Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GOAP: Od 1 stycznia nowe zasady segregacji śmieci. Już teraz kup brązowy pojemnik na bioodpady

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Brązowe pojemniki na bioodpady
Brązowe pojemniki na bioodpady GOAP
Od 1 stycznia 2018 roku mieszkańcy gmin skupionych w GOAP-ie będą segregować odpadki kuchenne. Pojemnik na bioodpady muszą kupić sami. Warto już teraz go nabyć.

Zakup i czyszczenie pojemników na odpady zmieszane, papier, szkło czy plastik to kłopot firm, które odbierają śmieci. Inaczej sprawa wygląda z kubłami na resztki kuchenne, które mieszkańcy z terenu gmin, objętych działaniem ZM GOAP, będą zobowiązani segregować od 1 stycznia 2018 r.

Wentylowany kubeł
– Brązowe pojemniki na bioodpady muszą kupić właściciele nieruchomości – tłumaczy Andrzej Springer, dyrektor biura ZM GOAP. – Jeśli ktoś chce mieć wyższy komfort korzystania z nich, najlepiej kupić pojemnik wentylowany.

Pojemnik wentylowany posiada podwójne dno. Dzięki odparowaniu wilgoci, bioodpady schną. Zażegnany zostaje problem gnicia i powstawania nieprzyjemnych zapachów. Zdaniem A. Springera, lepiej kupić taki kubeł, bo np. za pół roku przepisy się zmienią i tylko z takich pojemników będzie można korzystać.

Osoby, które mają zgłoszony do GOAP-u kompostownik nie muszą nabywać brązowego pojemnika. Pozostałych obowiązuje zbiórka bioodpadów. Dotyczy to Rodzinnych Ogrodów Działkowych, nieruchomości niezamieszkałych czy działek rekreacyjnych.

– Jeżeli bioodpady będą regularnie wrzucane do pojemników z odpadami zmieszanymi, to wtedy należy liczyć się z podwyższoną opłatą – mówi A. Springer. I podkreśla, że nie jest to kara, ale stawka przewidziana dla klientów, którzy nie segregują odpadów.

Oznakują je chipem
Brązowe pojemniki nabyte przez właścicieli nieruchomości zostaną oznakowane (naklejką oraz transponderem, tzw. chipem) przez firmy wywożące śmieci. – Z domów jednorodzinnych bioodpady będą odbierane nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie, a od 1 kwietnia do 30 listopada nie rzadziej niż raz w tygodniu – wyjaśnia A. Springer. – Natomiast z zabudowy wielorodzinnej od 15 maja do 15 września nie rzadziej niż dwa razy w tygodniu, a w pozostałym okresie nie rzadziej niż raz w tygodniu.

Mieszkańcom domów jednorodzinnych łatwiej będzie wrzucać odpadki kuchenne do brązowych kubłów. Trudno jednak wyobrazić sobie ludzi biegających z wiaderkiem z piątego piętra do pojemników, stojących obok bloków.

Segregacja odpadów. Co gdzie wrzucać?

Źródło: Dzień Dobry TVN

– Bioodpady można gromadzić w foliowych siatkach, które następnie wrzucamy do brązowych pojemników – mówi A. Springer. I tłumaczy: – Biokompostownia jest na to przygotowana. Posiada specjalną maszynę, która porozrywa worki i oddzieli torby od bioodpadów.

Robert Chodyła, rzecznik ZM GOAP zwraca uwagę, że wrzucanie do pojemników bioodpadów w workach foliowych (najlepiej biodegradowalnych) sprawi, iż będzie mniejszy kłopot z utrzymaniem ich czystości.

Warto wejść na stronę internetową www.odpad.pl
GOAP rozpoczął kampanię informacyjną, dotyczącą segregacji bioodpadów. Na ten temat przygotowano film, a także ulotki, które mieszkańcom dostarczą do domów firmy śmieciowe. Przygotowano też specjalną stronę, dedykowaną zmianom, które będą obowiązywać od 1 stycznia. Wchodząc na nią, dowiemy się między innymi, jak kupić właściwy pojemnik, co powinien zrobić właściciel nieruchomości, a co jej administrator.

Co wrzucać, a czego nie wolno do brązowego pojemnika na bioodpady?
Do biopojemników należy wrzucać: trawę, liście, rozdrobnione gałęzie, pozostałości roślinne, kwiaty, resztki kwiatów ciętych i doniczkowych, resztki żywności, obierki z owoców i warzyw, przeterminowane owoce i warzywa, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie. Nie wrzucamy: mięsa, kości i odchodów zwierząt, ziemi, kamieni, popiołu, choinek (są odbierane zgodnie z harmonogramem raz w styczniu i raz w lutym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski