Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Przygodzice. Sięganie do korzeni siłą zespołów ludowych

RED
Dopóki są ludzie z pasją trwać będzie ludowy przekaz.
Dopóki są ludzie z pasją trwać będzie ludowy przekaz.
Gmina Przygodzice, to szlak i region dla ludzi aktywnych, coraz bardziej ceniony i oblegany przez amatorów turystki - szczególnie pieszej i rowerowej. Atutem Przygodzic jest położenie blisko miasta, spokój, las i przyroda na wyciągnięcie ręki.

Gmina Przygodzice położona w południowo-zachodniej części Wielkopolski i rozciągająca się na obszarze 163,48 km2 to jeden z najpiękniejszych zakątków w dorzeczu Baryczy. Aż 45% powierzchni zajmują lasy, 17% dolina rzeki Baryczy wraz z łąkami i ok. 800 ha stawów, a tylko 25% obszaru stanowią grunty orne.

Region ten to przede wszystkim urzekające krajobrazy pełne przyrodniczych osobliwości, cenne zabytki architektury, miejsca pamięci narodowej i obiekty kultu religijnego. Niezwykła i atrakcyjna przyroda (lasy, woda, liczne okazy ptactwa - szczególnie wodnego) czyni gminę ciekawą pod względem turystycznym. Amatorzy rowerowych pieszych wędrówek mają do dyspozycji trasy rowerowe, na których mogą podziwiać m.in. liczące po kilkaset lat dęby zaliczane do okazów pomnikowych oraz tereny rezerwatu florystycznego „Wydymacz”, które wraz z 1/3 powierzchni gminy należą do Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy.

Także amatorzy wędkowania znajdą tu miejsca pełne spokoju. Dla nich każdego roku zarybiany jest staw Szperek i akwen „Glinianka” w Przygodzicach.

Gmina Przygodzice to także miejsce letniego wypoczynku. Do Ośrodka Rekreacyjno-Wypoczynkowego w Antoninie przyjeżdżają nie tylko mieszkańcy gminy, ale także aglomeracji miejskich. Dodatkową atrakcją Antonina jest Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów wybudowany w latach 1822-24 oraz Kaplica-Mauzoleum Radziwiłłów.

Wójt zaprasza

Gmina Przygodzice. Sięganie do korzeni siłą zespołów ludowych

"Siłą ludowych zespołów jest to, że powracają do korzeni, których ludzie wciąż poszukują. Dla mnie nasz rodzimy folklor jest nie tylko wizytówką gminy i ważnym elementem kultury w wymiarze regionalnym. Działalność zespołów ludowych w nawet małych społecznościach, takich jak gminna, buduje świadomość, tożsamość i edukuje społeczeństwo. Służy nie tylko kulturze i promocji, ale jest autentyczną dumą.

Folklor polski jest bardzo różnorodny. Będąc za młodu akompaniatorem, członkiem zespołu pieśni i tańca, a potem jednym z założycieli kolejnej grupy, czerpałem z tego bogactwa i wciąż to robię. Była to dla mnie okazja do poznawania nowych tańców, nowych pieśni, strojów. Spędzanie czasu w ten sposób prowokowało mnie do sięgania dalej. Poza tym przynależność do zespołu rozwija wyobraźnię i koordynację ruchową. W zespołach panuje także bardzo przyjacielska atmosfera. Zdarza się, że zawiązują się w nich przyjaźnie, miłości lub małżeństwa. Dopóki znajdują się osoby z pasją, które chcą tańczyć i śpiewać, tak długo trwać będzie ten ludowy przekaz.

Cieszę się, że Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach jest platformą działań dwóch znakomitych formacji tanecznych, które stanowią trzon naszej gminnej kultury."

Krzysztof Rasiak,
wójt gminy Przygodzice

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski