Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Lądek - powiat słupecki: Wianki z trawy, gałęzi, liści i ziół - świętojańska tradycja

RED
W Ciążeniu od roku 1966 działa Koło Gospodyń Wiejskich, które we współpracy z Urzędem Gminy, Świetlicą Wiejską i OSP organizuje Festyn Nocy Świętojańskiej.

Impreza odbywa się w miejscowym amfiteatrze; zaangażowane jest w nią całe społeczeństwo lokalne. Na scenie odbywają się występy lokalnych artystów oraz zorganizowany jest konkurs na Najpiękniejszy Wianek Świętojański. Uczestnicy wyplatają wianki według wcześniej przyjętego regulaminu konkursu, który określa, w jaki sposób i z jakich materiałów mają być wykonane.

Tradycyjny wianek świętojański, który spełnia kryteria regulaminu, powinien być wykonany ze świeżego materiału roślinnego dobranego według tradycji świętojańskiej, czyli z trawy, gałęzi, liści i ziół. Do wyplotu można dodać takie rośliny jak: bylica, rumianek, kwiat dzikiego bzu, liście paproci oraz inne kwiaty polne. Dziś wianeczki mają znaczenie już tylko czysto symboliczne.

Koło Gospodyń Wiejskich „Dolanianki” zawiązane zostało w grudniu 2018 roku. W 2019 roku koło zorganizowało huczny Dzień Kobiet i warsztaty florystyczne. W tym samym roku realizowało projekt Działaj Lokalnie 2019 pod nazwą „Dobre, bo moje, dobre, bo lokalne i naturalne”, na które otrzymało dofinansowanie. W ramach projektu przeprowadzono warsztaty wikliniarskie, z kosmetyków naturalnych, kompozycje z naturalnych ziół i kwiatów, warsztaty z wykorzystania drewna. Ale to nie był koniec, bo przed paniami (i panami, bo także są w składzie koła) były jeszcze trzy warsztaty: mój ogród w szkle, decoupage i jesienne wianki.

OSP w Lądku istnieje od 26 sierpnia 1908 roku. Po raz pierwszy straż otrzymała statuetkę upamiętniającą przyznanie honorowego tytułu Wielkopolskiej Straży Roku 2005. OSP Lądek może poszczycić się także niekończącym pasmem zwycięstw na występach w zawodach sportowo--pożarniczych. Do ostatnich największych sukcesów zaliczyć należy mistrzostwo Polski kobiecej drużyny pożarniczej podczas X Krajowych Zawodów w Częstochowie w 2000 roku oraz mistrzostwo Polski męskiej drużyny w 2011 roku w Koninie, wicemistrzostwo Polski męskiej drużyny pożarniczej grupy „A” na Krajowych Zawodach w Płocku w 2007 roku. Sukcesy z 2008 roku to: I miejsce chłopców na Wojewódzkich Zawodach Sportowo-Pożarniczych dla MDP w Kleczewie i wicemistrzostwo Polski MDP chłopców w Bydgoszczy oraz na Zawodach Krajowych CTIF - Lądek 2008 - I miejsce w gr. B i II miejsce w gr. C. Zawodnicy brali udział i odnosili sukcesy, zdobywając złoto, srebro oraz brąz na ośmiu kolejnych olimpiadach pożarniczych CTIF.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski