18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

reklama

Gniezno: Prymas Henryk Muszyński - zobacz zdjęcia

Karol PomeranekZaktualizowano 
W inauguracji posługi arcybiskupa Henryka Muszyńskiego wzięło udział 60 kardynałów i arcybiskupów z Polski i zagranicy. W uroczystościach miał uczestniczyć prezydent Lech Kaczyński, ale zachorował.

Nowy prymas Henryk Muszyński w krótkim przemówieniu podziękował wszystkim za wyróżnienie i prosił o opiekę nad swoim poprzednikiem arcybiskupem Glempem. Szczególne podziękowania złożył na ręce kardynała Dziwisza, bez którego ,,to wszystko nie byłoby możliwe''.

W trakcie uroczystości miał przemawiać prezydent Gniezna Jacek Kowalski, ale skończyło się na wręczeniu prymasowi w imieniu mieszkańców, ikony świętego Wojciecha. O 13.00 zaplanowano mszę inauguracyjną.

Od dziś do arcybiskupa Gniezna będziemy się zwracać "księże prymasie". Kim jest najwyższy dostojnik polskiego Kościoła, następca prymasów Wyszyńskiego i Glempa? Jakie miał dzieciństwo, jak przeżył okupację hitlerowską, jakie kończył studia, jak przebiegała jego kariera naukowa i posługa kapłańska?

Przyjmuję to powołanie jako wielki i niezasłużony dar, a jednocześnie jako wezwanie do jeszcze pełniejszego zjednoczenia się z Chrystusem i wyłącznego oddania się na Jego służbę. Przyjmuję tę wielką łaskę z pokorą i wdzięcznością, ale i z wielkim zaufaniem i zawierzeniem Bogu - słowa te wypowiedział biskup-nominat Henryk Muszyński na zakończenie uroczystości konsekracyjnych w Bazylice Pelplińskiej, 25 marca 1985 roku.

Dzieciństwo i młodość
Urodził się - jak czytamy w nocie biograficznej - 20 marca 1933 r. w Kościerzynie jako trzecie dziecko Państwa Marii i Franciszka Muszyńskich. Ojciec pracował jako urzędnik w Starostwie w Kościerzynie a matka zajmowała się pracą w domu. Wzrastał w czasach trudnych. Druga wojna światowa odbierała często radość spokojnego dzieciństwa, a okres powojenny, naznaczony głębokim stalinizmem, dawał się nie jeden raz we znaki. Z domu rodzinnego wyniósł bardzo wiele. Wychowywany był w atmosferze głęboko religijnej. Zarówno ojciec jak i matka starali się przekazać swoim dzieciom miłość do Boga, Kościoła i Ojczyzny.

1 września 1939 roku, który miał być pierwszym dniem szkolnym, zbiegł się z początkiem II wojny światowej. Przygotowany do szkoły tornister posłużył do spakowania najkonieczniejszych rzeczy w czasie ucieczki przed zbliżającym się frontem niemieckim. Bliskość granicy niemieckiej sprawiła, że cała rodzina została ewakuowana poprzez Warszawę, Lublin, Chełm Lubelski aż do samego Bugu. Ojciec musiał wybierać pomiędzy okupacją radziecką a niemiecką. Wstrząsające wieści, które docierały ze wschodniej strony Bugu, sprawiły, że rodzina nie zdecydowała się na jego przekroczenie końmi otrzymanymi od polskiego wojska. Matka wróciła wraz z dziećmi do swojej rodzinnej wioski Wysin niedaleko Kościerzyny. Tutaj pozostali przez całą okupację.

Ojciec ukrywał się w początkach wojny aż do czasu zakończenia akcji specjalnych, których owocem było wymordowanie prawie całej inteligencji polskiej na Pomorzu. Dostęp do szkoły, nawet podstawowej, był w czasie wojny dla ludności polskiej bardzo ograniczony. Stąd pierwsze lata po wojnie poświęcił głównie nadrobieniu w systemie przyspieszonym braków z zakresu szkoły podstawowej, by w roku 1947 rozpocząć edukację w Państwowym Gimnazjum i Liceum im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie.

Studia
Po zdaniu matury w 1951 roku idąc za głosem powołania wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie, gdzie odbywał w latach 1951-1957 studia filozoficzno-teologiczne. W czasie przygotowania do kapłaństwa, gdy był na trzecim roku studiów, umarł mu ojciec. Stąd w okresie wakacji musiał często podejmować pracę, by zarobić na opłacenie seminarium i mieć pieniądze na zakupienie potrzebnych książek. Ziemskim życiem matki cieszył się dłużej, bo aż do 1984 r.

Kapłańskie święcenia przyjął 28 kwietnia 1957 roku w Bazylice Katedralnej w Pelplinie z rąk księdza biskupa Kazimierza Kowalskiego. Po święceniach otrzymał pierwszy dekret powołujący go do pracy w charakterze wikariusza w parafii św. Józefa w Gdyni-Leszczynkach.

W seminarium i w pracy parafialnej dał się poznać jako zdolny, ambitny i pracowity człowiek. Skierowano go w 1960 roku na studia biblijne do Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, które w roku 1963 ukończył licencjatem z teologii. Kolejny etap studiów to Papieski Instytut Biblijny w Rzymie, gdzie studiował biblistykę. W roku 1964 obronił w Rzymie licencjat z nauk biblijnych. Następnie w latach 1965-1967 studiował we Franciszkańskim Instytucie Biblijnym w Jerozolimie. Tam też w 1967 roku obronił doktorat z teologii. W latach 1967-1968 odbył studium i badania naukowe w Instytucie Badań Qumrańskich w Heidelbergu. W 1973 roku obronił w Rzymie pracę doktorską z nauk biblijnych.

Profesor
Po zakończeniu studiów wrócił do swojej rodzinnej diecezji chełmińskiej i rozpoczął w 1968 roku pracę w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Pełnił funkcję prefekta studiów i był jednocześnie wykładowcą Pisma Świętego. Pełnił także funkcję diecezjalnego referenta do spraw laikatu. Od 1973 roku był związany również z Akademią Teologii Katolickiej w Warszawie, gdzie został adiunktem przy katedrze biblistyki. Prowadził seminarium naukowe na teologii ogólnej stacjonarnej i zaocznej, a także na Studium Pastoralno-Biblijnym i specjalizacji biblistyki. W tym czasie przygotowywał pracę habilitacyjną na temat "Chrystus - fundament i kamień węgielny Kościoła w świetle tekstów qumrańskich" (1979 r.).

W roku 1981 otrzymał nominację na stanowisko docenta, a w roku 1986 Rada Państwa nadała mu tytuł profesora nadzwyczajnego. W Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, z którą związany był bardzo blisko aż do 1991 roku, pełnił funkcję prodziekana (1981-1983), a następnie dziekana (1985-1986) Wydziału Teologicznego. Był także kierownikiem Katedry Starego Testamentu przy Wydziale Teologii ATK oraz kuratorem archeologii chrześcijańskiej i równocześnie kierownikiem Katedry Archeologii Sta- rożytnego Bliskiego Wschodu.

Biskup
W 1985 r. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji chełmińskiej. Sakrę biskupią otrzymał w uroczystość Zwiastowania Pańskiego - 25 marca 1985 r. w Pelplinie. 23 grudnia 1987 r. został mianowany biskupem ordynariuszem diecezji włocławskiej. Pomimo licznych obowiązków związanych z codzienną posługą biskupią, nadal dojeżdżał do Warszawy, by prowadzić ze studentami zajęcia dydaktyczne na Akademii Teologii Katolickiej. Do najważniejszych momentów posługi w tej diecezji należy niewątpliwie pielgrzymka Ojca Świętego Jana Pawła II do Włocławka. Przygotowywał do niej rodzinę diecezjalną i zabiegał o to, by Kościół włocławski mógł jak najowocniej przeżyć spotkanie z Papieżem.

25 marca 1992 r. w ramach reorganizacji administracyjnej Kościoła w Polsce Ojciec św. mianował go Arcybiskupem Metropolitą Gnieźnieńskim. Po 173 latach jest pierwszym ordynariuszem rezydującym na stałe w Gnieźnie.

W służbie Kościołowi
Działalność Arcybiskupa jest bardzo rozległa. Nie ogranicza jej tylko do Kościoła diecezjalnego. Abp Muszyński był członkiem Rady Stałej Episkopatu Polski, Rady II Ogólnopolskiego Synodu Plenarnego, pełnił funkcję w Podkomisji Biblijnej Episkopatu Polski.

Od 1989 do 1994 roku pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski do spraw Dialogu z Judaizmem.

W marcu 1994 roku na 268 Plenarnej Konferencji Episkopatu Polski został wybrany wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski (do 1999) i przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski do spraw Nauki Katolickiej (do 2002), a także od 1994 do 2005 r. współprzewodniczącym Zespołu do spraw Kontaktów Episkopatów Polski i Niemiec (tzw. grupa kontaktowa). W czerwcu 1994 roku został mianowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II członkiem Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

W latach 1994-1999 roku pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Naukowej Episkopatu i był członkiem Komisji Duszpasterstwa Ogólnego. Od 1996 do r. 2000 był także przewodniczącym Krajowego Komitetu Organizacji Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.

Od 1999 do 2005 pełnił stanowisko Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. kontaktów z Komisją Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). We wrześniu 2002 roku został mianowany przez Ojca św. Jana Pawła II członkiem Kongregacji Nauki Wiary.

Jest organizatorem i gospodarzem znanych już nie tylko w Polsce Zjazdów Gnieźnieńskich, będących kontynuacją I Zjazdu Gnieźnieńskiego, który odbył się w marcu 1000 r. i oznaczał przyjęcie Polski do grona państw europejskich. II Zjazd odbył się 3 czerwca 1997 r., w tysięczną rocznicę śmierci św. Wojciecha.

Na przestrzeni wielu lat swej posługi w Gnieźnie arcybiskup Muszyński podejmował starania w Stolicy Apostolskiej, aby ze względów historycznych i prawnych tytuł Prymasa Polski wrócił do arcybiskupów gnieźnieńskich.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 4

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

m
marek

dobrze że na krótko, niech sobie odpocznie

t
tej

Czarno wszędzie,co to będzie,co to będzie....?

W
Widukind

wstyd , hańba . Tam Boni, tam Maleszka, tu prymas. Gdzie my żyjemy ?

a
a1

A o tym, że od 1984 do 1989 roku był tajnym współpracownikiem SB ani słowa??????????
Wielgus zapłacił za swoje donoszenie stanowiskiem, a ten został awansowany.
Dzięki Dziwiszowi, jak rozumiem, który w pełni ochrania TW księży.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3