Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Godzina dla Ziemi. Zgaszą światła, by chronić Wisłę

Paulina Rezmer
WWF zachęca do podpisywania petycji w sprawie ochrony Wisły
WWF zachęca do podpisywania petycji w sprawie ochrony Wisły Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Poznański ratusz, centra handlowe, teatry, budynki uniwersyteckie i wiele innych obiektów pogrąży się w ciemnościach. W sobotę, 25 marca o godzinie 20.30 rozpocznie się Godzina dla Ziemi WWF. Poznań dołącza do prawie 80 polskich miast, które wesprą największą ekologiczną akcję na świecie.

W sobotę o godz. 20.30 w wielu miastach na świecie zgasną światła. Poznań dołącza do międzynarodowej akcji fundacji WWF. Na 60 minut wyłączone zostanie m.in. oświetlenie Ratusza, Centrum Kultury Zamek, teatrów Polskiego, Nowego i Wielkiego, budynków na Ostrowie Tumskim i budynków poznańskich uczelni. Ciemno będzie też w centrach handlowych: Plaza, Posnania, Avenida, Galerii Dębiec, A2, Starym Browarze i Galerii Malta. Zgaśnie światło przy iglicy MTP i a także w wybranych hotelach i biurowcach.

- 60 minut bez światła ma charakter symboliczny - tłumaczy Marzanna Nowakowska, rzecznik WWF Polska. - Godzina dla Zmieni to to jedyna cykliczna i angażująca ludzi z całego świata akcja, która zwraca uwagę milionów mieszkańców naszej planety na to, że ochrona środowiska to przede wszystkim zmiana naszych codziennych nawyków i przyzwyczajeń na korzyść środowiska – dodaje.

W tym roku Godzina dla Ziemi odbywa się pod hasłem „Godzina dla Wisły” i ma zwrócić uwagę na problem degradacji środowiska rzecznego. Fundacja WWF Polska chce przekonać Polaków do idei ochrony Wisły w jej obecnej, w dużej mierze naturalnej postaci i zwrócić uwagę na ekologiczne niebezpieczeństwa, które niesie planowana przez rząd budowa wodnej autostrady.

Sejm ogłosił rok 2017 Rokiem Rzeki Wisły. Planowane zmiany mają doprowadzić do utworzenia wodnego połączenia między Bałtykiem a Morzem Czarnym - poprzez Wisłę i Bug. W planach do 2030 roku jest m.in. kaskadyzacja, czyli wybudowanie stopni wodnych z elektrowniami i śluzami żeglugowymi na Wiśle. Zmiany mają poprawić retencję i pomóc zapobiegać powodziom, a także wpłynąć na zwiększenie transportu wodnego i podaży energii elektrycznej.

Zgodnie ze stanowiskiem WWF realizacja projektu wodnych autostrad oznacza dewastację dzikiej przyrody, zniszczenie lęgowisk kilkunastu gatunków ptaków oraz wzrost zagrożenia powodziowego. - Doświadczenia z całego świata, głównie z USA i Europy, pokazują bowiem, że regulacja rzek i budowanie na nich tam jest niebezpieczne, zarówno dla ludzi, jak i dla żyjących w niej zwierząt. Dzisiejsza wiedza naukowa mówi jasno, że rzeka jest bezpieczniejsza dla otoczenia, kiedy pozostaje w naturalnym korycie - czytamy.

WWF przypomina, że do akcji Godzina dla Ziemi może włączyć się każdy - wystarczy zgasić światło. Fundacja zbiera też podpisy pod petycją "Pozostawmy Wisłę bezpieczną i piękną", podpisy można składać na stronie www.godzinadlaziemi.pl.

"Godzina dla Ziemi". W Hong Kongu zgasły światła

Źródło:STORYFUL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski