Gniezno: Kamienica na Poznańskiej do remontu

  Gniezno: Kamienica na Poznańskiej do remontu

  Karolina Barełkowska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Gnieźnieński magistrat złożył wniosek o dofinansowanie z puli unijnej remontu bloku przy ulicy Poznańskiej 92-94 w Gnieźnie. Obecnie trwa wykwaterowywanie mieszkańców. Po skończeniu inwestycji mają tam zamieszkać kolejni najemcy. Docelowo powstanie tam 18 mieszkań socjalnych, 16 komunalnych oraz jeden lokal chroniony.
  Na pierwszy rzut oka widać, że blok przy ulicy Poznańskiej potrzebuje kapitalnego remontu

  Na pierwszy rzut oka widać, że blok przy ulicy Poznańskiej potrzebuje kapitalnego remontu ©Karolina Barełkowska

  Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jak informuje Mariola Landowska, dyrektorka Zarządu Gospodarowania Lokalami w Gnieźnie, mieszkania te zostaną oddane do użytku na przełomie września i października przyszłego roku.

  CZYTAJ TEŻ:

  Są już chętni do bloków na Głuszynie

  Jest już stu chętnych lokatorów na komunalne mieszkania

  Mieszkania socjalne za remont


  - Chcielibyśmy tam wprowadzać mieszkańców, którzy nie zalegają z czynszem.
  Chcielibyśmy również, aby zamieszkały tam osoby starsze. Powoli przygotowujemy sobie już bazę osób, które mogłyby tam się wprowadzić. Wybranym rodzinom zaproponujemy taką ofertę zamieszkania w wyremontowanych mieszkaniach, które - w porównaniu z tym, co było i wciąż jest - będzie miało podniesiony standard.

  Teraz blok przy ulicy Poznańskiej jest w "opłakanym" stanie. Na pierwszy rzut oka widać, że potrzeba tam przeprowadzić gruntowny remont.

  - Miasto przejęło ten budynek od gnieźnieńskiego ZOZ-u. Kiedy magistrat zaczął tam zasiedlać lokatorów na czynszu socjalnym okazało się, że straty na budynku wynoszą 150 tysięcy rocznie - informuje Mariola Landowska. - Tam się wiele rodzin bardzo szybko zaczęło zadłużać, między innymi z powodów bardzo wysokich kosztów eksploatacyjnych.

  Dlatego też, jak dodaje dyrektor Landowska w 2010 roku podjęto decyzje o wykwaterowaniu stamtąd lokatorów.
  - Obecnie wysiedlanie cały czas trwa. Przebiega to bardzo spokojnie, najemcy zdają sobie sprawę, że jest to najlepsza dla nich decyzja - mówi Mariola Landowska.

  Po remoncie w budynku przy ulicy Poznańskiej na nowo będzie mogło zamieszkać prawie 40 rodzin. Jeden z lokali zostanie przekazany Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie.

  - Ta organizacja bardzo potrzebuje lokalu chronionego, w którym będzie mogła umieścić osoby, które na przykład doświadczyły przemocy w rodzinie. W mojej ocenie jest to bardzo dobry pomysł - zauważa Mariola Landowska.

  Miasto liczy, że na inwestycje uda się otrzymać dotacje z Unii Europejskiej. Dodatkowo na modernizację budynku zostanie przeznaczona część pieniędzy, którą magistrat otrzymuje z wpływów z lokali użytkowych.
  - Musimy mieć zabezpieczonych 60 procent własnych środków - dodaje.

  W ubiegłym roku miasto oddało do użytku nowy blok komunalny. Zamieszkało tam 48 rodzin. O mieszkanie w bloku przy Liliowej mogły ubiegać się rodziny, które miały przydział na mieszkanie komunalne, a jednocześnie wykazały zarobki, które pozwolą im na regularne płacenie czynszu.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo