Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Mieleszyn. Tarcza Olbrzyma w Sokolnikach

RED
Mieleszyn jest gminą położoną na północno-wschodnich krańcach województwa wielkopolskiego, w powiecie gnieźnieńskim. Jej powierzchnia wynosi 99,24 km2, a zamieszkuje ją ponad 4000 osób. Dzieli się na 15 sołectw.

Na terenie gminy znajduje się kilka obiektów objętych ochroną zabytków wartych zainteresowania. Są to głównie dworki i parki, ale również kościoły, np. drewniany kościół w Sokolnikach czy barokowy kościół w Łopiennie. Miejscem wartym odwiedzenia jest też głaz narzutowy w Sokolnikach o obwodzie prawie 17 metrów. Legenda głosi, że wypadł on z rąk diabła, który ten potężny kamień chciał zrzucić na pobliską świątynię. Obecnie malownicze otoczenie, postawiona altana i ławki oraz miejsce do grillowania czy ogniska zachęcają do odpoczynku.

Nie co dzień zdarza się obchodzić jubileusz 500. rocznicy nadania miejscowości praw miejskich. Taką okazję do świętowania mieli mieszkańcy Łopienna. Najstarsze wzmianki o Łopiennie pochodzą z 1283 r. W następnych wiekach wieś była własnością szlachecką. Na początku XVI wieku jej właścicielem był Andrzej Zakrzewski, wojewoda kcyński. Dzięki jego staraniom w 1519 roku król Zygmunt Stary nadał miejscowości prawa miejskie wraz z przywilejem organizowania cotygodniowych targów i dwóch jarmarków rocznie. Z tego okresu pochodzi herb Łopienna. Na przełomie XIII i XIV w. został ufundowany przez Opalów kościół pw. św. Katarzyny. W roku 1520 na miejscu pierwotnego kościoła wzniesiono nową drewnianą świątynię z fundacji Piotra Czarnkowskiego, starosty kłeckiego i kcyńskiego.

Wójt zaprasza

Gmina Mieleszyn. Tarcza Olbrzyma w Sokolnikach

"Gmina Mieleszyn to gmina wiejska położona wśród pól, lasów (lasy to 25% jej powierzchni) i jezior, z dala od wielkomiejskich aglomeracji (około 60 km do Poznania), a jednocześnie blisko miast powiatowych ważnych dla mieszkańców gminy, takich jak Gniezno, Wągrowiec czy Żnin. W jej granicach przebiega trasa S5 łącząca Poznań z Bydgoszczą. Gmina ma charakter głównie rolniczy. Jest tu dużo gospodarstw średniej wielkości (powyżej 20 ha ziemi), a w produkcji dominują hodowla trzody i bydła oraz uprawa zbóż, buraków cukrowych czy rzepaku.

Zapraszając do podróży po gminie Mieleszyn, chciałbym zwrócić szczególną uwagę na jej bogatą historię. Liczne, szerzej nieznane zabytki i pomniki przyrody, które skrywa gmina, pragnąłbym ująć w trasy dla turystów z całego województwa. Na nich warto zobaczyć np. pałace w Przysiece, Popowie - Ignacewie czy Mielnie. W Mielnie można też zobaczyć „tysiącletnie dęby”. Na naszym terenie prężnie działają koła gospodyń wiejskich oraz stowarzyszenia, są one wspaniałym wsparciem w organizacji licznych wydarzeń na terenie naszej małej ojczyzny. Wierzę, że połączenie uroków natury z tajemnicami historii będzie dobrą okazją, abyście odwiedzili Państwo naszą gminę i spędzili tutaj swój wolny czas, a zebrane doświadczenia stały się naszą wizytówką i zachęciły do powrotu."

Artur Hańczak,
wójt gminy Mieleszyn

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski