Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Sośnie: Zespoły ze wsi Kocina. Chcą, aby kultura ludowa przetrwała

RED
Wieś Kocina w gminie Sośnie jest podobna do wielu wiosek w południowej Wielkopolsce. Słabe ziemie, wokół lasy, a ludności raptem trochę ponad 200 osób. Jednak to w tej wsi kultura ludowa trzyma się mocno. Działają tu bowiem dwie formacje zajmujące się kulturą ludową.

Wyróżnia to Kocinę nie tylko na tle gminy, ale i w całym regionie. Zespół z Kociny i Kapela z Kociny stanowią siłę napędową konieczną dla zachowania i promocji kultury tradycyjnej wsi. Czym jest kultura tradycyjna? - Właściwie jest tożsama z kulturą ludową, tylko używając tego terminu dajemy znać, że zajmujemy się kulturą ludową, sięgając do jej zasobów nieprzetworzonych, poszukując źródeł wywodzących się z XIX wieku - mówi Krzysztof Rospondek, kierownik Zespołu z Kociny. Kultura ludowa gminy Sośnie jest częścią kultury ludowej Wielkopolski; wiele podobieństw pozwala ją identyfikować jako kulturę Wielkopolski południowej. - Obecnie kultura ludowa występuje w sposób naturalny już tylko reliktowo. Wymaga ciągłego wsparcia, aby przetrwała, by była obecna i rozumiana na obszarach wiejskich. Bardzo ważne, aby osoby zajmujące się kulturą ludową korzystały ze wsparcia specjalistów. Obecnie, wskutek przemieszania się kultur, wymiany ludności, otoczenia kulturą inną niż rodzima, nie możemy sobie zaufać, by w swym odczuciu móc zweryfikować przejawy rodzimej kultury tradycyjnej - mówi Krzysztof Rospondek. Wiedza o kulturze ludowej regionu jest znikoma, jednak zespoły z Kociny robią wiele, aby tę kulturę zachować i promować. - Poszukujemy źródeł - informatorów, robimy nagrania pieśni, które pamiętają najstarsi mieszkańcy. Potem ten materiał konsultujemy ze specjalistami.

Ogromnym wsparciem dla tych działań jest współpraca z Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Korzystamy z nagrań i zapisów naukowców, którzy prowadzili badania na pobliskim obszarze. Wbrew pozorom nie wszystko jeszcze zostało odkryte, zbadane - opowiada kierownik Zespołu z Kociny.

W najbliższym czasie Zespół z Kociny będzie opracowywał niepublikowany do tej pory zbiór pieśni z powiatu ostrowskiego znajdujący się w zbiorach Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu.

- Najbardziej zależy nam na zachowaniu kultury ludowej wśród ludzi zamieszkujących tę ziemię, gdzie powstała. Stąd też szereg działań promujących kulturę ludową w południowej Wielkopolsce - zaznacza Rospondek.

Jednym z pierwszych projektów zrealizowanych w Kocinie było przywrócenie noworocznego kolędowania z tzw. herodami. Po trzydziestu latach przerwy „herody” wróciły do wiejskich domów. Ważnym projektem są Tańce Blisko Ziemi, próba przywrócenia potańcówek prowadzonych wyłącznie przy muzyce na żywo. Repertuar tam grany to melodie rodzime. Projekt trwa już kilka lat i ma się dobrze. Jedną z rzeczy, które udało się zrobić, to przywrócenie do świadomości kocińskiej społeczności stroju ludowego południowej Wielkopolski.

W najbliższym czasie Zespół z Kociny otrzyma nowe stroje uszyte na podstawie kwerend w wielkopolskich muzeach. Projekt ten realizuje Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne „Pasikonik” z Kociny w ramach programu EtnoPolska 2019 dofinansowanego z Narodowego Centrum Kultury. Zespół z Kociny dwukrotnie reprezentował Wielkopolskę na Dożynkach Prezydenckich w Spale. W 2015 roku dożynkowy wieniec z Wielkopolski z oprawą artystyczną Zespołu z Kociny ze wsparciem kocińskiej młodzieży w konkursie na najpiękniejszy wieniec zdobył drugą nagrodę. Za swe działania Zespół z Kociny został uhonorowany Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”.

Bardzo istotnym działaniem promocyjnym dla kultury ludowej jest realizowana od kilku lat przez Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne „Pasikonik” i Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu Estrada Folkloru w Sośniach. Imprezę wspiera gmina Sośnie i powiat ostrowski. Obecnie w Kocinie działają: zespół śpiewaczy, kapela ludowa, hafciarki, osoby potrafiące wyszywać i układać czepce wielkopolskie, krawcowe szyjące stroje ludowe, rzeźbiarz i wytwórca ludowych instrumentów. Prócz tego kulturę w tej wsi, choć już niekoniecznie ludową, wspierają dwa stowarzyszenia i Koło Gospodyń Wiejskich.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski