Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Głos na Święto Wojska Polskiego: Weterani wrócą do armii mimo odniesionych ran

Mateusz Pilarczyk
W poniedziałek egzaminami zakończyło się pilotażowe szkolenie dla żołnierzy szeregowych z kategorią zdrowia zdolny do służby z ograniczeniami. Żołnierze ci to m.in. weterani działań w Afganistanie i Iraku. Dzięki szkoleniu wejdą do korpusu podoficerskiego i będą mogli pozostać bezterminowo w wojsku. Wcześniej byłoby to niemożliwe, bo według przepisów szeregowy po dwunastu latach służby musi, albo podnieść swoje kwalifikacje, albo pożegnać się z wojskiem.

- W tej chwili zmiany dotyczące podejścia do żołnierzy rannych i poszkodowanych na misjach są bardzo duże. Jest zainteresowanie tą kwestią. Cieszymy się, że mamy możliwość powrotu do służby i otwarto nam drogę do awansów - mówi st. szer. Tomasz Rożniatowski z 1 Batalionu Kawalerii Powietrznej.

Podczas IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie stracił rękę. W wyniku wybuchu pojazd, w którym jechał przewrócił się przygniótł ramię.

We wtorek na uroczystościach związanych ze Świętem Wojska Polskiego w Poznaniu w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych grupa pięciu żołnierzy zakończyło trwające cztery miesiące szkolenie przygotowujące do nowej roli w wojsku.

- Kiedyś żołnierze ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu zdrowia nie mogli służyć w wojsku. Teraz to się zmienia. Dobrze, że zaczynamy wykorzystywać ich doświadczenie i na wzór zachodnich armii dajemy możliwość pozostania w wojsku - tłumaczy st. chor. Marek Kajko, komendant Szkoły Podoficerskiej.

Żołnierzy przeszkolono do pracy w kadrach, w mobilizacji i na stanowisku kancelisty. Dzięki ukończeniu szkoły podoficerskiej mogą służyć w armii do emerytury.

- Dla nas ten kurs był niezbędny, aby móc dalej służyć - mówi chwilę po egzaminie st. szer. Michał Ożóg z 1 Pułku Saperów z Brzegu.

St. szeregowy Ożóg brał udział między innymi w IX zmianie w Afganistanie i VII w Iraku. Na misjach dwukrotnie został ranny.

- Oczywiście w niektórych zajęciach nie mogliśmy brać udziału z powodu naszych uszczerbków na zdrowiu. Teraz wracam do jednostek - dodaje.

Dla żołnierze z kategorią zdrowia zdolny z ograniczeniami przygotowano nowy program nauczania. Nie ma w nim zajęć z w-f. Jednak żołnierze są aktywni robią te ćwiczenia, które mogą i chcą oraz, te które potrzebne są im do rehabilitacji i podtrzymania kondycji.

Czy po pierwszym cyklu szkoleń pojawiają się wnioski dotyczące jego usprawnienia?
- Na chwilę obecną nie ma ich. Będziemy jeszcze rozmawiali z naszymi przełożonymi - wyjaśnia st. szer. Emil Uran z 18 Batalionu Powietrzno-Desantowego.

Nie wiadomo kiedy szkolenie zostanie powtórzone. Poznańska szkoła jest gotowa na przyjęcie kolejnych szeregowych.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski