Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Chodzież - Święto Plonów

RED

Dożynki są dla rolników formą uhonorowania ich całorocznej pracy - w związku z czym w gminie Cho-dzież, która jest dumna ze swoich gospodarzy, są obchodzone w sposób wyjątkowo uroczysty. To wszak nie tylko okazja do podziękowania za zbiory, ale jednocześnie prośba o pomyślność przyszłych plonów. Uroczystość ta, odbywająca się w całej Polsce, ma mnóstwo lokalnych odmian. Na przestrzeni wieków forma dożynek przekształcała się i pewne elementy ulegały zmianom, ale klucz tego obrzędu się nie zmienił. Tak jest również w gminie Chodzież.

Święto Plonów zwykle odbywa się na przełomie sierpnia i września - zwyczajowo w jedną z sobót po zakończeniu żniw. Co roku organizowane jest w innej miejscowości. Rozpoczyna je korowód z udziałem przedstawicieli sołectw, mieszkańców oraz samorządu. W 2019 roku obchody odbyły się w Oleśnicy - na terenach sportowych przy Szkole Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie. Jak zawsze towarzyszyła im msza święta dziękczynna, którą w warunkach polowych koncelebrowali kapłani pod przewodnictwem księdza Ireneusza Szypury, proboszcza parafii pw. św. Floriana w Chodzieży.

W trakcie mszy święcone są wieńce, przygotowane przez poszczególne sołectwa. Warto podkreślić, że wiele z nich to prawdziwe dzieła sztuki, zachwycające precyzją wykonania i wkładem pracy. Obok tradycyjnych form pojawiają się również te nowocześniejsze - jak wieniec przedstawiający kaplicę czy ułożony z kłosów obraz z wizerunkiem Matki Bożej. Poza niemłóconymi kłosami zbóż, do wyplatania wieńców wykorzystuje się często kwiaty, owoce jarzębiny, jabłka, a nawet warzywa.

Ceremoniom dożynkowym przewodniczą starosta i starościna dożynkowi, którzy wręczają bochen chleba gospodarzowi dożynek - czyli wójtowi gminy. W 2019 roku starostami dożynkowymi byli Joanna Głód i Łukasz Miazga. Ofiarowany chleb - owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich - to symbol życia, radości, sytości, szczęścia.

Stałym punktem części oficjalnej jest obrzęd dożynkowy przeplatany tańcami i scenkami z życia wsi. Podczas święta w 2019 roku zaprezentowali go członkowie Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca Ludowego „Modraki”.

W trakcie obchodów zwyczajowo wręczane są również odznaki „Zasłużony dla rolnictwa”, przyznawane przez ministra rolnictwa za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych. W 2019 roku na wniosek wójt Kamili Szejner odznakę otrzymały cztery osoby z terenu gminy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kotlety mielone z piekarnika z fetą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski