy, gra w szachy uczy twórczego myślenia i rozwiązywania problemów. Wpływa dobrze na pamięć i odciąga młodzież od komputerów. Ma też walory wychowawcze. Uczy zasad fair play, odpowiedzialności, systematyczności, opanowania i cierpliwości.

- Młodzież, pomimo tego, że ma olbrzymi potencjał intelektualny, nie radzi sobie z zdaniami problemowymi - tłumaczy Elżbieta Marciniak, dyrektorka Gimnazjum nr 58. - Jest też odtwórcza. Szuka schematów i korzysta z gotowych rozwiązań. Szukaliśmy różnych sposobów, żeby nauczyć naszych uczniów twórczego podejścia do problemów. Efekty nie były jednak zadowalające. Wtedy natknęłam się na ciekawą publikację - wspomina.

Opisano w niej eksperyment, przeprowadzony w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Młodzież podzielono na trzy grupy. Członkowie jednej z nich grali w szachy od początku edukacji, drugiej - od pewnego jej momentu, trzeciej - w ogóle. Okazało się, że uczniowie, którzy grali w szachy od samego początku, osiągały lepsze wyniki z matematyki niż pozostali.
- Stwierdziłam, że muszę spróbować - mówi Elżbieta Marciniak. - Nie mamy jeszcze pełnej diagnozy. Zauważyliśmy jednak, że zadania z matematyki, które poprzednim rocznikom sprawiały trudności, te obecne rozwiązują z dużo większą łatwością. Młodzież, która uczyła się grać w szachy osiąga też lepsze wyniki w nauce.

Dlatego, nauczyciele postanowili pójść o krok dalej. Nawiązali kontakt z Wielkopolskim Klubem Szachowym i utworzyli Poznańską Ligę Szachową. W szkole odbywają się turnieje, w których biorą udział uczniowie z innych szkół. Ostatnie takie rozgrywki odbyły się w szkole w piątek. Wzięli w nim udział uczniowie z pięciu poznańskich szkół (także podstawówek).

- Gra w szachy przynosi pozytywne efekty. Dlatego, chcemy zarazić innych zamiłowaniem do niej. W nowym roku szkolnym rozgrywki będą się odbywać regularnie - zapowiada dyrektorka Gimnazjum nr 58.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski