Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gniezno znowu będzie stolicą prymasowską

Iza Budzyńska
Abp Muszyński cieszy się, że  Gniezno odzyskuje znaczenie
Abp Muszyński cieszy się, że Gniezno odzyskuje znaczenie Waldemar Wylegalski
Za tydzień, po przejściu w stan spoczynku kardynała Józefa Glempa, który ten urząd pełni do ukończenia 80 lat, prymasem Polski będzie abp Henryk Muszyński, metropolita gnieźnieński. Ma to znaczenie symboliczne, gdyż decyzja Watykanu wiąże na stałe tytuł prymasa z urzędem arcybiskupa gnieźnieńskiego. Sam abp Muszyński przyznaje, że Benedykt XVI podtrzymał prawie 600-letnią tradycję, którą rozpoczęło ustanowienie pierwszym prymasem Polski metropolitę gnieźnieńskiego Mikołaja Trąbę w 1418 roku.

Abp Muszyński wiek emerytalny dla biskupa osiągnął na początku 2008 roku i złożył rezygnację. Papież rozpatrzył ją nunc pro tunc, czyli do czasu wyznaczenia następcy. Poprosił równocześnie metropolitę o kontynuowanie posługi co najmniej do 20 marca 2010 (tego dnia Henryk Muszyński kończy 77 lat). Jeśli nic się nie zmieni, abp Muszyński urząd prymasa będzie sprawować tylko przez kilka miesięcy. Następnym zostanie kolejny arcybiskup Gniezna.

- Mam świadomość, że w moim przypadku ma to charakter tylko symboliczny, gdyż w związku z osiągnięciem przeze mnie wieku emerytalnego, Ojciec Święty przyjął moją rezygnację - przypomniał abp Muszyński na wczorajszej konferencji prasowej. - Cieszę się natomiast, że Gniezno odzyskuje swoje pierwotne znaczenie w Kościele w Polsce.

Przyszły prymas podkreśla, że tytuł ten pozostanie związany z historycznym dziedzictwem św. Wojciecha, którego relikwie spoczywają w tutejszej archikatedrze. Miejsce Gniezna w kościelnej tradycji do dziś uosabia ciągłość i jedność.

Ksiądz Robert Nurski, historyk, podkreśla, że metropolia gnieźnieńska była niewygodna w okresie zaborów i marginalizowana za czasów komunistycznych, gdyż stanowiła symboliczne centrum Kościoła, łączącego Polaków. - Urząd arcybiskupa gnieźnieńskiego jest jedynym urzędem trwającym nieprzerwanie od zaistnienia polskiej państwowości i Kościoła w roku 1000 aż do dzisiaj - przypomina ks. Nurski.

Tradycje prymasowskie w Gnieźnie będą widoczne podczas mszy inauguracyjnej 19 grudnia. Arcybiskupowi Muszyńskiemu podczas liturgii będzie służyć kielich św. Wojciecha z przełomu X i XI w. i pastorał kardynała Wyszyńskiego.

W Radzie Stałej
Kompetencje prymasa określają statuty Konferencji Episkopatu Polski. Dziś jest to tytuł honorowy, jak pisze papież Benedykt XVI w liście do arcybiskupa Muszyńskiego, będący znakiem jedności polskich katolików. Prymas jest "pierwszym wśród równych" między polskimi biskupami. Jest członkiem Rady Stałej EP, do której należy też przewodniczący i zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Prymas Polski jest jedynym z członków rady, który nie jest wybierany kadencyjnie, stanowi więc symbol ciągłości i stałości. Najnowszy statut Konferencji Episkopatu Polski wszedł w życie 7 października 2009.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski