18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Groby Pańskie. Ich odwiedzanie to polska tradycja [ZDJĘCIA]

KMIS
Jeden z Grobów Pańskich  w Koninie
Jeden z Grobów Pańskich w Koninie Fot. Ola Braciszewska
Odwiedzanie w kościołach Grobów Pańskich podczas Triduum Paschalnego to jedna z typowo polskich tradycji religijnych. Wierni wykorzystują ten czas na modlitwę, rozważanie tajemnicy śmierci i zmartwychwstania, ale także na bardziej przyziemne refleksje, gdyż niektóre groby nawiązują do obecnych czasów.

Groby są przeważnie tradycyjne w formie, choć bywają także nowoczesne i mające walor przekazu "publicystycznego". Jednak wszystkie groby bez wyjątku, niezależnie od ich dzisiejszych odniesień, mają przypominać o męczeńskiej śmierci Chrystusa.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Dziś Niedziela Wielkanocna - najważniejsze święto chrześcijańskie
Poznaniacy święcą pokarmy [ZDJĘCIA]

Czas odwiedzania w kościołach Grobów Pańskich to przede wszystkim Wielka Sobota. Tego dnia Grób Pański stanowi najważniejsze miejsce w każdej świątyni. Najświętszy Sakrament złożony jest bowiem już od piątkowego wieczoru przy grobie Chrystusa.

Budowanie i odwiedzanie Grobów Pańskich jest typowo polską tradycją. Poza naszym krajem znane jest tylko w Austrii, południowych Niemczech (Bawaria), a także na Węgrzech. Polską specyfiką są również kolejki wiernych przed niektórymi kościołami, w których groby mają szczególnie interesującą formę i symboliczną wymowę.

W naszym kraju zwyczaj odwiedzania Grobów pańskich zakorzenił się najmocniej, bo są one tworzone już od czasów średniowiecznych. Katolicy w ten sposób wspominają śmierć Jezusa Chrystusa. Chodzi o silne działanie wizualne, o zobrazowanie tego, że Chrystus umarł i został złożony do grobu, a następnie zmartwychwstał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski