Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Głusi i niedosłyszący uczniowie nie mogą się uczyć. Jest raport NIK-u

Alicja Durka
Alicja Durka
Ograniczona komunikacja  negatywnie wpływa na edukację i przyszłość dzieci. Utrudniony dostęp do edukacji, zdaniem ekspertów, ogranicza rozwój, co przekłada się na gorsze warunki bytowe w dorosłym życiu.
Ograniczona komunikacja negatywnie wpływa na edukację i przyszłość dzieci. Utrudniony dostęp do edukacji, zdaniem ekspertów, ogranicza rozwój, co przekłada się na gorsze warunki bytowe w dorosłym życiu. Tomasz Bolt
NIK skontrolował sytuację głuchych dzieci i młodzieży w szkołach. Z raportu wynika, że edukacja jest dramatycznie niedostępna dla głuchej mniejszości.

Głusi i niedosłyszący w szkole

Najwyższa Izba Kontroli w Poznaniu opublikowała wyniki kontroli pt. „Edukacja głuchych i niedosłyszących dzieci i młodzieży”. Koordynatorka kontroli Jolanta Kozak podsumowała, że największym problemem jest bariera językowa między słyszącymi nauczycielami a młodzieżą z dysfunkcją słuchu.

Ograniczona komunikacja negatywnie wpływa na edukację i przyszłość dzieci. Utrudniony dostęp do edukacji, zdaniem ekspertów, ogranicza rozwój, co przekłada się na gorsze warunki bytowe w dorosłym życiu.

Wielu nauczycieli często nie znają języka migowego (PJM) wcale, a często też posługują się systemem językowo-migowym, który w przeciwieństwie do języka migowego, nie jest naturalnym językiem, a sztucznym tworem, który składa się z języka mówionego i miganego, czyli przekazu mowy za pomocą znaków. Oznacza to, że gramatykę i zasady językowego bezpośrednio tłumaczy się na znaki migowe. W systemie brakuje także mimiki i ekspresji, która w komunikacji osób głuchych i niedosłyszących jest kluczowa. Zdarzają się również sytuacje, w których komunikacja szkoły z rodzicami jest praktycznie niemożliwa, przez co uczniowie są zmuszeni uczyć się daleko od domu, co jest niezgodne z założeniami powszechnej edukacji.

Czytaj też: Niesłyszący za szklaną szybą. Instytucja publiczne są dostępne tylko na papierze

Koordynatorka Jolanta Kozak wniosła o zainicjowanie prac na wprowadzeniem systemu prawnego, który dostosowałby system edukacji do potrzeb osób głuchych i niedosłyszących na wszystkich etapach nauczania.

– Zdaniem Ministerstwa Edukacji i Nauki powyższy wniosek jest niezasadny. Obecnie istnieją rozwiązania prawne i organizacyjne umożliwiające dostosowanie systemu edukacji do potrzeb uczniów niesłyszących i słabosłyszących

– czytamy w stanowisku ministra edukacji i nauki do raportu.

Czytaj też: Głuchoniewidomi - dotykiem przez świat skupiony na wzroku

Z kontroli NIK-u w 15 szkołach w całym kraju wynika jednak, że głusi uczniowie nie mogą w pełni korzystać z lekcji, bo część jest dla nich niezrozumiała. Nie wynika to z braku możliwości poznawczych, bo okazuje się, że część praktyczną egzaminów zawodowych głusi uczniowie zdają na wyższym poziomie niż ich słyszący rówieśnicy. Ministrowi edukacji wskazano więc, że potrzebne byłoby stworzenie podstawy programowej, która uwzględniłaby oba języki i wprowadzenie obowiązku znajomości PJM przez kadrę pedagogiczną szkół biorącą udział w kształceniu osób z niepełnosprawnością słuchu.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Niewidzialna Ulica to wystawa, która pokazuje, jak odbierają świat osoby niewidome i niedowidzące. W Polsce są tylko dwa takie miejsca, jedno w Poznaniu.

Niewidzialna Ulica w Poznaniu. Wystawa, która demonstruje pr...

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski