18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjum nr 24 walczy o swoją szkołę [ZDJĘCIA]

Anna Jarmuż
Uczniowie, rodzice i nauczyciele bronią Gimnazjum nr 24.
Uczniowie, rodzice i nauczyciele bronią Gimnazjum nr 24.
- Nie zgadzamy się z decyzją władz. Będziemy walczyć o naszą szkołę! - takie słowa padały z ust zgromadzonych na poniedziałkowym spotkaniu w Gimnazjum im. Unii Europejskiej na os. Bohaterów II Wojny Światowej. Powód? Projekt zmian w sieci poznańskich szkół zakłada, że placówka ma zostać przeniesiona do budynku Gimnazjum nr 25 im. Arkadego Fiedlera (os. Tysiąclecia), które ma zostać zlikwidowane.

Czytaj także:
Awantura o likwidowane szkoły
Szkoła w Zalasewie do likwidacji? Niepokój mieszkańców

Na zmianę lokalizacji nie zgadzają się uczniowie, ich rodzice i nauczyciele.

- Nasza szkoła mieści się w tym budynku od 25 lat. Wiąże nas z nim długa tradycja. Chcemy zostać w tym miejscu dla dobra naszych uczniów - tłumaczy Maria Zaremba Szlachciak, dyrektorka szkoły.

Gimnazjaliści podkreślają, że po przeniesieniu na os. Tysiąclecia, ich placówka nie będzie już taka sama.

- Ta szkoła to nasze życie. Tutaj się uczymy i poznajemy przyjaciół - mówi Magdalena Błaszczak, uczennica. - Dlatego walczymy. Zanieśliśmy petycję wraz z listem do prezydenta, rozmawialiśmy z panem Andrzejem Tomczakiem z Wydziału Oświaty Urzędu Miasta, utworzyliśmy specjalną stronę na Facebooku - wylicza.

Nauczyciele i uczniowie nie rozumieją, z jakich powodów gimnazjum ma zostać przeniesione.

- Nakaz likwidacji, przeniesienia czy łączenia szkół powinien objąć placówki ze słabymi wynikami lub małą ilością uczniów - stwierdza Renata Szczeszak, nauczycielka historii. - Nasza placówka ma ponad 400 uczniów. Co roku przyjmujemy do szkoły pięć kolejnych klas. Nasi uczniowie mają wspaniałe osiągnięcia pod względem wyników w nauce, dokonań sportowych i zaangażowania w inicjatywy społeczne. Nie ma żadnych racjonalnych argumentów, które przemawiałyby za przeniesieniem szkoły.

Władze miasta jednak takie argumenty mają. Swoją decyzję tłumaczą dobrem dzieci.

- Gimnazjum nr 24 jest to bardzo dobra szkoła. Osiąga doskonałe wyniki. Chcemy umożliwić jej dalszy rozwój w znacznie lepszych warunkach - tłumaczy Piotr Mróz, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania. - Gimnazjum nr 25 mieści się w ogromnym budynku, z dużą salą gimnastyczną, jednak uczęszcza do niego bardzo niewiele dzieci. Najlepszym wyjściem jest stopniowe wygaszanie tej szkoły.

A co z budynkiem po Gimnazjum nr 24? Wykorzystać go mają Salezjanie, z którymi placówka dzieli budynek od 2006 roku. Znajduje się tam obecnie Publiczna Szkoła Podstawowa, Gimnazjum i LO.

We wtorkowym, papierowym Głosie rozmowa z Joanną Frankiewicz, radną z zespołu pracującego nad zmianami w sieci szkół.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski