Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grill: Karkówka i kiełbasa?

Elżbieta Podolska
Zapach pieczonej kiełbaski lub mięsa poczuć można prawie w każdym ogrodzie . Miłośnicy grillowania są coraz młodsi
Zapach pieczonej kiełbaski lub mięsa poczuć można prawie w każdym ogrodzie . Miłośnicy grillowania są coraz młodsi Fot. 123RF
Gdyby z góry spojrzeć na Polskę, to od wiosny do jesieni byłaby lekko zasnuta dymem snującym się z grilli rozpalanych na działkach, w ogrodach, nad jeziorami, a nawet na balkonach w blokach.

Uważamy się za królów grilla i może tak jest, jeżeli chodzi o karkówkę i kiełbasę. Pewnie narażę się wielu stwierdzeniem, że przy grillowaniu brakuje nam pomysłowości i polotu. Wielu z nas ogranicza się jedynie do położenia kawałka mięsa na ruszcie i nawet go nie zamarynuje. A grill to urządzenie, które pozwala na realizację wszelkich pomysłów kulinarnych. Nawet na przygotowanie doskonałych deserów. Praktycznie można na nim przygotować wszystko - wystarczy tylko chcieć.

Dzisiaj proponuję wyprawę grillową śladem naszych wakacji: Turcja, Bułgaria, Grecja, Stany Zjednoczone, Niemcy. To bardzo proste do zrobienia przepisy, a bardzo urozmaicą nasze przyjęcie. Do tego sałaty i sałatki choćby ze szpinaku z kiełkami, odrobina oliwki i octu balsamicznego posypany startym oscypkiem, kompot rabarbarowy mocno schłodzony i nikt się nie oprze tym smakom.

Polecamy: Przepisy i porady kulinarne na GłosWielkopolski.pl

Nie należy się bać eksperymentowania z rusztem. Kiedy pieczemy kiełbasę, dodajmy obok warzywa, tylko uważajmy, żeby się nie spaliły. Najlepsza metoda to albo grillować na tackach aluminiowych, albo w folii aluminiowej.

Doprawiajmy potrawy świeżymi ziołami, a nie gotowymi mieszkankami. Ziemniaki pieczone lekko posypane tymiankiem, mięso z gałązką rozmarynu czy kurczak z szałwią zrobią wśród gości furorę.

Przygotowanie nieco innego grillowego menu nie zajmie nam wiele czasu, to wcale nie jest pracochłonne zajęcie. Wystarczy pół godziny rano, by zaprawić mięso i potem chwila, by przygotować sałatki. Można w to wciągnąć także gości i urządzić prywatne warsztaty kulinarne pod hasłem "Grill nie musi być nudny".

Mięso pieczone na grillu będzie smakowało jak zelówka, jeżeli nie będzie dobrej jakości. I jeszcze jedna podstawowa zasada: zamrożone mięso nie nadaje się na ruszt! Nie pomoże nawet najlepsza marynata.

A najprostsza np. do schabu to wymieszać dokładnie: pół szklanki oleju słonecznikowego, 2 łyżki czerwonego octu winnego, 2 łyżki sosu sojowego, 2 łyżki soku pomarańczowego, niedużą pokrojoną cebulę i zmiażdżony ząbek czosnku, płaską łyżeczkę soli, szczyptę imbiru, pół płaskiej łyżeczki pieprzu, pół płaskiej łyżeczki ostrej papryki.

Mięso pokroić w plastry grubości około centymetra i rozklepać je tłuczkiem. Włożyć do marynaty i dokładnie wymieszać. Zostawić na 2 godziny w chłodnym miejscu. Po upływie tego czasu osączyć z zalewy i piec na niezbyt mocno rozgrzanym grillu, przewracając co jakiś czas.

Tuż przed podaniem możemy też przygotować najróżniejsze sosy. Wśród nich smakowity cebulowy. Cebulę posiekaną w plastry wraz z rozdrobnionym czosnkiem usmażyć na złocisty kolor, soląc do smaku i dodając soli i pieprzu. Następnie połączyć ze szklanką bulionu warzywnego, dodać pietruszkę i pół łyżeczki ulubionych przypraw. Wymieszać i gotować chwilę na małym ogniu.

Dla lubiących ostre wrażenia polecam diabelski. 4 pomidory, 2 cebule, pół szklanki soku pomidorowego, łyżka sosu sojowego, łyżka musztardy, łyżka miodu, dwa ząbki czosnku, odrobina chili, sól, świeżo zmielony pieprz, garść posiekanej zieleniny.

Tajemnice rusztu

Grill wydaje się sztuką łatwą i przyjemną, a jednak, żeby przygotować coś naprawdę smacznego, potrzeba cierpliwości i kunsztu.
Radzimy, co zrobić, żeby grillowanie było przyjemnością i nie okazało się udręką dla smakoszy.

- Mięso do pieczenia na grillu najlepsze jest chude - z drobiu udka i piersi, ponadto kotlety cielęce, schab, karkówka, żeberka, kiełbasa.

Polecamy: Przepisy i porady kulinarne na GłosWielkopolski.pl

- Najlepiej pokroić je na nieduże kawałki, by porcje mogły równomiernie się upiec. Upieczone kawałki mięsa lub warzyw należy posolić dopiero po upieczeniu, ponieważ sól powoduje wysychanie pieczonej potrawy.

- Kotlety na grillu upieką się równomiernie, jeśli nie będą grubsze niż 2 cm.
Grubsze kawałki mięsa jak np. kawałki kurczaka trzeba przewracać kilka razy

- Kotlety, steki i sznycle można przewrócić raz i najlepiej robić to przy pomocy szczypiec, by nie nakłuć mięsa. Będą wtedy bardziej soczyste.

- Mięso będzie bardziej aromatyczne i soczyste, jeśli przed ułożeniem na grillu zostanie zamarynowane. W zależności od rodzaju mięsa i marynaty może to być 30 minut nawet do 24 godzin.

- Najlepsze są szaszłyki z mięsa o krótkim czasie pieczenia: wątróbka, pierś kurczaka lub indyka, polędwica wieprzowa.
Mięso, które się długo piecze, można wcześniej zmielić i uformować z niego kotleciki. Warto dodać boczek, który uchroni niewielkie kawałki mięsa przed nadmiernym wysuszeniem.

- Składniki na szaszłyki należy pokroić na kawałki o podobnej wielkości, tylko wtedy będą gotowe w tym samym czasie.

- Powinny być dosyć luźno nabite na szpadki, aby mogły dobrze upiec się w środku.

- Mięso będzie jeszcze smaczniejsze, jeżeli przed pieczeniem zostanie posmarowane aromatycznym olejem, który możemy sami przygotować w domu. Wystarczy do butelki z olejem włożyć gałązkę świeżych ziół melisy, bazylii, szałwii, majeranku lub tymianku, ewentualnie natki lub koperku. Można też dodać parę kropli octu winnego, kilka listków laurowych, owoców jałowca lub marynowanego pieprzu. W zależności, jakie smaki lubimy. Olej odstawić na 24 godziny do lodówki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski