Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Gmina Sompolno. Aby Polska była w kwiatach cała!

RED
"Kwiaciarki" od ponad 40 lat występują na scenie w swoim regionie i kraju.
"Kwiaciarki" od ponad 40 lat występują na scenie w swoim regionie i kraju.
Najpopularniejszy zespół śpiewaczy i jednocześnie wizytówka artystyczna gminy Sompolno powstała z miłości do... kwiatów! Występy formacji od ponad 40 lat uświetniają uroczystości na terenie gminy, ale na tym nie koniec. Lista osiągnięć zespołu jest bardzo długa...

Najdłużej działającym zespołem śpiewaczym na terenie gminy Sompolno są „Kwiaciarki”. 17 lutego 1978 roku czternaście pań z Sompolna postanowiło utworzyć Koło Miłośników Kwiatów. Wyłoniony zarząd opracował zadania dla nowo powstałego koła, a było to: poznawanie tajników sezonowej uprawy kwiatów, rozwijanie czytelnictwa prasy ogrodniczej, wymiana sadzonek i nasion w celu wzbogacenia odmian, nowe nasadzania kwiatów i roślin na skwerach i rabatach w Sompolnie, w celu upiększenia miasta.

Najważniejsze hasło, które przyświecało Miłośnikom Kwiatów 41 lat temu, brzmiało: „Aby Polska była w kwiatach cała”. Ten cel grupa pań konsekwentnie realizowała, sadząc kwiaty i drzewa na terenie Sompolna, ale także organizując wystawy. Z czasem pomiędzy członkiniami zespołu narodziła się przyjaźń, a jak to w gronie przyjaciół bywa, zaczęto organizować spotkania, podczas których nie brakowało opowiadania anegdot i śpiewów. Tak narodził się zespół śpiewaczy „Kwiaciarki”, który w 1980 roku związał się artystycznie z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Sompolnie. Dzięki wsparciu ze strony Ośrodka, zespół mógł organizować tam próby i przygotowywać się do koncertów. Założycielką zespołu, autorką i wykonawczynią licznych gawęd i monologów jest Janina Bednarska. Pierwszym instruktorem był natomiast Alfred Łukaszewski.

Obecnie do zespołu śpiewaczego „Kwiaciarki” należy dziewięć kobiet w wieku od 50 do 80 lat. Panie występują zazwyczaj w jednakowych strojach, które udało się zakupić dzięki wsparciu finansowemu Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Sompolnie. Instruktorem muzycznym i twórcą nowych piosenek jest Eugeniusz Gawroński. W repertuarze zespołu są utwory z dawnych lat, ale też popularne utwory współczesne.

Na tym jednak nie koniec. Dzięki przebojowości i inwencji twórczej Janiny Bednarskiej, która była pomysłodawczynią programów artystycznych, z „Kwiaciarek” wyłonił się Kabaret Babski. W ostatnich latach „Kwiaciarki” zmieniły swój profil wokalny, wprowadzono śpiew dwugłosowy. Zespół odnosi wiele sukcesów, jest laureatem Ogólnopolskich Spotkań Grup Śpiewaczych „Ziemia i Pieśń” w Szprotawie, Przeglądu Zespołów Ludowych w Żninie, Inowrocławiu i Bydgoszczy.

Janina Bednarska jest laureatką konkursów gawędziarzy w Bydgoszczy, Ciechocinku, Babiaku, Władysławowie, Wilczynie i Kazimierzu Biskupim. Zespół prezentował się nawet w programie „Babie Lato” w bydgoskiej telewizji regionalnej. Lista osiągnięć ,,Kwiaciarek” jest bardzo długa. Zespół zdobył wiele nagród i wyróżnień. A jego występy uświetniają uroczystości gminne, powiatowe i wojewódzkie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Odszkodowania i nowe miejsce dla działkowiczów w Trzebini

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski