Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Mieleszyn - Łopienno. Dziedzictwo wsi, która była miastem

RED
INSCENIZACJA NADANIA PRAW MIEJSKICH ŁOPIENNUNajstarsze wzmianki o Łopiennie pochodzą z 1283 r. W następnych wiekach wieś była własnością szlachecką. Na początku XVI wieku jej właścicielem był Andrzej Zakrzewski, wojewoda kcyński. Dzięki jego staraniom w 1519 r. król Zygmunt Stary nadał miejscowości prawa miejskie.
INSCENIZACJA NADANIA PRAW MIEJSKICH ŁOPIENNUNajstarsze wzmianki o Łopiennie pochodzą z 1283 r. W następnych wiekach wieś była własnością szlachecką. Na początku XVI wieku jej właścicielem był Andrzej Zakrzewski, wojewoda kcyński. Dzięki jego staraniom w 1519 r. król Zygmunt Stary nadał miejscowości prawa miejskie.
Kościół spłonął w 1675 r. w pożarze, który strawił także część miasteczka. Na jego miejscu z fundacji dziedzica Adama Smuszewskiego, stanęła nowa barokowa świątynia, uroczysta konsekracja była w roku 1686, a świątynia służy wiernym łopieńskiej parafii po dziś dzień. Drewniana dzwonnica stojąca obok kościoła powstała w 1832 roku. Kościół i dzwonnica są prawdziwymi perełkami Łopienna.

Miasteczko rozrastało się (ciekawostką jest fakt, że pod koniec XVIII wieku aż 18 rodzin trudniło się szewstwem), w momencie utracenia praw miejskich (przyczynił się do tego m.in. ogromny pożar w roku 1888), liczyło około 1000 mieszkańców. Obecnie Łopienno jest prężnym ośrodkiem, silnie związanym z okolicznymi miejscowościami.

Sokolniki dawniej były wsią typowo służebną, kojarzoną z hodowlą sokołów. Jej nazwa pochodzi prawdopodobnie od obowiązku hodowli ptaków wykorzystywanych przez władców na polowaniach, nałożonego na tutejszych mieszkańców. Dziś w Sokolnikach żyje około 220 osób.

Historycznych śladów wsi szukać można za czasów panowania Henryka Pobożnego, czyli w XIII wieku. Wiadomo, że władca ten nadał dziesięcinę z Sokolnik na rzecz kościoła św. Jerzego w Gnieźnie. Jako własność rodu Sokolnickich wieś występowała od końca XIV do XVII wieku. Ostatnim polskim właścicielem Sokolnik był F. Kruszyński, który pod koniec XIX wieku sprzedał osadę wraz z 340 hektarami przyległej ziemi Komisji Kolonizacyjnej.

W Sokolnikach jest drewniany kościół wzniesiony w latach 1682--1712, którego ściany ozdobione są cenną polichromią. Największą ciekawostką okolicy jest głaz narzutowy zwany Tarczą Olbrzyma. Głaz narzutowy z granitu, jeden z największych w Wielkopolsce: jego obwód to 16,5 m , a 1,7 m - wysokość.

Obecnie przy kamieniu odbywają się spotkania integracyjne mieszkańców, przyjeżdżają grupy na ogniska...

Czy wiesz, że...
W wielu sołectwach odbywają się pikniki rodzinne, spotkania okolicznościowe. W czerwcu 2019 r. sołectwo Popowo Tomkowe oraz stowarzyszenie Qupa Qultury i Qulinaria, w ramach polsko-fińskiego projektu współpracy pt. „Aktywność - natura i przedsiębiorczość” Lokalna Grupa Działania Trakt Piastów gościła ośmioosobową delegację z Rieska-Leader. Wspólnie przygotowali aromatyczną zupę jarzynową, tańczyli polskie tańce ludowe kierowani przez Andrzeja Horbika, a uczestnicy występowali w przygotowanych na tę okoliczność prostych ludowych koszulach.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski