Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Dopiewo ma nowego wójta. Paweł Przepióra wygrał przedterminowe wybory

EBBA
Wybory w gminie Dopiewo.
Wybory w gminie Dopiewo. Krzysztof Kapica
W niedzielę w gminie Dopiewo odbyły się przedterminowe wybory. Nowym wójtem gminy Dopiewo został Paweł Przepióra, który wcześniej w latach 2014-2020 pełnił funkcję zastępcy wójta.

Przedterminowe wybory w gminie Dopiewo

Przedterminowe wybory odbyły się 13 czerwca. Paweł Przepióra uzyskał w nich 76,16 proc. głosów, zwyciężając w każdym z 14 obwodów wyborczych. Jego jedyny kontrkandydat, Paweł Bączyk zdołał do siebie przekonać mniej niż co czwartego wyborcę (23,83 proc.). Frekwencja wyniosła 31 proc.

Konferencja Jadwigi Emilewicz:

od 16 lat

Łącznie oddano 6462 ważnych głosów i 55 głosów nieważnych. To oficjalne wyniki, które 14 czerwca rano zostały zatwierdzone przez Komisarza Wyborczego w Poznaniu. Zaprzysiężenie nowego wójta nastąpi na czerwcowej sesji Rady Gminy Dopiewo.

Śmierć wójta gminy Dopiewo

Poprzedni wójt Adam Napierała pełnił funkcję od 2014 roku, a w 2018 roku został wybrany na drugą kadencję. U wójta prawdopodobnie doszło do zawału. Przed śmiercią przebywał kilka tygodni w szpitalu. Zmarł 9 grudnia.

Wyborom nowego wójta towarzyszyła najdłuższa kampania wyborcza, ze względu na przekładanie kolejnymi rozporządzeniami terminu wyborów przez premiera, w związku z sytuacją epidemiczną. Udało je się przeprowadzić w czwartym wskazanym w tym roku terminie – kolejno miały się odbyć: 7 marca, 11 kwietnia i 9 maja.

Niska frekwencja

Jak czytamy na stronie gminy Dopiewo niska frekwencja jest charakterystyczna dla wyborów przedterminowych. Do urn poszło mniej niż jedna trzecia uprawnionych do głosowania – 6517 osób z 21023. Najwięcej osób odwiedziło obydwa lokale wyborcze w Dopiewie (37,33 proc. i 35,37 proc., lokale w Palędziu (35 proc.) i w Zakrzewie (35,47 proc.). Najmniejsze zainteresowanie udziałem w wyborach odnotowano w jednym z trzech lokali w Skórzewie nr 9 (23,51 proc.) i w Dąbrowie (25,94 proc.).

Kłopotliwe śmieci:

Tylko pozornie sortowanie śmieci jest łatwe. Podział na odpady organiczne, tworzywa sztuczne i metal, papier, szkło oraz odpady zmieszane (plus niebezpieczne, które należy odstawiać do punktu selektywnej zbiórki odpadów) nie jest wcale oczywisty. To, co wydaje się papierem, nie zawsze powinno trafić do pojemnika na makulaturę. Wiele rodzajów szkła nie nadaje się do recyclingu. Niemało jest opakowań, w przypadku których jeden pojemnik to za mało. Sprawdź, jak wyrzucać wątpliwe odpady. Zobacz--->

Te śmieci sprawiają największe kłopoty przy segregacji - nie...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski