Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gniezno: Skarby historii znalezione w magazynie

Paweł Brzeźniak
Odnalezione dokumenty mają niezwykle cenną wartość historyczną. Obecnie przechodzą m.in. konserwację
Odnalezione dokumenty mają niezwykle cenną wartość historyczną. Obecnie przechodzą m.in. konserwację B. Kruszyk/archidiecezja.pl
Wyjątkowym znaleziskiem historycznym mogą pochwalić się pracownicy Muzeum i Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W ich ręce trafiły zapiski pochodzące z XV i początku XVI wieku.

Dotyczą one działalności ówczesnego sądu konsystorskiego, czyli najważniejszego sądu duchownego. Dają one badaczom możliwość poznania kulisów funkcjonowania ówczesnego sądownictwa. Jak podkreślają naukowcy, dokumenty są dość podobne pod względem układu treści do współczesnych akt sądowych.

- Dokumenty znaleziono w ostatnim archiwalnym pomieszczeniu w katedrze. Było ono przynajmniej od 1960 roku tzw. magazynem akt brudnych, pod którym to pojęciem rozumiemy dokumenty i książki w stanie zaawansowanej destrukcji - mówi ks. Michał Sołomieniuk, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie. - W trakcie mozolnego oczyszczania magazynu dotarliśmy do sześciu pudeł zawierających te stare zapiski - dodaje ks. Sołomieniuk.

Do tej pory badaczom udało się rozpoznać ponad 1500 zbiorczych dokumentów. Jak można je podzielić? Głównie na pisma wydawane przez oficjałów i wikariuszy generalnych, dokumenty i listy kierowane do oficjałów oraz pisma procesowe. Wyjątkowym znaleziskiem zajmują się m.in. specjaliści z Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Od października do listopada trwała wstępna inwentaryzacja znaleziska. Dalszy ciąg pracy obejmuje m.in. katalogowanie i konserwację dokumentów, które w niektórych przypadkach są bardzo zniszczone.

Oprócz wyjątkowego znaleziska, ważnym wydarzeniem dla archiwum jest akcja „Mecenat Skarbów Słowa”. Włączyli się w nią przedstawiciele Lecha Poznań i kibice Kolejorza, którzy sfinansowali pełną konserwację rękopisu z XI wieku, zwanego Codex Pretiosus.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski