Grillowanie: bezpieczne i zgodne z przepisami

  Grillowanie: bezpieczne i zgodne z przepisami

  Milena Kochanowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Za grillowanie w miejscu niedozwolonym możemy zostać ukarani mandatem nawet do 500 zł

  Za grillowanie w miejscu niedozwolonym możemy zostać ukarani mandatem nawet do 500 zł ©Grzegorz Jakubowski

  Ci, którzy lubią grillowanie, powinni pamiętać, że innym może to przeszkadzać. Ważne jest także to, żeby znać przepisy i grillować zgodnie z prawem
  Za grillowanie w miejscu niedozwolonym możemy zostać ukarani mandatem nawet do 500 zł

  Za grillowanie w miejscu niedozwolonym możemy zostać ukarani mandatem nawet do 500 zł ©Grzegorz Jakubowski

  Zakaz używania otwartego ognia, rozpalania ognisk, korzystania z rożna i grilla obowiązuje na balkonach, tarasach, loggiach i w pomieszczeniach wspólnego użytku. W spółdzielniach mieszkaniowych zakaz ten wynika z regulaminu użytkowania budynków uchwalonego przez rady nadzorcze spółdzielni. Za naruszenie zakazu zarządy spółdzielni mogą stosować karę upomnienia, a w razie uporczywego naruszania zakazu, członek spółdzielni może być nawet, na wniosek zarządu, pozbawiony członkostwa i wykluczony ze spółdzielni. Wniosek o ukaranie mogą składać także sąsiedzi, którym przeszkadzają nieprzyjemne dla nich zapachy.

  Sezon na grillowanie właśnie się rozpoczyna, warto więc poznać przepisy, żeby nie narazić się na kłopoty


  W domu jednorodzinnym nie wolno grillować na tarasie w zabudowie szeregowej. Można natomiast to robić w swoim ogrodzie, ale warto uprzedzić wcześniej sąsiadów i spytać, czy nie mają nic przeciw temu. A co robić, gdy sąsiedzi rozpalają grill w pobliżu naszego płotu, a my tego sobie nie życzymy?

  – Przepisy zawarte w artykule 144 Kodeksu cywilnego nakazują właścicielowi nieruchomości powstrzymanie się od działań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych – wyjaśnia Adam Mazurek, radca prawny.

  Nakaz obejmuje również obowiązek powstrzymania się od zakłóceń polegających na emisji dymu i innych zapachów powstających np. podczas gril-lowania, a przenikających w sposób naturalny na teren sąsiedniej nieruchomości, uniemożliwiając normalny wypoczynek właścicielowi i jego bliskim.

  – Trudność może tu tylko stanowić prawidłowe ustalenie granicy pomiędzy dopuszczalnymi, a niedopuszczalnymi emisjami zakłócającymi korzystanie z nieruchomości sąsiedniej – dodaje prawnik. – W razie przekroczenia tej granicy, możemy żądać od sąsiada zaprzestania korzystania z grilla lub przeniesienia go miejsce oddalone od naszego płotu. Jeżeli zaś zakłócenia spowodowałyby jakąś szkodę, która jest do udowodnienia, możemy wystąpić do sądu o odszkodowanie na zasadach ogólnych.

  W lesie i w odległości 100 m od granicy lasu, a także na terenach śródleśnych zabrania się rozniecania ognia. Można to robić wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych przez nadleśniczego lub właściciela lasu i tylko w sposób, który nie grozi pożarem. W przypadku dużej grupy grillujących, musimy uzyskać zgodę nadleśniczego. Podczas suszy grillowanie jest zabronione.
  W niektórych publicznych parkach grillowanie jest dozwolone – przeczytajmy dokładnie regulamin. Najlepiej używać w takim miejscu grilla bezpiecznego, zamkniętego i dokładnie po sobie posprzątać. Z racji na zakaz picia alkoholu, w takim miejscu piwa do pieczonej karkówki jednak nie wypijemy. Chyba, że zakaz złamiemy, a wówczas grozi nam mandat. Podobnie, gdy będziemy grillowali zbyt głośno. W ogrodach działkowych zasady grillowania ustala regulamin.

  Nie wolno grillować w pobliżu szlaków samochodowych, bo dym może ograniczyć widoczność kierowcom.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ognisko

  Tomuś (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Grillowanie? W Polsce tradycją są prawdziwe OGNISKA!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo