Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjum w Poznaniu: Którą szkołę wybrać? Zobacz ofertę z Wildy!

Katarzyna Sklepik, Anastazja Bezduszna, Anna Jarmuż
Gimnazjum nr 40ul. Różana 1/3 tel.  61 833 03 20www.zs5.poznan.plOferta klas2 klasy ogólnodostępne56 miejsc, nabór właściwy języki obce:  angielski, niemiecki, hiszpański, rosyjskiKlasa ogólna szermierczaKlasa ogólnodostępna z rozszerzonym programem sportowym z szermierki. Język wiodący do wyboru - angielski lub niemiecki oraz drugi spośród proponowanych: angielski, niemiecki, hiszpański, rosyjski - zajęcia w grupach międzyoddziałowych dostosowanych do poziomu zaawansowania uczniów. Ponadto grupa językowa z rozszerzonym językiem angielskim (pięć godzin tygodniowo).Klasa aktywności twórczejA w niej sztuka negocjacji, rozwiązywanie zagadek problemowych, kręcenie filmów, rysowanie komiksów, taniec, film, poznawanie tajników radia, telewizji, portali internetowych, podejmowanie różnorodnych wyzwań, twórcze kreowanie postaw i przestrzeni.Klasa matematyczno-fizycznazwiększona liczba godzin z matematyki i fizyki
Gimnazjum nr 40ul. Różana 1/3 tel. 61 833 03 20www.zs5.poznan.plOferta klas2 klasy ogólnodostępne56 miejsc, nabór właściwy języki obce: angielski, niemiecki, hiszpański, rosyjskiKlasa ogólna szermierczaKlasa ogólnodostępna z rozszerzonym programem sportowym z szermierki. Język wiodący do wyboru - angielski lub niemiecki oraz drugi spośród proponowanych: angielski, niemiecki, hiszpański, rosyjski - zajęcia w grupach międzyoddziałowych dostosowanych do poziomu zaawansowania uczniów. Ponadto grupa językowa z rozszerzonym językiem angielskim (pięć godzin tygodniowo).Klasa aktywności twórczejA w niej sztuka negocjacji, rozwiązywanie zagadek problemowych, kręcenie filmów, rysowanie komiksów, taniec, film, poznawanie tajników radia, telewizji, portali internetowych, podejmowanie różnorodnych wyzwań, twórcze kreowanie postaw i przestrzeni.Klasa matematyczno-fizycznazwiększona liczba godzin z matematyki i fizyki
Wybierając gimnazjum w Poznaniu szóstoklasista i jego rodzice powinni dokładnie przeanalizować oferty szkół, by dopasować je nie tylko do predyspozycji edukacyjnych, ale też zainteresowań dziecka. Tym razem przedstawiamy ofertę gimnazjów z Wildy.

Gimnazjalista, który stara się o przyjęcie do wybranej szkoły, musi pamiętać o szeregu formalności. Od kilku lat w Poznaniu działa nabór elektroniczny, który umożliwia zapisanie się do wybranego gimnazjum w prosty i szybki sposób.

Uczeń, który wejdzie na stronę www.nabor.pcss.pl w pierwszej kolejności szuka na liście gimnazjum obwodowego. Oprócz szkoły z rejonu szóstoklasista może zaznaczyć dodatkowo dwa inne gimnazja (nie więcej!), do których chciałby uczęszczać od nowego roku szkolnego. Zaznacza je w kolejności od najbardziej preferowanego (pierwsze miejsce) do najmniej preferowanego (trzecie miejsce).

Jeżeli szóstoklasista chce zostać uczniem oddziału sportowego, dwujęzycznego lub klasy artystycznej, musi (poza wnioskiem) wypełnić deklarację, w której zaznaczy wybrany przez siebie oddział.

Kolejny krok to wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Uczeń wpisuje w nim: swoje dane osobowe, adres zamieszkania, dane rodziców lub prawnego opiekuna oraz oceny uzyskane na świadectwie z 5 klasy. Wypełniony formularz musi wydrukować i zanieś do gimnazjum w wyznaczonym terminie (patrz ramka obok). Wraz z wnioskiem o przyjęcie, szóstoklasista dostarczyć musi zaświadczenie o średniej ocen, oświadczenie o odprowadzeniu przez choć jednego rodzica podatku dochodowego PIT za rok 2013 w gminie Poznań.

Jeśli uczeń stara się o przyjęcie do oddziału sportowego, to musi dołączyć też orzeczenie lekarskie.
Dokumenty można pobrać ze strony internetowej urzędu miasta. Oto adres: www.poznan.pl/oswiata.
W wersji papierowej są one też dostępne w szkołach podstawowych i gimnazjach.

Terminarz rekrutacji

  • do 16 maja - należy złożyć prośbę o przyjęcie do gimnazjum obwodowego (tu uczeń nie podlega rekrutacji) i pozaobwodowego (tu bierze udział w naborze wstępnym do klas: sportowych, językowych, dwujęzycznych, artystycznych, profilowanych)
  • do 6 czerwca - odbywają się testy, egzaminy sprawnościowe i przesłuchania (oddziały mistrzostwa sportowego, oddziały sportowe w gimnazjach ogólnodostępnych, oddziały dwujęzyczne, klasa artystyczna w "Łejerach").
  • 3 czerwca - sprawdzian predyspozycji językowych (oddziały dwujęzyczne)
  • 27 czerwca - 1 lipca, godz. 15 - składanie kopii świadectwa ukończenia szkoły podstawowej.
  • 3 lipca o godz. 11 - ogłoszenie listy zakwalifikowanych kandydatów i listy niezakwalifikowanych kandydatów do oddziałów bezobwodowych
  • 4 lipca do godz. 16 - składanie oświadczenia woli podjęcia nauki w danym gimnazjum poprzez złożenie świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o wynikach sprawdzianu (oryginałów lub kserokopii poświadczonych za zgodność z oryginałem).
  • 7 lipca o godz. 12 - Ogłoszenie listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych.

Kryteria i zasady punktacji

  • Uczeń może zdobyć maksymalnie 90 punktów, w tym:
  • maksymalnie 42 punkty za świadectwo z klasy VI
  • język polski i matematyka (ocena x2 - maksymalnie 12 punktów),
  • historia i społeczeństwo, język obcy, przyroda (ocena - maksymalnie 6 punktów),
  • maksymalnie 6 punktów z oceny z zachowania w klasie VI: wzorowa - 6 punktówbardzo dobra - 3 punktyinne - 0 punktów
  • maksymalnie 6 punktów za świadectwo z wyróżnieniem
  • maksymalnie 6 punktów za średnią ocen z pięciu przedmiotów ze świadectwa klasy V:
  • język polski, matematyka, historia, język obcy, przyroda
  • maksymalnie 12 punktów za inne osiągnięcia kandydata zapisane na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej zgodnie z listą zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych ogłoszoną na stronie: www.poznan.pl.

Punktowanie osiągnięć:

  • sportowe: 6 punktów (miejsca 1-8, szczebel ogólnopolski), 4 punkty (miejsca 1-4, szczebel wojewódzki), 2 punkty (miejsca 1-3, szczebel powiatowy)
  • artystyczne, konkursy wiedzy: 6 punktów (laureat, miejsca 1-3, szczebel ogólnopolski oraz finalista konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim), 4 punkty laureat, miejsca 1-3, szczebel wojewódzki), 2 punkty (laureat, miejsca 1-3, szczebel powiatowy)
  • 10 punktów za to, że kandydat mieszka na terenie gminy Poznań
  • 8 punktów za to, że rodzic odprowadza podatek dochodowy PIT za 2013 rok w gminie Poznań

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski