Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Głos Rock Festiwal - Michał Urbaniak i Urbanator

Marek Zaradniak
Michał  Urbaniak zagra w przyszlą niedzielę poznańskiej Auli UAM tym razem z grupą    Urbanator
Michał Urbaniak zagra w przyszlą niedzielę poznańskiej Auli UAM tym razem z grupą Urbanator Grzegorz Olkowski
Słynny polski jazzman Michał Urbaniak zagra w Poznaniu z grupą Urbanator

Za trzy tygodnie ukaże się nowa płyta Michała Urbaniaka i jego grupy Urbanator zatytułowana „Beats and Pieces”. Tymczasem muzykę z niej pochodzącą usłyszymy w Poznaniu już w przyszłą niedzielę w Auli UAM w ramach „Głos Rock Festiwalu” na który zaprasza Agencja Ranus. Na estradzie oprócz grającego na skrzypcach, saksofonie i liryconie Michała Urbaniaka pojawią się perkusista Troy Miller, trębacz Michael Patches Stewart, gitarzysta Femi Temowo, basista Otto Williams, grający na instrumentach klawiszowych Marek Pędziwiatr oraz raper Andy Ninvalle.

Ideą nadrzędną tego albumu jest fuzja jazzu z hip-hopem, elektroniką i wieloma kierunkami muzyki rytmicznej zwanej NuJazz lub UrbJazz. Na płycie znajdują się kompozycje Urbaniaka z udziałem młodych i utalentowanych producentów, raperów, wykonawców i muzyków nowej generacji z takich zespołów jak EABS czy P.Unity. Jazz, hip hop, rap, reggae, soul, rhythm and blues i electro zostały połączone w jeden kolorowy projekt w zaskakujących aranżacjach. Ciekawie zabrzmią wokale Marka Pędziwiatra i Andy Ninvalle, trabka Michaela Patchesa Stewarta, skrzypce i saksofon Michała Urbaniaka czy kreacje innych zaproszonych gości. Zwiastunem projektu jest singiel „Love Don’t Grow on The Trees”, który prezentuje produkcje, aranże i wokal Marka Pędziwiatra. Urbanator to międzynarodowy projekt Michała Urbaniaka powołany do życia w Nowym Jorku na przełomie lat 80. i 90. Wydawnict wa wytwórni Hip Bop Records potwierdziły pozycję Urbantora na rynku amerykańskim. Zespół zawsze tworzyli i tworzą znakomici muzycy, z których wielu związanych jest z nowojorską czy londyńską sceną muzyczną . Pod szyldem Urbanatora grali m.in. perkusiści Lenny White i Frank Parker, basiści All McDowell i Marcin Pospieszalski, grający na instrumentach klawiszowych Jon Dryden, Xantone Blacq i Paweł Tomaszewski, gitarzyści Ed Hamilton i Jane Getter, trębacz Tom Browne oraz raperzy Solid, i OSTR.

Saksofonista i skrzypek Michał Urbaniak jest jedną z najbardziej znanych w świecie postaci polskiego jazzu.
Urodzony w Warszawie muzyk wczesną młodość spędził w Łodzi. Tam kształcił się w liceum muzycznym i tam w klubie Pod Siódemkami odbyły się jego pierwsze koncerty. Jeszcze na studiach, na początku lat 60. występował w zespole Zbigniewa Namysłowskiego Jazz Rockers, potem były grupa The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego i Kwintet Krzysztofa Komedy. Drugą połowę lat 60. muzyk spędził w Skandynawii. Po powrocie założył Grupę Michała Urbaniaka. W 1973 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych i wkrótce rozpoczęła się jego międzynarodowa kariera. Jest uważany za współtwórcę nowojorskiego fusion jazzu i urbjazzu. Jako jeden z pierwszych kreatorów fusion wprowadził jazz rock, rap i hip hop do jazzu zakładając w roku 1989 właśnie grupę Urbanator, a w 1995 Projekt UrbSymphony gdzie oprocz zespołu jazzowego, rapera i komputera występuje cała orkiestra symfoniczna. Na ten ostatni projekt skomponował dwie suity „Sketeches of Poland” i Sketches of Manhattan”oraz wiele krótszych utworów jak „Destiny” czy Butterfly”.

Zobacz też: Przegląd kulturalny

Od 1970 roku Michał Urbaniak gra na specjalnych pięciostrunnych skrzypcach wykonanych specjalnie dla niego, na syntezatorze skrzypcowym zwanym „gadającymi skrzypcami”, saksofonach sopranowym, altowym i tenorowym i na lirykonie - instrumencie elektronicznym przypominającym saksofon. Urbaniak grał w popularnych klubach i slynnych salach koncertowych z Carnegie Hall na czele. Grał z całą plejadą jazzmanów, a w 1985 roku uczestniczył w nagraniu płyty Milesa Davisa „Tutu”. Jest autorem muzyki do 25 filmów. Sam jako aktor zagrał w filmie „Mój rower”.

Głos Rock Festiwal -Michał Urbaniak & Urbanator, Aula UAM (ul. Wieniawskiego1), 10 września, godz. 20, Bilety : 150-210 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski