Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Lądek. Znajdziesz tutaj urocze nadwarciańskie tereny

RED
Gmina Lądek usytuowana jest w krainie Wielkich Dolin, której część nazwano Niziną Konińską. Na terenie gminy istnieją przeprawy promowe przez Wartę: w Ciążeniu i w Sługocinie. W starych dokumentach o Lądku pisano Consale, Cossale, Cossal (Kościół).

Gmina Lądek to urocze nadwarciańskie tereny. Prócz wspaniałej historii może pochwalić się wieloma zabytkami. Należą do nich m.in.: Grodzisko na „Rydlowej Górze”, klasztor pocysterski w Lądzie oraz kościół. Są one pomnikami dawnej świetności Lądu, a także cennymi zabytkami kultury polskiej i europejskiej.

Dwór w Lądzie, w którym aktualnie mieści się Ośrodek Edukacji Przyrodniczej, siedziba Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego oraz Towarzystwa Przyjaciół Lądu i Ziemi Nadwarciańskiej to cenna baza noclegowa oraz punkt informacji turystycznej, popularyzujący walory regionu.

Zachwyca barokowy kościół wzniesiony w latach 1760-1777 pw. św. Mikołaja w Lądku, na planie krzyża w bryle trójnawowej bazyliki. Znajdują się w nim dwie, starsze od samego kościoła kamienne kropielnice: późnoromańska i gotycka. Kościół parafialny św. Jana Chrzciciela w Ciążeniu powstał w 1535 roku w stylu gotyckim. W roku 1760 został przebudowany na styl barokowy. Wpisany został wraz z dzwonnicą z połowy XIX w. i plebanią z 2 poł. XVIII w do rejestru zabytków KOBiDZ 31 maja 1968 roku.

Trzeba też zobaczyć późnobarokowy pałac biskupi w Ciążeniu - powstał w latach 1758-1768 dla biskupa Teodora Czartoryskiego. Pałac został w 1969 r. przejęty przez UAM w Poznaniu, dziś znajduje się tu oddział Biblioteki Uniwersyteckiej, a w nim do niedawna mieścił się największy w Polsce zbiór kolekcji druków masońskich.

Wójt zaprasza

Gmina Lądek. Znajdziesz tutaj urocze nadwarciańskie tereny

"Szanowni Państwo,
gmina Lądek jest gminą wiejską, położoną w województwie wielkopolskim w powiecie słupeckim. W latach 1975-1998 należała do województwa konińskiego. Jej obszar usytuowany jest w krainie Wielkich Dolin, której część nazwano Niziną Konińską. Na terenie gminy istnieją przeprawy promowe przez Wartę - w Ciążeniu i w Sługocinie. Gmina Lądek ma bardzo bogate tradycje, ciekawą historię regionu oraz piękne walory przyrodnicze, gdyż położona jest w Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym. Na terenie gminy działa osiem kół gospodyń wiejskich. Ich działalność jest coraz bardziej widoczna: organizują festyny i warsztaty, kultywują tradycje lokalne poprzez organizację wydarzeń tematycznych, pozyskują środki zewnętrzne. Koła gospodyń wiejskich na terenie gminy Lądek to powód do chluby i dumy naszej lokalnej społeczności. Mam nadzieję, że tradycje zaprezentowane przez KGW oraz jednostkę OSP z Lądka będą inspiracją do podróży po Wielkopolsce, a przede wszystkim po terenie gminy Lądek. Jestem przekonany, że Ci z Państwa, którzy dobrze znają naszą gminę, dostrzegą szereg zmian, jakie zaszły w ciągu ostatnich kilku lat. Tych zaś, którzy nie byli u nas, zachęcam do jej odwiedzenia i spędzenia tu wolnego czasu. Mam nadzieję, że lądkowskie krajobrazy, zabytki oraz oferta wydarzeń kulturalnych i sportowych dostarczy niezapomnianych wrażeń."

Artur Miętkiewicz,
wójt gminy Lądek

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski