Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Wieleń - Rosko: Bałwan ze słomy i „Osiołek”, czyli wieniec żniwny

RED
Pierwszą wzmiankę o obrzędach i pieśniach z miejscowości Rosko znaleźć można w „Dziełach wszystkich” XIX-wiecznego etnografa Oskara Kolberga. Działalność zespołu „Rożanie” wpisuje się w program „Dziedzictwo”, który jest wdrażany przez gminę Wieleń, a celem nadrzędnym tego programu jest: „Ocalić od zapomnienia….”. Jednym z obrzędów, jaki wykonują „Rożanie”, jest widowisko dożynkowe.

Scenariusz dożynek oparty jest na odtworzeniu obrzędów i zwyczajów opisanych przez Oskara Kolberga, który ok. roku 1870 tak przedstawia ten zwyczaj „(...) ceremonię składania gospodarzowi wieńca żniwnego nazywają tu „Osiołek”. Na polu, już po ukończeniu sprzętu wiją wieniec z żyta i pszenicy, w kwiaty polne ustrojony. Niesie go jedna z dziewcząt na głowie. Chłopcy podniosą do góry grabie i na nich, niby chorągwie porozwieszają chusty. Dziewczęta ustroją ze słomy bałwana, niby chłopa i z chłopem tym słomianym tańcują na podwórzu, gdy jedna z dziewcząt przynosi przed dom wieniec, zwany tu koroną i panu go włoży na głowę, po czym sługa powiesi go w sieni na kołku. Pan wyprawia wszystkim taniec i zabawę, z winem i ciastem. (...)”.

W dzień dożynek, przed mszą św., młodzież w przystrojonej bryczce zaprzężonej w konie oraz wozem ozdobionym zielonymi gałązkami i kolorowymi wstążkami, udaje się z zaproszeniem do domu gospodarzy dożynek. Po mszy wszyscy goście i lokalna społeczność w barwnym korowodzie defilują po wsi, a dalej na miejsce, gdzie zaprezentowane będzie dwuczęściowe widowisko obrzędowe. Część pierwsza to zwyczaje związane z obrzędem żniwowania (sianie zboża, koszenie, ubieranie zboża w snopy, grabienie słomy, cepowanie). Po żniwowaniu młodzież siada wokół mendla i czeka na gospodarza, aby po ciężkiej pracy poczęstował ich kawą i kawałkiem chleba. Dalej chłopcy wykonują prace porządkowe, a dziewczęta przebierają jednego z nich za niedźwiedzia. Jedna para układa pęp (ostatnie zżęte zboże na polu), ubiera go w kwiaty i podchodzi do gospodarza, prosząc o wyprawienie zabawy z winem i tańcami na znak świętowania zakończenia żniw. W drugiej części obrzędu następuje uroczyste wręczenie plonów gospodarzom dożynek. Całość przeplatana jest tańcami regionalnymi i przyśpiewkami. Obrzęd zamyka piosenka i taniec, nazywany „Cyganem”. Na słowa „Hej tam pod lasem”… z różnych stron świata wchodzą grupy tancerzy w barwnych strojach. Wszyscy zasiadają wokół ogniska ,a później wokół niego tańczą „Cygana”, zachowując poprawność kroków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski