Góra śmieci w Poznaniu, dziura finansowa w GOAP-ie [ZDJĘCIA]

Bogna KisielZaktualizowano 
- Tak wyglądają śmietniki po zmianie firmy wywozowej na osiedlu Chrobrego. Jak tak dalej będzie, to szczury nam się zalęgną... - pisze pani Maria Czytelniczka
Pewne rzeczy zamiatano pod dywan. Spółka miejska i firmy śmieciowe kredytowały działalność związku. Efekt? W Poznaniu rośnie góra śmieci, a w GOAP-ie rośnie... dziura finansowa.

- Chaos i totalny bałagan. W niektórych miejscach piętrzą się góry śmieci, zalegają stare meble. Nie wszyscy otrzymali pojemniki, worki do selektywnej zbiórki, kontenerów na śmieci segregowane jest za mało lub w ogóle ich nie ma - piszą czytelnicy "Głosu".

- Kiedyś Poznań słynął z porządku. Ale takiego bajzlu, jak jest teraz, to od lat nie pamiętam - twierdzi kolejny poznaniak, dodając, że nie można się dodzwonić do GOAP i firm wywozowych.

Zobacz również: Opłaty za śmieci w Poznaniu są wysokie. W zamian mamy... bałagan

Te cytaty mogłyby opisywać także obecną sytuację, choć pochodzą z artykułów opublikowanych w "Głosie" w lipcu 2013 r. Wtedy poznaniacy stali się ofiarami wejścia w życie nowej ustawy śmieciowej, dzisiaj - potężnej operacji logistycznej, polegającej na wymianie około 130 tys. pojemników. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku, był czas na przygotowanie się do wprowadzenia zmian. Był, choć praktyka pokazała, że go przespano. Cierpią na tym mieszkańcy.

Oto tylko kilka przykładów z kilku dni tego roku (część spraw została już załatwiona). Ściegiennego: nowa firma nie dostarczyła pojemników, brak odpowiedzi na mail z GOAP-u. Stare Winogrady, Grunwaldzka 25, Jasna Rola 40: brak kontenerów. Wolsztyńska 7: brak pojemnika, worków na odpady segregowane i harmonogramu wywozu śmieci. Szamotulska 43A/45A: 18 grudnia po raz ostatni wywieziono śmieci; kolejne dni planowanego odbioru to 25 grudnia i 6 stycznia, czyli święta; najbliższy termin odebrania śmieci to 13 stycznia. Os. Zwycięstwa: przepełnione pojemniki na surowce wtórne (kontenery są mniejsze, ich liczbę ograniczono). Osiedla na Piątkowie: za mało kontenerów i w śmietnikach zalegają hałdy śmieci. Rataje: śmieci fruwają po osiedlach, bo pojemników jest za mało... I tak można jeszcze długo wymieniać właścicieli kolejnych posesji, którzy na przełomie roku przytłoczyły problem, będące wynikiem akcji "kontener".

Sprawdź też: Jakub Jędrzejewski: Miasto musi posprzątać śmieci po GOAP-ie

- Chciałem przeprosić wszystkich poznaniaków za zaistniałą sytuację z wywozem śmieci. Nie powinno tak być. Zrobimy wszystko, by śmieci zostały jak najszybciej wywiezione - zapewnił w minioną środę Jakub Jędrzejewski, zastępca prezydenta Poznania i nowy przewodniczący zarządu GOAP.

J. Jędrzejewski dopiero co przejął śmieciową "schedę" po poprzednikach. I zaraz na jego barki spadły tony odpadów. Jak podkreśla J. Jędrzejewski, teraz priorytetowym zadaniem jest rozwiązanie problemów, z którymi borykają się mieszkańcy. I trzeba przyznać, że sytuacja w niektórych częściach miasta uległa poprawie. Firmy śmieciowe pracują non stop.

Po posprzątaniu miasta pewnie przyjdzie czas na porządki w GOAP-ie. A związek ma sporo grzechów na sumieniu. Gdyby odpowiedzialnych za system śmieciowy dopadła amnezja, przypominamy zarzuty mieszkańców najczęściej kierowane pod adresem GOAP.

Zobacz również: Opłaty za śmieci w Poznaniu są wysokie. W zamian mamy... bałagan

Opłaty za wywóz śmieci wzrosły. Po kieszeni dostali przede wszystkim mieszkańcy budynków wielorodzinnych. Tutaj stawka w niektórych przypadkach wzrosła nawet o 100 proc. To klienci GOAP muszą naklejać kody kreskowe na worki, taszczyć pojemniki z odpadami przed posesję w dniu wywozu, informować z wyprzedzeniem chęci pozbycia się odpadów zielonych czy gabarytów. Częstszy wywóz gabarytów muszą finansować z własnej kieszeni. W sytuacjach kryzysowych jak ta, z którą obecnie mamy do czynienia, z cudem graniczy dodzwonienie się do GOAP, FB Serwisu czy Remondisu, a maile często pozostają bez odpowiedzi. Poznaniacy obsługiwani teraz przez FB Serwis skarżą się, że dostarczono im mniej pojemników o mniejszej niż dotychczas pojemności. To powoduje, że odpady szybko zaczynają się z nich "wylewać". W ulotkach dostarczonych przez podwykonawców FB Serwisu czy samo konsorcjum brak jest numeru telefonu, a często podany jest jedynie mail. - Co mają zrobić osoby, które nie mają komputera i internetu? - pytają poznaniacy, a jeszcze inni dopytują: - Czy musimy zapłacić za śmieci, skoro przez miesiąc będą zalegać?

Pytanie podstawowe brzmi: Czy w GOAP-ie polecą głowy?- Personalia to rzecz wtórna - twierdzi prezydent J. Jędrzejewski. I podkreśla: - Sytuacja finansowa związku jest dramatyczna. Pewne sprawy zamiatano tutaj pod dywan. Ktoś na przykład pozwolił, by miejska spółka ZZO kredytowała niegospodarność GOAP.

Sprawdź też: Jakub Jędrzejewski: Miasto musi posprzątać śmieci po GOAP-ie

ZZO, ale także firmy śmieciowe miesiącami czekały na zapłatę za wykonaną usługę. Zdaniem J. Jędrzejewskiego, GOAP nie działa tak, jak powinien. Zatrudnia 96 osób, na ich wynagrodzenia wydaje ok. 5 mln zł. Nadal baza osób, które powinny płacić za wywóz śmieci, jest niekompletna, a ściągalność opłaty wynosi poniżej 90 proc. W piątek zarząd GOAP zgodził się na to, by związek mógł zaciągnąć kredyt w wysokości 25 mln zł. - Ten "debet" zostanie w całości wykorzystany, ponieważ GOAP musi zapłacić 24,6 mln zł - dodaje J. Jędrzejewski.

Mimo licznych problemów, w piątek w GOAP-ie nie było wielu poznaniaków. A ci, którzy tego dnia załatwiali swoje sprawy, nie narzekali na zalegające w różnych częściach miasta odpady. - Przyszedłem jedynie po harmonogram wywozu śmieci, bo tegorocznego jeszcze nie miałem - wyjaśniał "Głosowi" pan Stefan.

polecane: Wybory 2019

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 28

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

p
poznaniak

przez półtora roku docierano wywóz smieci w Poznaniu i kiedy wszystko było już na dobrej drodze to nasi madrzy urzędnicy postanowili coś "poprawic" i "udało"się,totalny bajzel zaczał sie od nowa. GOAP biadoli że nie ma grosza długi urosły do 25 baniek to zaciągniemy kredyt tylko co dalej jeden dług generuje drugi a smieci przybywa "nalezy" powołać GOAP II i kolejnych urzędasów

o
obserwator

Z perspektywy domku jednorodzinnego zrobieni w ciu....................za wodę i ścieki płacę bo aglomeracja podwyżka co rok za śmieci bo GOAP dług 25 baniek za nową telewizję cyfrową w której się obraz zacina i powtórki programowe abonament płacę dojazd do miasta bo spalarnię wybudują , a do tej pory nic nie robią co by tu jeszcze dodać............................................ A ONI KAŻĄ SIĘ CIESZYĆ ZE DEMOKRACJA

P
Pelagia

REMONDIS SANITECH POZNAŃ SP. Z O.O., POZNAŃ, którego udziałowcami są: Company RETHMAN RECYCLING oraz Company MIASTO POZNAŃ. Z kolei RETHMAN RECYCLING, to REMONDIS SP. Z O.O., WARSZAWA, którego udziałowcami są: Company REMONDIS INTERNATIONAL GMBH, Company RETHMANN RECYCLING GMBH, Company RETHMANN RECYCLING GMBH Z SIEDZIBĄ W 44536 LUEN BRUNNENSTRASSE 138 (NIEMCY), Company RETHMANN RECYCLING GMBH Z SIEDZIBĄ W 4714 SELM (NIEMCY). To jest strona niemiecka dla której pracują poznańscy wyrobnicy, tacy jak firma ALKOM, ARTUR ZYS, EKO-TOM, HEMAR, ORDO, SITA Zachód, VIKOM Iwona Kubera i Rafał Kubera. Jeżeli bliżej przyjrzeć się FB Services S.A., którego akcjonariuszem jest BUDIMEX S.A., a konsorcjum firm FB Serwis S.A. i Cespa Espaniola wygrało przetarg na na odbiór i zagospodarowanie odpadów w 4 sektorach:
I Poznań Grunwald,
III Poznań Piątkowo,
VI Poznań Rataje,
VIII Poznań Winogrady.
Obszarowo stanowią one niespełna 4 proc. powierzchni Związku jednak mieszka w nich 273,8 tys. osób, czyli ok. 39 proc. wszystkich mieszkańców Związku.

Zgodnie z podpisaną umową, której łączna wartość wynosi 49,5 mln zł, konsorcjum rozpocznie świadczenie usług od 1 stycznia 2015 r. i będzie je realizować przez 36 miesięcy. Przed jej zawarciem Związek przeprowadził kontrole bazy transportowo-magazynowej wykonawcy oraz jego przygotowania do realizacji zadania. W umowach został on także zobowiązany do odpowiednio wczesnego dostarczenia mieszkańcom pojemników oraz dostosowania do ich potrzeb harmonogramów odbioru.
Powyższe niezbicie dowodzi, z kim Miasto Poznań POukładało się w tym biznesie, w którym klientów nie potrzeba szukać, gdyż sami się rodzą, płacą i umierają. A 18.09.2013 r. Głos m.in. napisał: I tak np. na Grunwaldzie związek szacował, że zapłaci za usługę ok. 13 mln zł, a FB Serwis chce to zrobić za 3,4 mln zł. K. Jonczyk tłumaczy, że przykłady innych miast potwierdzają możliwość tak taniego wywozu odpadów. Może GOAP ujawni teraz, ile FB Services S.A. kasuje obecnie za wywóz śmieci? TAK WIĘC, OBIECANKI, CACANKI I PRZEWALANKI. MIASTO ZROBIONE W BALONA. NIE PIERWSZY ZRESZTĄ RAZ. A przez kogo????? Sprawa, co najmniej do NIK.

k
kamikadze2

Z ZTM przeszło do GOAP kilka osób, na kierownicze stanowiska. Z tego tylko jedna osoba była z konkursu - na kierowniczke biura obsługi klientów BOK w GOAP-ie. W komisji konkursowej były jej 2 koleżanki z ZTM i zastepca dyrektora K. Jończyk. Może nie warto by o tym pisać, gdyby były to kobiety kompetentne. W GOAP-ie ludzie mówią, że nie. A jak działa ich BOK to każdy widzi - spróbujcie się dodzwonić, dostać mailem szybką odpowiedź z wyjaśnieniem czy konkretną odpowiedzią, strona internetowa zawiera mnóstwo nieaktualnych informacji, nawet mylących, zniknął z niej edytowalny formularz deklaracji, harmonogramy wywozu nie istnieją (bo są tylko linki do stron firm śmieciowych ale do mojej akurat nie ma).
ZTM kuźnia kadr dla GOAP, akcja odpady = akcja PEKA

s
sdrbk

smutne

S
Seba

Teraz nastały takie czasy, że głosy rozsądku są unieważniane. Czy jest jakaś ustawa, która działa z pożytkiem dla społeczeństwa? Ustawa napisana z wyobraźnią i rozsądkiem. Oczywiście to nie jest wina Tuska! Czy marionetka Angeli może być obarczana jakąkolwiek odpowiedzialnością? Ile można się spodziewać po tej radomskiej pudernicy? Czego można oczekiwać po ludziach, którzy zgadzają się z tym, że Polska "jest jak brzydka panna bez posagu"? Dalej leczcie wasze kompleksy nad urnami...

c
cygan

Ustawa śmieciowa to kolejny bubel naszych niby rządzących.Przed wprowadzeniem tej bubel-ustawy nikt nie może opanować tego burdelu,a władze mają się dobrze.Każdy rozsądny człowiek tę burdel-ustawę wyrzucił na śmieci i dokonał powrotu do tego co było.Tylko nasi niby rządzący nie mają pojęcia jak to zrobić zresztą tak jak ze wszystkim.Przeżyłem już trochę lat ale takiego burdelu jaki jest w tej chwili w Polsce jeszcze nie widziałem.Bo zauważcie ten burdel opanował już wszystkie najważniejsze sfery naszego życia.Zresztą czy to nasze pisanie coś da.Uważam,że nic bo Ci niby rządzący gówno sobie z tego robią.

z
zbl

Słusznie prawicie towarzyszu. Skoro nowy system nie jest wadliwy to wprowadźmy podobne rozwiązanie na rynku papieru toaletowego, bo dawno nie było jego braku.

z
zb_lip

Monopol nigdy nie jest tańszy niż system rynkowy. Prawa ekonomii są nie ubłagane. Po prostu jeżeli ilość firm na rynku wzrasta to cena dąży do wartości kosztu całkowitego. Po dwa błędy monopolu nie wychodzą na jaw od razu tylko kumulują się.

b
beta

że wywóz śmieci ma być droższy. Co więcej, powinien być tańszy skoro jest efekt skali w postaci zajmowania się wywozem przez jedną spółkę GOAP, która pewno konsorcjom śmieciowym płaci mniej niż dotychczasowi odbiorcy detaliczni.

P
Poznaniak 2

Płaciłem Remondisowi dwukrotnie mniej niż GOAP-owi a problemów nie było żadnych. Komu to przeszkadzało?

M
Marych

Od 2 tygodni nie mogę się dodzwonić do GOAP a na maile nie odpisują. Co robić, jak żyć w mieście know-how?

j
ja

owsików...hahaha

r
roweromaniak

Tłumaczenia, że nowe przepisy, że przetarg został zaskarżony, że nie było czasu itp. są dobre dla przedszkolaków, mnie nie przekonują: ustawę uchwalono i ogłoszono dostatecznie wcześnie (przesuwając nawet termin wejścia w życie), więc czasu było dosyć. Trzeba było jednak przetarg organizować na początku 2013, nie pod koniec...

r
roweromaniak

Pytam ponownie: ile trupów kryją jeszcze szafy w ratuszu?
I przypominam: umowę na wywóz śmieci podpisał Grobeland* bez przetargu za cenę kilkukrotnie wyższą, niż poprzednio (przed ustawą) z tą samą frirmą, co poprzednio...
Czy kogoś jeszcze dziwi ta dziura w budżecie ?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3