Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GOAP w trakcie 5-letniej likwidacji. Mieszkańcy płacili za wywóz śmieci na złe konto. Kiedy odzyskają pieniądze?

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Siłą porozumienia miał być jego rozmiar. Dzięki temu miało być taniej i efektywniej. Tymczasem pojawiały się problemy z regularnym odbiorem odpadów, które zalegały na ulicach.
Siłą porozumienia miał być jego rozmiar. Dzięki temu miało być taniej i efektywniej. Tymczasem pojawiały się problemy z regularnym odbiorem odpadów, które zalegały na ulicach. Łukasz Gdak
Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej (GOAP) jest obecnie w trakcie likwidacji. Po opuszczeniu jego struktur przez Poznań, który odpowiadał za 75 proc. wpływów do budżetu związku, pozostałe gminy także go opuściły. Pomimo likwidacji, niektórzy mieszkańcy wciąż przelewają należność za wywóz śmieci na konta podmiotu, który nie zajmuje się tym od ponad pół roku.

ZM GOAP został powołany do życia w 2010 roku i obejmował swym zasięgiem 640 tys. mieszkańców. Oprócz Poznania uczestniczył w nim Buk, Czerwonak, Kleszczewo, Kostrzyn, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska i Swarzędz.

Siłą porozumienia miał być jego rozmiar. Dzięki temu miało być taniej i efektywniej. Tymczasem pojawiały się problemy z regularnym odbiorem odpadów, które zalegały na ulicach. W pewnym momencie stolica Wielkopolski była wręcz porównywana do Neapolu, gdzie często są problemy z odbiorem odpadów.

GOAP w trakcie likwidacji. Dlaczego gminy z niego wyszły?

Głównym problemem związku stały się finanse. - Sprostanie oczekiwaniom wszystkich gmin członkowskich jest praktycznie niemożliwe. Zróżnicowanie urbanistyczne oraz odległość od instalacji (np. biokompostowni czy spalarni) powoduje różnice w kosztach zagospodarowania odpadów. W efekcie wszyscy mieszkańcy płacili tyle samo, choć w praktyce koszty pojedynczych gmin mogłyby być różne - wyjaśnia Katarzyna Kruszka-Pytlik, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP.

Oprócz Poznania wszystkie pozostałe gminy musiały dopłacać do wywozu i przetwarzania śmieci. Podjęcie decyzji przez Poznań o wyjściu z GOAP pociągnęło za sobą wystąpienie ze związku pozostałych jego członków. Zrezygnowanie z GOAP ma także ułatwić pozyskiwanie dotacji z Unii Europejskiej na rozwój instalacji służących do zagospodarowania odpadów. - Bez tego typu inwestycji nie będziemy w stanie zatrzymać cen za odbiór i zagospodarowanie odpadów - podkreśla Kruszka-Pytlik.

GOAP będzie w trakcie likwidacji nawet 5 lat

Fizyczna likwidacja GOAPU polega głównie na uregulowaniu jego spraw związanych z rozliczeniem umów na odbiór odpadów i prowadzenia PSZOK, przekazaniem sprawozdań finansowych i z gospodarowania odpadami, a także archiwizacji dokumentów. - Do chwili obecnej niszczeniu poddano ok. 100 metrów bieżących akt – informuje Andrzej Springer, dyrektor biura związku.

- Najważniejszym zadaniem jest wyegzekwowanie zaległości, które wobec związku mają właściciele nieruchomości. Na koniec 2021 roku było to ok. 27 mln zł. Do końca czerwca udało się w drodze windykacji i egzekucji odzyskać ok. 6 mln zł

- podkreśla. Do uregulowania pozostały także kwestie rozliczeń podatkowych.

Czytaj także:

Dodatkowych zadań w zakończeniu bytności GOAP-u dołożyły błędy popełnione przez część właścicieli nieruchomości. Jak informowało miasto Poznań, nieprawidłowo wpłynęły na konta związku 4 mln złotych. W samym czerwcu omyłka dotyczyła 2,5 tys. mieszkańców. - Proces zwrotów tych środków trwać będzie nie krócej niż do końca bieżącego roku. Ze względu na bardzo ograniczony skład zespołu księgowości podatkowej, biuro związku jest w stanie realizować dziennie kilkadziesiąt takich przelewów - dodaje Springer.

Kiedy więc GOAP ostatecznie wyląduje na śmietniku historii? - Likwidacja związku potrwa maksymalnie 5 lat, ze względu na obowiązujący w przepisach okres przedawnienia zobowiązań podatkowych – informuje dyrektor biura związku. - Działalność jest sukcesywnie ograniczana i w roku przyszłym prowadzone powinny być już tylko działania archiwizacyjne, czynności podatkowe i egzekucyjne - kończy.

Tylko pozornie sortowanie śmieci jest łatwe. Podział na odpady organiczne, tworzywa sztuczne i metal, papier, szkło oraz odpady zmieszane (plus niebezpieczne, które należy odstawiać do punktu selektywnej zbiórki odpadów) nie jest wcale oczywisty. To, co wydaje się papierem, nie zawsze powinno trafić do pojemnika na makulaturę. Wiele rodzajów szkła nie nadaje się do recyclingu. Niemało jest opakowań, w przypadku których jeden pojemnik to za mało. Sprawdź, jak wyrzucać wątpliwe odpady. Zobacz--->

Te śmieci sprawiają największe kłopoty przy segregacji - nie...

Oświadczenie majątkowe zawiera informacje o stanie majątku w danym roku rozliczeniowym. Według przepisów, zobowiązani do opublikowania informacji o swoim majątku, muszą poinformować opinię publiczną o zgromadzonych pieniądzach, posiadanych nieruchomościach, a także przedmiotach, których wartość przekracza 10 tys. zł. Obowiązek dotyczy także przekazania informacji o zaciągniętych pożyczkach i kredytach.Aby zobaczyć oświadczenia majątkowe prezesów poznańskich spółek miejskich, przejdź do galerii --->

Tyle zarabiają prezesi spółek miejskich w Poznaniu. Wysokość...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski