Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gitarowa Akademia pełna rocka, jazzu, klasyki i młodości

Marek Zaradniak
Lubelska grupa Vestige podczas konkursowej prezentacji.
Lubelska grupa Vestige podczas konkursowej prezentacji. Waldemar Wylegalski
Jazzem, rockiem, ale i dźwiękami gitary klasycznej rozbrzmiewa tego weekendu festiwal Akademia Gitary

Nowością festiwalu jest konkurs dla młodych zespołów gitarowych. Dziewięć spośród kilkudziesięciu grup jakie się zgłosiły prezentuje się od piątku w Poznaniu na scenie przy Centrum Handlowym Posnania. W składzie jury jest m.in. lider grupy Turbo, ceniony polski gitarzysta i kompozytor Wojciech Hoffmann. Na początek usłyszeliśmy grającą rocka alternatywnego lubelską grupę Vestige, a zaraz potem słuchaliśmy poznańskiej grupy Superhive. Jej również bliska jest muzyka alternatywna. Ostatnia prezentacja konkursowych zespołów odbedzie się w niedzielę o godzinie 17. Czy o uczestnikach tego przeglądu będzie głośno w przyszłości dziś trudno wyrokować, ale warto obserwować ich działalność. Na zwycięzcę konkursu czeka nagroda 2000 złotych, a zwycięzcę poznamy w niedzielę podczas happeningu gitarowego na Starym Rynku. Nagrodzeni zostaną też najlepszy gitarzysta, gitarzysta basowy i wokalista. Dla nich nagrodami są zaproszenia na wieńczący festiwal koncert Dire Straits Symfonicznie.

Zupełnie inne dźwięki można było usłyszeć piątkowego wieczoru w poznańskim kościele Karmelitów Bosych gdzie wystąpił Artyom Dervoed. W wykonaniu tego czołowego aktualnie rosyjskiego gitarzysty klasycznego usłyszeliśmy Wielką sonatę Niccolo Paganiniego, Pięć etiud na gitarę Hectora Villi Lobosa, "Prince's Toys" Nikity Koshkina, Motywy na tematy Paganiniego K.Callagha na i na bis "Recuerdas de la Alhambra" Francisco Tarregi. Można było odprężyć się podziwiając jego wirtuozerię.
Ci, którzy zamierzają uczestniczyć w niedzielę w happeningu gitarowym mogli w sobotę uczestniczyć w warsztatach jazzowych prowadzonych w KontenerArcie przez Katarzynę Maliszewską warsztatach. Natomiast wydarzeniem wieczoru był koncert jazzowej grupy Transformen’s w poznańskim CK Zamek.

Zespół jak powiedziano został stworzony aby uchronić świat przed muzyczną tandetą. Tworzą go basista Piotr Żaczek, perkusista Robert Luty oraz grający na instrumentach klawiszowych Grzegorz Jabłoński. Pierwsze z utworów „Flying Dragon” i „Show me’ to znakomita muzyka ilustracyjna. W pierwszym podobać mogły się klawiszowe solówki Jabłońskiego, szczególnie te gdy wydobywał brzmienia saksofonu. W drugim podobać mogła się ekspresyjna solówka Lutego na perkusji. W tytułowym utworze wieczoru „Tranformen’s” zachwycić się można było współbrzmieniem basu Żaczka i perkusji. Gościem specjalnym wieczoru był saksofonista Maciej Kociński. Zachwycił m.in. pełnym ekspresji wykonaniem utworu „Overdrive”, w którym grał na elektronicznym instrumencie EWI. Był to interesujący wieczór nie tylko dla miłośników gitary.

W poniedziałek w ramach Akademii Gitary w kościele św. Marcina w Jarocinie zagra hiszpańsko-greckie Duo Melis. Początek o godzinie 19.30. Wstęp wolny

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski