O dystansie dzielącym Polskę i Niemcy w rozwoju inteligentnej produkcji będą dyskutować uczestnicy konferencji, która odbędzie się na MTP We czwartek na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbędzie się konferencja „Gospodarka 4.0 - jedyna droga rozwoju”. Konferencja zorganizowana przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową we współpracy z MTP będzie poświęcona porównaniu stanu zaawansowania rozwoju gospodarek polskiej i niemieckiej właśnie w kontekście tworzenia inteligentnej produkcji.

To właśnie rozwiązania związane z automatyzacją i komunikacją pomiędzy poszczególnymi urządzeniami, biorącymi udział w procesie produkcyjnym są określane mianem Gospodarki 4.0. Zmiana, jaka już dokonuje się i dokona się w przyszłości dzięki wdrożeniu tego typu rozwiązań na szeroką skalę, jest porównywana przez wielu specjalistów do zmian, które nastąpiły po rewolucji przemysłowej.
Nieprzypadkowo w konferencji wezmą udział zarówno przedsiębiorcy, przedstawiciele samorządów gospodarczych, a także władz z Polski i Niemiec. Bliskość geograficzna i intensywność współpracy firm polskich i niemieckich sprzyja wymianie i korzystaniu nawzajem ze swoich doświadczeń.Odpowiednie rozwiązania IT i kształcenia kadr to wyzwania Gospodarki 4.0
 

Ze strony polskiej w konferencji weźmie udział między innymi wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, szef Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Tomasz Nowak.

Doświadczeniami we wdrażaniu rozwiązań z zakresu Gospodarki 4.0 będą dzielili się przedstawiciele Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-#-Handlowej, zrzeszającej ponad 1000 firm. Będzie wśród nich między innymi przedstawiciel Siemensa.

Ze strony polskiej o wdrażaniu inteligentnej produkcji będzie mówił przedstawiciel Solaris Bus&Coach.

Uczestnicy konferencji wezmą też udział w trzech panelach dyskusyjnych, poświęconych szczegółowym aspektom inteligentnej produkcji.

W czasie pierwszego z nich będą rozmawiać o koncepcjach i wdrażaniu inteligentnych rozwiązań.
Drugi z paneli będzie poświęcony wyzwaniom związanym z komunikacją IT, bez której nie sposób mówić o inteligentnych rozwiązaniach w procesach produkcyjnych.
Tematem ostatniej zaplanowanej dyskusji będzie kształcenie kadr pod kątem potrzeb Gospodarki 4.0.