Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Duszniki: Warunkowo dopuszczona do picia woda zniechęca mieszkańców wyglądem

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Kilka dni temu informowaliśmy o problemach części mieszkańców gminy Duszniki z dostępem do bieżącej wody. Co prawda ta była, jednak woda decyzją Sanepidu nie nadawała się do użytku do celów bytowych - z powodu kiepskiej jakości.
Kilka dni temu informowaliśmy o problemach części mieszkańców gminy Duszniki z dostępem do bieżącej wody. Co prawda ta była, jednak woda decyzją Sanepidu nie nadawała się do użytku do celów bytowych - z powodu kiepskiej jakości. archiwum mieszkańców
Kilka dni temu informowaliśmy o problemach części mieszkańców gminy Duszniki z dostępem do bieżącej wody. Woda decyzją Sanepidu nie nadawała się do użytku do celów bytowych - z powodu kiepskiej jakości.

Jak wskazywano, woda w wodociągu Duszniki jest niezdatna do spożycia w związku z przekroczeniem norm dotyczących związków żelaza i manganu (tj. parametrów organoleptycznych i fizykochemicznych). W związku z czym mieszkańcy miejscowości Chełminko, Duszniki, Niewierz, Zakrzewko, Podrzewie nie mogli wody spożywać.

Przygotowano dla nich możliwość pobrania wody bezpośrednio z wodociągu Sarbia, jak również odbioru butelkowanej. Niestety, informacja o awarii i zakazach - jak wskazywali sami mieszkańcy - pojawiła się wyłącznie na stronie internetowej gminy:

- Nie każdy tam wchodzi, przez co też nie każdy miał możliwość w porę dowiedzieć się o zagrożeniu. Szczególnie osoby starsze, które z Internetu nie korzystają, nie miały możliwości dowiedzieć się o tym, że wystąpił problem z wodą - usłyszeliśmy.

Sześć miast z Wielkopolski znalazło się na liście miejscowości z najbardziej rakotwórczym powietrzem. Rekordziści z naszego regionu przekraczają dozwolone normy aż czterokrotnie! Sprawdź, gdzie jest najgorzej.Przejdź do rankingu --->

6 miast w Wielkopolsce z najbardziej rakotwórczym powietrzem...

W czwartek 20 stycznia na stronie gminy Duszniki pojawiła się informacja, na którą wielu czekało:

- Urząd Gminy informuje, że decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego woda z wodociągu publicznego Duszniki nadaje się do picia i na potrzeby gospodarcze.

Powołano się na komunikat Sanepidu. Ten z kolei poinformował, że na podstawie przeprowadzonych badań kontrolnych jakość wody odbiega od wymagań rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U.2017.2294) ze względu na obecność zwiększonej ilości związków żelaza, manganu i amoniaku.

Jednocześnie Sanepid wyjaśnia, że przekroczenia te nie mają negatywnego wpływu na zdrowie konsumentów, mogą jedynie obniżać cechy organoleptyczne wody (mogą powodować brunatne zabarwienie armatury, przebarwienie bielizny podczas prania) powodować zwiększenie mętności i zabarwienia wody oraz może nastąpić pogorszenie smaku wody. Woda nadaje się do picia i na potrzeby gospodarcze.

Tak prezentuje się nowy kompleks wypoczynkowo-ogrodniczy na Głuszynie w Poznaniu.Zobacz więcej --->

Przepiękne Rodzinne Ogrody Działkowe na Głuszynie w Poznaniu...

Tym samym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szamotułach wydał decyzję stwierdzającą warunkową przydatność wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, pochodzącej z wodociągu publicznego Duszniki ze względu na zwiększone stężenie manganu i żelaza. Jednocześnie zobowiązał Komunalny Zakład Budżetowy do doprowadzenia jakości wody do określonych norm w terminie do 31 marca 2022 r.

Tym samym mieszkańcy powinni odetchnąć z ulgą. Powinni, jednak nie wszyscy mogą. O ile w kranach niektórych woda jest prawie w takim kolorze, jak ta, która jeszcze w grudniu płynęła z kranów, o tyle inni są zdziwieni, bo woda w ich ujęciach ma rudy, pomarańczowy kolor, a i zapach zniechęca do jej użytkowania.

I ta woda jest dopuszczona do użytku? - dziwi się jedna z mieszkanek.

Do tematu będziemy wracać.

Na terenie aglomeracji poznańskiej od 1 września 2020 roku obowiązują nowe zasady w systemie gospodarowania odpadami. Segregacja śmieci jest teraz obowiązkowa dla wszystkich mieszkańców. Zwiększono też liczbę typów odpadów, które można wrzucić do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Wśród nich są opakowania po dezodorantach w aerozolach czy czysty styropian opakowaniowy. Sprawdź, jak prawidłowo segregować odpady w Poznaniu i w aglomeracji poznańskiej.Sprawdź, jak prawidłowo segregować odpady w Poznaniu i w aglomeracji poznańskiej ---->

Nowe zasady segregacji śmieci w Poznaniu i aglomeracji. Spra...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski