Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Goplana: Wyburzenie zamiast produkcji czekolady?

Katarzyna Dobroń
Goplana: Wyburzenie zamiast produkcji czekolady?
Goplana: Wyburzenie zamiast produkcji czekolady? Krzysztof Stawowy
Licząca sobie już ponad 100 lat fabryka Goplany w Poznaniu zatrudnia około 100 pracowników i dostarcza ponad 10 tys. ton czekolady rocznie. Na tym słodka tradycja może się jednak skończyć. Na początku września właściciel fabryki, Grupa Colian, zaczął wyburzać część budynków. Okazuje się, że produkowanie w nich czekolady jest mniej opłacalne niż płacenie podatków, które na przełomie ostatnich lat drastycznie wzrosły.

- Władze miasta Poznań na  przełomie ostatnich 6-7 lat drastycznie podnosiły nam opłatę z tytułu użytkowania wieczystego gruntu. Teraz jest ona nawet pięciokrotnie wyższa niż wtedy, gdy kupiliśmy zakład Goplany  - mówi Jan Kolański, prezes Grupy Colian. - To ogromnie zwiększyło nam koszty stałe, a rynek jest bardzo konkurencyjny.

Zobacz komentarz: Gorzki los słodkiej produkcji

Tabliczki czekolady z logiem Goplany wciąż powstają w  Poznaniu, ale tylko w jednej części zakładu. Część produkcji przeniesiono do innych fabryk należących do grupy.

Grupa Colian próbowała negocjować z miastem, ale zabrakło chęci do prowadzenia dialogu. W 2009 roku sporna kwestia rocznej opłaty za wieczyste użytkowanie przeniosła się do  sądu.  Wyrok zapadł dopiero w kwietniu tego roku.

- Obecną wysokość opłaty z tytułu użytkowania wieczystego gruntu udało nam się wywalczyć po pięcioletnim procesie, wcześniej była jeszcze wyższa - podkreśla Jan Kolański. - Niektóre budynki, w które wcześniej inwestowalismy, musieliśmy rozebrać - dodaje.

Niektóre budynki, w które wcześniej inwestowaliśmy, musieliśmy rozebrać

To z kolei jest wina stawek podatku od nieruchomości, które w stolicy Wielkopolski są najwyższe. Rzecznik Poznania zapewnia, że miasto nie może podnosić wysokości podatku dla jednej nieruchomości, ale robi to dla wszystkich jednocześnie. Jego wysokość jest co roku zatwierdzana przez Radę Miasta.

- Stawki są ogólne, a ich wysokość zależy od typu nieruchomości i sposobu zagospodarowania - wyjaśnia Hanna Surma. - Wzrost podatku od  nieruchomości w ostatnich latach był związany z dodatnią wartością wskaźnika inflacyjnego towarów i usług. W  tym roku wskaźnik ten po raz pierwszy od początku lat 90. jest minusowy - dodaje.

Wszystko wskazuje na to, że w 2016 roku stawki podatku od nieruchomości zostaną obniżone.

Muzeum zamiast fabryki?
To nie jedyny problem właściciela Goplany. Sto lat temu fabryka powstawała w strefie przemysłowej. Od wielu lat powstają tu jednak osiedla mieszkaniowe. Część sąsiadów fabryki skarży się na hałas. Fabryka została już wygłuszona oraz wyposażona w nowoczesne urządzenia, ale władze  grupy mają też plany inne na  przyszłość: - W przyszłości chcielibyśmy stworzyć tu muzeum czekolady, historyczną manufakturę z kawiarnią i sklepem Goplany. Produkcja będzie mniej masowa - mówi Jan Kolański.

Historia fabryki Goplana
Poznańską Fabrykę Czekolady „Luna” założono 22 kwietnia 1911 r.  Dwa lata później zmieniono jej nazwę na „Goplana”.  Pracowało tu wówczas 30 osób, a większość prac wykonywano ręcznie. W 1921 r. fabryka kupuje trzy parcele przy ul. Św. Wawrzyńca . „Goplana” mieści  się tu do dziś. Na początku lat 50.  realizuje pierwsze zamówienie eksportowe - wysyła 187 ton herbatników do  Sudanu. W latach 70. „Goplana” produkuje już 150 rodzajów słodyczy.  Po sprywatyzowaniu w 1994 roku  47 procent akcji zakładu przechodzi w ręce szwajcarskiego koncernu Nestlé. W  2004 r. Grupa Colian kupuje znak „Goplana” za 15 mln franków szwajcarskich, a za  26 mln franków przejmuje jej majątek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski