Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gratka dom. Eksperci radzą, co opłaca się bardziej: zakup dom czy zakup mieszkania

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Jak wynika z danych serwisu Gratka, dom jest najchętniej kupowanym typem nieruchomości m.in. w województwie podkarpackim.
Jak wynika z danych serwisu Gratka, dom jest najchętniej kupowanym typem nieruchomości m.in. w województwie podkarpackim. 123RF.com
Co lepiej kupić – dom czy mieszkanie? Jak radzą eksperci serwisu Gratka, dom daje większą swobodę i przestrzeń, za to mieszkanie pozwala korzystać ze wszystkich wygód miasta. Sprawdź, co jeszcze warto rozważyć przed podjęciem takiej decyzji.

Zakup nieruchomości to poważna decyzja – zwłaszcza wtedy, gdy w grę wchodzi kredyt hipoteczny. Na co lepiej wydać te pieniądze: na mieszkanie czy dom jednorodzinny? Zdaniem ekspertów serwisu Gratka.pl dom może być równie dobrym zakupem jak mieszkanie – wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i specyfiki lokalnego rynku.

Gratka: dom w cenie mieszkania? To możliwe

Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu różnice cenowe między domami a mieszkaniami na sprzedaż były na tyle znaczące, że wybór między nimi w dużej mierze sprowadzał się do kwestii finansowych. Ci, którzy dysponowali grubszym portfelem, decydowali się na budowę albo zakup domu, a ci z mniejszym budżetem wybierali zakup mieszkania. Obserwowany ostatnio wzrost cen mieszkań sprawił jednak, że coraz więcej osób zaczyna rozważać zakup domu jako opłacalną opcję.

– Budowa domu w cenie mieszkania to niełatwe zadanie z uwagi na drożejące materiały budowlane i coraz wyższe koszty robocizny – przyznają eksperci Gratki. – Zdecydowanie łatwiej jest dom w cenie mieszkania kupić. Koszty zakupu zależą oczywiście od lokalizacji, jednak nieraz wystarczy dłużej poszukać, żeby znaleźć atrakcyjne cenowo oferty zarówno domów, jak i mieszkań.

Oferty takie wcale nie należą do rzadkości. Przykładowo w Poznaniu na rynku pierwotnym kwota 285 tys. zł wystarczy zarówno na zakup mieszkania dwupokojowego przy ul. Winogrady (40 mkw.), jak i zakup domu w zabudowie szeregowej na osiedlu Rodzinny Zakątek (70 mkw.). Zwolennicy rynku wtórnego mogą z kolei za te same pieniądze kupić np. 50-metrowe mieszkanie na sprzedaż w dzielnicy Dębiec. Warto więc pamiętać, że choć kwestie cenowe są istotne, nie powinny one być decydujące przy wyborze między domem a mieszkaniem.

Zakup domu – zalety

Jak przekonują eksperci serwisu Gratka.pl, dom ma wiele zalet w porównaniu z mieszkaniem. Najbardziej oczywistą jest lokalizacja – dla osób, które cenią sobie ciszę i spokój, dom pod miastem to spełnienie marzeń. Zakup domu pozwala uciec od hałaśliwego ruchu ulicznego, ciągłych remontów za ścianą i imprezujących sąsiadów. To także okazja do bliższego kontaktu z naturą – zamiast maleńkiego przydomowego ogródka właściciel domu ma do dyspozycji całą działkę, na której może stworzyć np. okazały ogród czy sad owocowy. Nawet dom położony w mieście daje pod tym względem więcej możliwości niż mieszkanie w centrum.

Własny dom to oczywiście także większa przestrzeń niż w mieszkaniu. Jak wynika z danych serwisu Gratka.pl, przeciętny dom poszukiwany przez użytkowników ma ok. 140–180 mkw. powierzchni, podczas gdy większość osób kupujących mieszkania na Gratce poszukuje metrażu 50–65 mkw. Trzeba też pamiętać, że dom często pozwala korzystać z licznych przestrzeni dodatkowych takich jak:

  • balkon,
  • taras,
  • poddasze,
  • piwnica,
  • ogród.

Zobacz atrakcyjne domy na sprzedaż na stronie lub w aplikacji Gratki

Jak podpowiada serwis Gratka.pl, dom jednorodzinny pozwala także lepiej wypocząć, ponieważ nabywca takiego budynku rzadziej musi stykać się z innymi ludźmi. Podczas gdy mieszkanie w bloku czy kamienicy wymaga nieustannego kontaktu z sąsiadami, dom daje poczucie niezależności i swobody.

– Trzeba też pamiętać, że w przypadku domów nieraz mamy większy wybór, jeśli chodzi o układ pomieszczeń czy sposób ich urządzenia – dodają eksperci Gratki. – Mieszkania, szczególnie te z rynku pierwotnego, z reguły są do siebie podobne i kupujący ma do dyspozycji tylko kilka wariantów. Rynek domów jest dużo bardziej zróżnicowany i łatwiej tu znaleźć nieruchomość precyzyjnie dopasowaną do swoich potrzeb.

Jeśli budżet na zakup zaplanowaliśmy „na styk”, nieprzewidziane wydatki łatwo mogą wpędzić nas w kłopoty. A trzeba pamiętać, że nieprzewidziane wydatki zdarzają się zawsze. Wybierając mieszkanie lub dom, nigdy nie przekraczajmy wyznaczonej sobie górnej granicy finansowej i odłóżmy pewną kwotę w charakterze poduszki finansowej.Przejdź do kolejnych porad, używając strzałki w prawo lub przycisku NASTĘPNE.

Kupno mieszkania – 15 najczęstszych błędów. Tych pomyłek lep...

Zakup domu – wady

Zakup domu ma jednak nie tylko plusy, ale też minusy. Jak komentują eksperci serwisu Gratka.pl, dom to przede wszystkim oddalenie od miasta i wszystkich udogodnień, jakie ono oferuje. Nabywca domu musi się przygotować na codzienne dojazdy i utrudnienia drogowe. Nawet szybki wyjazd do sklepu czy na pocztę zamienia się w takich warunkach w wyprawę. Co więcej, często wystarczy byle większe załamanie pogody, żeby dojazd do miasta stał się mocno utrudniony.

– Dla osób mieszkających w domach poza miastem, dużo większym kłopotem będzie też awaria samochodu – komentują eksperci serwisu Gratka pl. – Jeśli w okolicy nie ma przystanków autobusowych czy stacji kolejowych, dotarcie do pracy czy na zakupy może w takiej sytuacji stanowić spore wyzwanie.

Trzeba również pamiętać, iż niezależność i spokój oferowane przez własny dom mają też swoją ciemną stronę. W razie awarii prądu czy innego problemu z mediami właściciel domu jest bardziej zdany na siebie, a naprawa usterek przez odpowiednie służby często trwa dłużej.

Zakup domu oznacza też, że na co dzień trzeba dbać o dużo większą przestrzeń. Sprzątanie np. 130-metrowego budynku jest zdecydowanie trudniejsze niż utrzymywanie porządku w 50-metrowym mieszkaniu, a do tego właściciel domu musi też przecież zajmować się całą działką. Szczególnie pracochłonny często okazuje się ogród, ale nawet zwykły trawnik oznacza wiosną i latem sporo obowiązków. Uciążliwe może być też dbanie o budynek: czyszczenie rynien czy odśnieżanie.

Warto wreszcie wspomnieć, że dom generuje na ogół dużo wyższe koszty ogrzewania (a do tego w przypadku kotłów na paliwo stałe może wymagać od domowników codziennego przynoszenia opału). Wyższe będą też koszty remontów, które trzeba finansować w całości z własnej kieszeni.

Zakup mieszkania – zalety

Jak podkreśla serwis Gratka.pl, dom ma sporo zalet – to samo da się jednak powiedzieć o mieszkaniach. Zakup mieszkania pozwala przede wszystkim swobodnie korzystać z możliwości, jakie daje miasto. Nawet jeśli nabywany lokal mieszkalny jest położony z dala od centrum, wyprawa po zakupy czy załatwianie spraw w urzędzie i tak będą łatwiejsze niż w przypadku domu pod miastem. To samo dotyczy np. wyjścia do kina, restauracji czy na spotkanie ze znajomymi. Dla osób, które cenią sobie towarzystwo ludzi i aktywny styl życia, zakup mieszkania będzie dużo lepszym pomysłem niż domu.

Mieszkanie wiąże się również z mniejszą liczbą obowiązków, a zatem większą wygodą. Przede wszystkim mniejszy metraż łatwiej jest posprzątać, ale właściciel mieszkania jest też wyręczany przez spółdzielnię lub inne osoby w wielu kwestiach, o które nabywca domu musi troszczyć się sam. Są to m.in. takie kwestie jak:

  • ogrzewanie,
  • odśnieżanie,
  • sprzątanie okolicy budynku,
  • wywóz śmieci,
  • okresowe przeglądy i naprawy.

Nie bez znaczenia są również koszty. Jak podkreślają eksperci serwisu Gratka.pl, dom na ogół jest droższy w utrzymaniu niż mieszkanie, choć wiele zależy od konkretnego obiektu. Z pewnością jednak tańsze są remonty budynku, ponieważ pokrywa je fundusz remontowy, na który składają się wszyscy mieszkańcy kamienicy czy bloku.

Zakup mieszkania – wady

Mieszkania na sprzedaż mają też oczywiście swoje wady. Dom daje swobodę, jakiej w mieszkaniu raczej się nie doświadcza. Miłośnicy imprezowania w mieszkaniu szybko narażą się na gniew sąsiadów, a do tego właściciel lokalu musi godzić się na odwiedziny przedstawicieli administracji budynku. Sporym problemem jest zwłaszcza hałas, od którego ściany i sufity współczesnych budynków nie zawsze dobrze izolują. Kupując mieszkanie, trzeba się też liczyć z tym, że sąsiad może np. zalać Twoje mieszkanie albo zarysować Twój samochód.

– Mieszkanie rzadko daje też możliwość cieszenia się zielenią – dodają eksperci Gratki. – Właściciele lokali mają w najlepszym razie do dyspozycji nieduże ogródki. Jeśli komuś to nie wystarcza, musi wybrać się do parku czy pomyśleć o zakupie działki rekreacyjnej.

Ograniczony metraż mieszkań też bywa problematyczny. Z uwagi na wysokie ceny wiele osób decyduje się na kupno mniejszego lokalu, który może się okazać niewystarczający, jeśli np. rodzina się powiększy lub domownicy zdecydują się przygarnąć psa. Takie lokum trudniej też funkcjonalnie umeblować. Co więcej, małe mieszkania coraz częściej zamiast osobnej kuchni mają aneks kuchenny, co może stanowić wadę dla miłośników gotowania.

Trzeba wreszcie zwrócić uwagę, że nie każdy budynek oferuje udogodnienie w postaci windy. Jest to sytuacja rzadko już spotykana na rynku pierwotnym, jednak częsta na rynku wtórnym. Osoba, która kupi mieszkanie w takim obiekcie, musi przygotować się na codzienną wspinaczkę po schodach – to zaś będzie szczególnie uciążliwe dla osób starszych czy niepełnosprawnych oraz dla rodziców małych dzieci.

Serwis Gratka – dom i mieszkanie na Twoją kieszeń

Serwis Gratka.pl – od blisko 20 lat jeden z liderów na polskim rynku nieruchomości – umożliwia zakup, sprzedaż i wynajem wszelkiego typu nieruchomości. Wśród ponad 570 tys. ofert na Gratce znaleźć można m.in. mieszkania, domy, działki i lokale usługowe. Według danych Gemius/PBI z serwisu korzysta 3,3 mln użytkowników (listopad 2018 r.). Ogłoszenia nieruchomości można filtrować według potrzeb dzięki rozbudowanej wyszukiwarce, zaś osoby lubiące być w ruchu mogą skorzystać z wygodnej aplikacji Gratki na smartfony, która umożliwia przeglądanie ofert np. w drodze do pracy czy w kolejce w banku.

Korzystasz z serwisu Gratka.pl na smartfonie? Pobierz aplikację:
Aplikacja Gratka na iOS / App Store
Aplikacja Gratka na Android / Google Play

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski