Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Krzywiń. W cieniu klasztoru i wielkiej historii

RED
Gmina Krzywiń ma długą i bogatą historię. Mieszkańcy mogą ją z dumą opowiadać, a przyjezdni powinni poznać. Od XI wieku w dużej mierze kształtowało ją opactwo benedyktynów w Lubiniu, które zresztą wciąż przypomina o chrześcijańskim rodowodzie regionu.

Miasto Krzywiń liczy ponad 780 lat i jest jednym z najstarszych w tej części Wielkopolski. Prawdziwą perłą w koronie i najcenniejszym zabytkiem gminy jest jednak wspomniany już klasztor w Lubiniu. Cały zespół opactwa benedyktynów w 2009 roku został uznany za pomnik historii jako najstarszy, obok Tyńca, czynny do dziś klasztor tego zgromadzenia w Polsce. Trwanie opactwa w miejscu pierwszej fundacji i to sięgającej początków chrześcijaństwa na ziemiach polskich oraz zachowanie ukształtowanego przez ponad 900 lat układu przestrzennego klasztornych zabudowań są doskonałym świadectwem ciągłości tradycji - tak materialnej, jak i niematerialnej.

Opactwo może poszczycić się jednak nie tylko przepiękną historią. Wiele podjętych współcześnie inicjatyw sprawia, że ludzie wciąż chętnie tam zaglądają. Jedną jest funkcjonujący przy klasztorze Ośrodek Medytacji Chrześcijańskiej oparty na staro-chrześcijańskiej tradycji modlitwy monologicznej. Inną jest działająca w murach klasztoru szkoła ikony, otwarta dla wszystkich, nie tylko dla osób z wykształceniem plastycznym.

Jest coś jeszcze. Benedyktyni to mnisi żyjący z pracy własnych rąk. W Lubiniu ich sztandarowym produktem jest „Benedyktynka”, słynny ziołowy likier, który można kupić w wielu miejscach Polski. Od XVI wieku jego receptura rozprzestrzeniała się po benedyktyńskich klasztorach, a zakonnicy modyfikowali ją, wykorzystując autorskie zestawy ziół.

Burmistrz zaprasza

Gmina Krzywiń. W cieniu klasztoru i wielkiej historii

"Gmina Krzywiń to prawdziwa perła wśród wielkopolskich wspólnot samorządowych. Położona w pobliżu Kanału Obrzańskiego, na terenie Pojezierza Krzywińskiego, dysponuje wieloma atutami, które czynią ją miejscem wręcz idealnym do osiedlenia i założenia rodziny.

Atrakcyjna lokalizacja, przyjazna atmosfera i systematycznie rozwijająca się infrastruktura techniczna sprzyjają rozwojowi zarówno małej, jak i dużej przedsiębiorczości, a to z kolei przekłada się na miejsca pracy.

Bogactwo przyrody, dziedzictwo historyczne oraz szereg wartościowych wydarzeń kulturalnych dają impuls turystyce.

Na ziemi krzywińskiej znajduje się dobrze rozwinięta baza sportowo-rekreacyjna. Dwie hale widowiskowo-sportowe, pełnowymiarowe boisko piłkarskie, orlik, kort, siłownie, ścieżki rowerowe, akweny wodne, place zabaw i liczne gospodarstwa agroturystyczne stanowią doskonałą bazę dla szeroko pojętej aktywności fizycznej.

Krzywiń to jednak przede wszystkim wspólnota ludzi życzliwych, zaradnych i gościnnych, w imieniu których zapraszam do złożenia wizyty w naszych stronach!"

Jacek Nowak,
burmistrz Krzywinia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski