Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Głos Rock Festiwal - SBB zagra z Urbaniakiem

Marek Zaradniak
W składzie SBB znów gra perkusista Jerzy Piotrowski
W składzie SBB znów gra perkusista Jerzy Piotrowski Łukasz Gdak
28 lutego w klubie Blue Note w ramach Głos Rock Festiwalu zagrają grupa SBB i wybitny polski jazzman Michał Urbaniak

Na niezwykły koncert w ramach cyklu „Głos Rock Festiwal” zaprasza agencja Ranus. Razem zagrają czołowa polska grupa rocka progresywnego SBB i jeden z najbardziej rozpoznawalnych w świecie polskich jazzmanów multiinstrumentalista Michał Urbaniak. Szykuje się więc spotkanie dwóch legend.

Historia SBB rozpoczęła się w Siemianowicach Śląskich w roku 1971. Rockmanów, którzy za swojego patrona uznali Jimiego Hendrixa, szybko zauważył Czesław Niemen. Owocem tego były płyty „Marionetki” i „Requiem dla van Gogha” nagrane w kraju (premiera ich reedycji w wersji podwójnego albumu ma miejsce w ten piątek) oraz „Strange Is This World” i „Ode To Venus” zarejestrowane w Niemczech.

Po rozstaniu z Niemenem koncert zespołu SBB w Stodole został zarejestrowany i wydany na płycie, która stała się bestsellerem.

Kolejna wydana w roku 1975 płyta „Nowy Horyzont” prezentowała muzykę, jaka jest wizytówką zespołu do dziś.

Potem fani zespołu słuchali kolejnych znakomitych płyt, a zespół odnosił sukcesy nie tylko w Polsce, ale i za granicą koncertując m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Austrii czy Szwecji. Niestety, w 1980 po nagraniu krążka „Memento z banalnym tryptykiem” zespół rozwiązał się z powodu przemęczenia aktywnością na scenie.

Józef Skrzek kontynuował karierę solową. Anthimos Apostolis wyjechał do Grecji. Pracował tam jako muzyk sesyjny. Powracał do Polski tylko na występy i nagrania z Tomaszem Stańko. Jerzy Piotrowski grał m.in. z Kombi, Young Po-wer i Martyną Jakubowicz.

Na rynek muzyczny SBB powracało kilka razy. Pojawiali się kolejni perkusiści jak Paul Wertico i Gabor Nemeth.

Dwa lata temu, po 20 latach na festiwalu Jazz nad Odrą pojawiło się SBB z perkusistą Jerzym Piotrowskim. Był to udany powrót po bardzo długiej nieobecności.

Legendą i to nie tylko polskiego jazzu jest Michał Urbaniak, który 22 stycznia ukończył 73 lata. Kompozytor, aranżer i multiinstrumentalista swoją jazzową drogę rozpoczynał ze Zbigniewem Namysłowskim, którego uważa za swojego pierwszego guru. Potem kilka lat grał z Krzysztofem Ko-medą, biorąc m.in. udział w nagraniu słynnej płyty „Astig-matic” i poznając swoją ówczesną żonę Urszulę Dudziak.

Jego grupa odnosiła sukcesy zarówno w kraju, jak i w wielu krajach Europy. W 1973 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, ale jak podkreśla, nigdy nie emigrował. Chciał tylko zdać tam kolejny egzamin. Egzamin z grania w Nowym Jorku. A ponieważ został tam zaakceptowany, co zaowocowało kolejnymi albumami i sukcesami w ankietach prestiżowych magazynów, szybko uznano go jako gwiazdę jazzu. Dziś swój czas dzieli między Polskę a USA.

Głos Rock Festiwal - SBB i Michał Urbaniak, Blue Note (ul. Kościuszki 79), 28 lutego, godzina 20, wejście od godziny 19
bilety: do 14 lutego 70-90 zł, od 15 lutego 95-120 zł

[email protected]

FOT. Łukasz Gdak
Jerzy Piotrowski, perkusista SBB

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski