Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Givebox w Poznaniu. Skarbnica różności dla każdego

Joanna Labuda
Zespół poznańskiego Giveboxa tworzy sześć pomysłowych kobiet, ale może do nich dołączyć każdy
Zespół poznańskiego Giveboxa tworzy sześć pomysłowych kobiet, ale może do nich dołączyć każdy Łukasz Gdak
Po Berlinie, Frankfurcie i San Francisco przyszedł czas na Poznań. Już niedługo na Jeżycach stanie wyjątkowa - wspólna szafa. To Givebox, w którym jedni mieszkańcy będą mogli zostawić rzeczy dla nich już nieprzydatne, ale które jednocześnie mogą okazać się potrzebne komuś innemu. Na pomysł przeniesienia na poznańskie ulice tej idei wpadła Katarzyna Wągrowska.

- Givebox jest nie tylko meblem, ale tworzy wokół siebie pewną społeczność. Chcemy zacząć dyskusję o tym, co mamy w swoich mieszkaniach i czy naprawdę tego potrzebujemy. A jeśli nie, to dlaczego nadal to trzymamy. W Giveboxie będzie można zostawić rzecz, która jest sprawna i dla kogoś innego może nadal być atrakcyjna - mówi Katarzyna Wągrowska.

Tym, co jest wielką zaletą szafy, jest to, że można coś anonimowo zostawić, ale też równie anonimowo zabrać. Nikt nie będzie żądał za to ani złotówki. Co zatem znajdziemy w Giveboxie?

- To może być naprawdę szerokie spektrum przedmiotów. Głównie chodzi o rzeczy, które się nie psują: ubrania, książki, narzędzia do majsterkowania czy naczynia - wyjaśnia pomysłoda-wczyni poznańskiego Giveboxa. Dodaje też, że w ten sposób można od najmłodszych lat uświadamiać dzieci, jak ważne jest dziele się z innymi. One we „wspólnej szafie” mogą zostawić niepotrzebne książki, misie czy lalki.

Ta idea świetnie przyjęła się u naszych zachodnich sąsiadów. Szafy stoją m.in. w Berlinie, Monachium i Hamburgu.

W Giveboxie będzie można zostawić każdą rzecz, która jest sprawna i nadal atrakcyjna dla innych

- Tam mieszkańcy sami skrzykują się i sami stawiają szafy z tego co mają - chwali Katarzyna Wągrowska.

W sześcioosobowym zespole, który pracuje nad Giveboxem, są dwie projektantki. - Podczas tworzenia projektu, wzięłyśmy pod uwagę wszystkie czynniki, którym będzie podlegał. To nie będzie zwykła szafa, którą można postawić w domu - zapewnia Julia Grabowska, jedna z nich. Poznańska szafa ma być zatem odpowiednia do przestrzeni miejskiej, praktyczna, prosta i estetyczna. - Ma zachęcać mieszkańców do dbania o nią i zaglądania do środka - dodaje.

Wokół Giveboxa będą odbywać się warsztaty, mające przypomnieć mieszkańcom, dlaczego warto się dzielić. - W naszym zespole jest ekspertka od upcy-klingu (red. - wtórne wykorzystanie surowców), która będzie prowadziła szkolenia i uczyła w jaki sposób możemy ofiarować przedmiotom drugie życie. W ten sposób ma powstać społeczność, która nada Give-boxowi sąsiedzki charakter - wyjaśnia K. Wągrowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski