MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Golęcin: Powstanie ośrodek sportowy i hala tenisowa [ZDJĘCIA]

Anna Jarmuż
Ośrodek sportowo-szkoleniowy, hala sportowa i tenisowa - dużo jest planów dotyczących terenów na Golęcinie. Nadal nie wiadomo jednak, jak będzie wyglądać komunikacja w tym rejonie.

Rada Osiedla Sołacz stanowczo sprzeciwia się, by droga dojazdowa do obiektów sportowych prowadziła przez tereny zielone. Tymczasem właśnie taką koncepcję zakładają trzy warianty, przygotowane przez Miejską Pracownię Urbanistyczną.

Jedna z opcji zakłada poprowadzenie ruchu samochodowego ulicą Warmińską (od strony ul. Golęcińskiej). Drugie rozwiązanie to dojazd z dawnej pętli autobusu 64 przy ul. Wojska Polskiego. W trzecim wariancie droga dojazdowa do obiektów sportowych prowadzi przez Ogród Dendrologiczny. Zdaniem członków Rady Osiedla Sołacz każda z tych opcji jest nie do przyjęcia.

Czytaj też:
Jaki będzie Golęcin?

- Pracownia urbanistyczna sporządziła trzy warianty dojazdów do obiektów sportowych. Niestety, wszystkie złe - stwierdza Krzysztof Piechocki zastępca przewodniczącego Rady Osiedla Sołacz.

Zdaniem radnych poprowadzenie ruchu samochodowego ulicą Warmińską doprowadzi do tego, że główna oś komunikacyjna będzie przecinała tereny zielone, a także przywróci możliwość korzystania ze skrótu do ulicy Małopolskiej, który 4 lata temu udało się mieszkańcom zablokować.

- Teraz mogą tamtędy przejeżdżać tylko samochody o wysokości przekraczającej 2,2 metra, które nie zmieszczą się pod wiaduktem na ul. Niestachowskiej - tłumaczy Krzysztof Piechocki.

Koncepcje drogi dojazdowej od ul. Wojska Polskiego przyniosą podobny efekt - zakłócą spokój mieszkańców i doprowadzą do degradacji zieleni.

Zobacz:
Golaj dzieciom czyli Dzień Dziecka na Golęcinie

- W miejscu tym przebiega trasa spacerowa. Bawi się tam wiele dzieci. Mieszkańcy chcieliby mieć trochę spokoju. Poza tym ruch na dużą skalę przyczyni się do niszczenia terenów zielonych - mówi Krzysztof Piechocki.

Zdaniem mieszkańców jedynym właściwym rozwiązaniem jest ustanowienie głównego dojazdu do obiektów na Golęcinie z ulicy Niestachowskiej. Taka propozycja została przedstawiona przez radnych trzy lata temu we wnioskach do projektu planu "Park Golęcin". Droga zaczynała- by swój bieg w rejonie skrzyżowania ulic Niestachowskiej i Św. Wawrzyńca (prawoskręt będzie możliwy po wcześniejszej modernizacji skrzyżowania i sygnalizacji świetlnej) i ciągnęła się w kierunku wschodnim, wzdłuż torów kolejowych.

- Tak zaprojektowany ciąg komunikacyjny ochroni tradycyjny układ klina zieleni - mówi Krzysztof Piechocki.

Propozycje MPU analizują też władze Uniwersytetu Przyrodniczego. W każdej z przedstawionych opcji droga prowadząca do obiektów na Golęcinie przebiega przez tereny uczelni.

- Analizujemy wszystkie warianty. Na pewno nie zgodzimy się na to, by droga przebiegała przez Ogród Dendrologiczny - mówi Jerzy Lorych, rzecznik UP.

Pracownicy MPU uspokajają, że nie podjęto jeszcze żadnej decyzji w sprawie komunikacji na Golęcinie. Ta zapadnie dopiero po zakończeniu konsultacji społecznych.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

l

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski