Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Glukagon: Brakuje leku ratującego życie cukrzykom

Norbert Kowalski
Glukagon to lek ratujący życie cykrzykom
Glukagon to lek ratujący życie cykrzykom
Czytelnicy Głosu Wielkopolskiego alarmują, że w aptekach brakuje leku ratującego życie cukrzykom. Glukagon, bo o nim mowa, nie ma zamiennika.

Poznańskie apteki albo w ogóle nie posiadają tego leku, albo jest on dostępny w ograniczonych ilościach. Wielu farmaceutów powiedziało, że ma na miejscu tylko jedną fiolkę glukagonu, a z kilkunastu sprawdzonych przez nas aptek, najlepiej zaopatrzona miała zaledwie trzy sztuki.

Glukagon: Brakuje go w całej Wielkopolsce

Podobnie sytuacja przedstawia się także w innych wielkopolskich miastach. W Pile, Kaliszu lub Koninie wiele aptek również nie posiada glukagon, bądź ma go w pojedynczych ilościach.

W praktyce jest to niewiele, choć z drugiej strony zapotrzebowanie na ten glukagon nie jest tak duże jak na insulinę. Wynika to z tego, iż glukagon wykorzystuje się głównie w nagłych sytuacjach.

Sprawdź:
Otyłość, cukrzyca, impotencja... Spot o niedźwiedziach robi wrażenie [FILM]

– Słyszeliśmy o tym, że są przejściowe kłopoty w niektórych aptekach z kupnem glukagonu. Jednak stale monitorujemy sytuację. Zgłosiliśmy braki Głównemu Inspektoratowi Farmaceutycznemu i Ministerstwu Zdrowia – wyjaśnia doktor Kazimierz Jakubiec z Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Poznaniu.

– Glukagon to lek ratujący życie, w przypadku szybkiego i dużego spadku ilości cukru w organizmie. Stosuje się go przy cukrzycy typu 1 i może go podać rodzina, chory też można go przyjąć sam – tłumaczy diabetolog Grażyna Laszewska. – Największym problemem jest jednak fakt, iż glukagon nie ma żadnych zamienników. Duża liczba zjedzonych słodyczy bądź insulina nie są w stanie zastąpić glukagonu. Ten lek szybko podnosi poziom cukru w organizmie i nie da się go niczym zastąpić.

Glukagon szybko podnosi poziom cukru w organizmie i nie da się go niczym zastąpić

Mimo iż Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny w Poznaniu zdaje sobie sprawę z problemu, nie może zbyt wiele zrobić.

– My nie kreujemy polityki dostępności leków na rynku. Nie od nas zależy jaka liczba danego medykamentu podlega handlowi. To jest zadanie prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biologicznych. Możemy jedynie zbierać informacje o dostępności danego leku i przekazywać je dalej. Poza tym swoją rolę odgrywa także, prawnie usankcjonowany w Unii Europejskiej, transport równoległy, który powoduje, że leki są wywożone z państw gdzie ich cena jest niska do krajów gdzie koszt ich nabycia jest wysoki – wyjaśnia Kazimierz Jakubiec.

Dodaje też, iż w razie gdyby pacjenci potrzebowali informacji, w której aptece mogą kupić glukagon, powinni zadzwonić do inspektoratu (telefon: 61 875 95 75) i dowiedzą się, gdzie glukagon jest dostępny.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski