Zobacz
  odmiany i ceny

  Jak wybrać choinkę? Jodła, daglezja czy świerk?

  Rozwiń
  Grunt pod blokiem przejmiesz na własność bez notariusza:...

  Grunt pod blokiem przejmiesz na własność bez notariusza: 9.10.2018. Przepisy już obowiązują

  Zbigniew Biskupski AIP

  Strefa Biznesu

  Aktualizacja:

  Strefa Biznesu

  Grunt pod blokiem przejmiesz na własność bez notariusza: 9.10.2018. Przepisy już obowiązują

  ©Andrzej Wiśniewski / Polska Press

  W piątek 5 października 2018 r. weszły w życie przepisy ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Zmiana użytkowania wieczystego we własność staje się więc faktem.
  Grunt pod blokiem przejmiesz na własność bez notariusza: 9.10.2018. Przepisy już obowiązują

  ©Andrzej Wiśniewski / Polska Press

  Zmiana użytkowania wieczystego we własność właśnie uchwalona przez #Sejm! Jesteśmy już jedną nogą w rzeczywistości bez gigantycznych i niespodziewanych podwyżek opłat za użytkowanie - napisał w samo południe w piątek 20 lipca na Twitterze Jerzy Kwieciński, minister Inwestycji i Rozwoju. Nikt z posłów nie był przeciw! 425 głosowało za, 2 wstrzymało się! To wielki dzień zwłaszcza dla mieszkańców bloków i innych budynków wielorodzinnych!1 stycznia 2019 r. użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi zostanie przekształcone z mocy prawa w prawo własności na rzecz dotychczasowych użytkowników wieczystych.

  [bUstawa, któej przepisy formalnie weszły w życie 5 października 2019 r. stawa odpowiada na potrzeby blisko 2,5 mln Polaków, którzy są właścicielami domów, mieszkań, a jednocześnie użytkownikami wieczystymi gruntów będących własnością samorządów lub Skarbu Państwa. Wraz z rodzinami to liczba ok. 9 mln osób. Według proponowanych przepisów zamiast obecnych rocznych opłat za użytkowanie wieczyste przyszli właściciele gruntów będą płacić roczne opłaty przekształceniowe - przez 20 lat od dnia przekształcenia. Opłaty te mają być przewidywalne, w odróżnieniu od często gwałtownie rosnących opłat za użytkowanie wieczyste.[/b]

  To koniec użytkowania wieczystego w budownictwie mieszkaniowym od 1 stycznia 2019 r
  Tego dnia z mocy prawa użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi zostanie przekształcone z mocy prawa w prawo własności na rzecz dotychczasowych użytkowników wieczystych. Projektowane rozwiązania obejmą ponad 2,5 mln obywateli (użytkowników wieczystych zamieszkujących w budynkach mieszkalnych położonych na gruntach publicznych, będących własnością Skarbu Państwa i samorządu terytorialnego). Według nowych przepisów zamiast obecnych rocznych opłat za użytkowanie wieczyste przyszli właściciele gruntów będą płacić roczne opłaty przekształceniowe - przez 20 lat od dnia przekształcenia. Uzasadnienie projektu przedstawił wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Projekt został skierowany do dalszych prac w Komisji Infrastruktury oraz do Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.Najważniejszą korzyścią dla właścicieli lokali będzie przewidywalność wysokości opłat przekształceniowych, które zastąpią zmienne (często gwałtownie zwiększające się) opłaty z tytułu użytkowania wieczystego. Efektem przyjętej dziś (wtorek 26 czerwca) przez rząd ustawy jest wyeliminowanie dotychczasowych problemów z aktualizacją opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe.

  To rozwiązanie problemów z przekształcaniem udziałów w prawie użytkowania wieczystego, związanych z odrębną własnością lokali w udziały w prawie własności gruntu, w przypadku zabudowy nieruchomości budynkami wielolokalowymi na cele mieszkaniowe.

  Oczekiwanym efektem ustawy jest wzmocnienie poczucia stabilizacji prawnej osób zamieszkujących na gruntach publicznych poprzez przekazanie tym osobom najsilniejszego prawa do gruntu, na którym mieszkają i gospodarują. Nastąpi stopniowa likwidacja użytkowania wieczystego na gruntach zabudowanych na cele mieszkaniowe.

  Być może płacisz składkę OC kierowcy nawet dwa razy wyższą niż mógłbyś. Kliknij w ten tekst i sprawdź!

  "Dzięki ustawie od 1 stycznia 2019 roku wszyscy, którzy w Polsce posiadają mieszkanie albo dom, będą ich pełnymi właścicielami. To ok. 2,5 mln domów i mieszkań. Jesteśmy na to przygotowani, zabezpieczyliśmy również środki na potrzeby ksiąg wieczystych i sądownictwa, tak by ta operacja przebiegała sprawnie" –mówił wiceminister Artur Soboń.
  fUstawa znacząco wpłynie na stabilizację sytuacji osób zamieszkujących w budynkach wielolokalowych, gdyż obecnie osoby te napotykają na poważne trudności przy realizacji roszczenia o przekształcenie praw do gruntów, przyznanego obowiązującą ustawą z 29 lipca 2005 r. spowodowane składaniem sprzeciwów wobec przekształcenia przez niektórych mieszkańców danego budynku wielolokalowego. Ustawowe przekształcenie prawa do gruntu wyeliminuje dodatkowe koszty związane z postępowaniem sądowym.

  Rozwiązane zostaną problemy powstające przy aktualizacji opłat rocznych za użytkowanie wieczyste na gruntach zabudowanych na cele mieszkaniowe, gdyż ustawa zlikwiduje użytkowanie wieczyste na tych nieruchomościach. W konsekwencji nastąpi zmniejszenie liczby spraw rozpatrywanych przez Samorządowe Kolegia Odwoławcze, do których użytkownicy wieczyści mogą obecnie składać wnioski o ustalenie, że aktualizacja opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste jest nieuzasadniona lub jest uzasadniona, ale w innej wysokości.

  Rozwiązania mają charakter kompleksowy - objęcie wszystkich użytkowników wieczystych gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi wraz z towarzyszącym i obiektami umożliwiającymi prawidłowe korzystanie z nieruchomości na cele mieszkaniowe.

  Ustawa zakłada odpłatność na poziomie zapewniającym właścicielom gruntów dochody porównywalne do wynikających z dotychczasowego systemu opłat za przekształcenie praw użytkowania wieczystego, a także zapewnienie waloryzacji opłat po przekształceniu.

  Sonda

  Czy napijesz się darmowej kawy w McDonald's?  W przyszłości trudniejsze będzie powstawanie współużytkowania wieczystego na cele mieszkaniowe poprzez tzw. „opóźnione” przekształcenie z dniem oddania budynku do użytkowania oraz znaczące ograniczenie przypadków ustanawiania nowych praw użytkowania wieczystego na cele mieszkaniowe.  Od końca 2005 r. osoby fizyczne mają prawo występować o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w pełną własność nieruchomości mieszkalnych. Jednak prawo to przysługuje jedynie wyodrębnionym grupom użytkowników. na dodatek procedura jest skomplikowana a do jej rozpoczęcia potrzebna jest zgoda wszystkich właścicieli lokali, którym przysługują udziały w prawie użytkowania wieczystego.

  Koniec użytkowania wieczystego


  Ustawa ma na celu usprawnienie dotychczasowych procesów przekształcania praw użytkowania wieczystego na gruntach zabudowanych budynkiem lub budynkami mieszkalnymi oraz garażami, a także docelową likwidację prawa użytkowania wieczystego na gruntach zabudowanych na cele mieszkaniowe. Jej przepisy będą dotyczyły gruntów, które zostały oddane w użytkowanie wieczyste. Co ważne, obejmą również te nieruchomości, wobec których mogłoby zostać wszczęte postępowanie wywłaszczeniowe na cel publiczny. Ostatecznie też ma dotyczyć gruntów zabudowanych garażami lub przeznaczone na miejsca postojowe.

  Przekształcenie będzie dotyczyć zarówno gruntów znajdujących się we władaniu samorządów jak i bezpośrednio Skarbu Państwa (Agencji Nieruchomości Rolnych, Agencji Mienia Wojskowego, Zarządu Zasobów Mieszkaniowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji).

  Prawo do uzyskania pełnej własności gruntów ma przysługiwać osobom fizycznym. Bezpośrednio lub pośrednio. W pierwszym przypadku tym osobom, które na nieruchomości objętej uwłaszczeniem (gruncie, budynku, lokalu mieszkalnym, garażu, miejscu postojowym) nie prowadzą działalności gospodarczej. W drugim - za pośrednictwem osób fizycznych lub prawnych, które zabudowały grunty wielolokalowymi budynkami mieszkalnymi, w odniesieniu do udziałów w gruncie, na którym są te budynki, garaże lub miejsca postojowe.

  Co ważne, procedura przekształcenia prawa użytkowania wieczystego we własność będzie dużo prostsza niż w przypadku przekształcania spółdzielczego prawa do mieszkania własnościowego w pełną własność. Nie trzeba będzie czynności tej dokumentować w formie aktu notarialnego i czekać w kolejce do notariusza.

  Podstawą do dokonania zmiany statusu prawnego gruntów w księgach wieczystych będzie specjalne zaświadczenie, wydawane przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta - w przypadku gruntów stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego. A w przypadku nieruchomości należących do Skarbu Państwa - przez starostę powiatu albo administratora agencji czy zarządu. Takie zaświadczenie będzie jedynym dokumentem, na podstawie którego sąd w księgach wieczystych zamieni użytkowanie wieczyste na własność, co ważne - nie pobierając za to żadnej opłaty sądowej.

  Być może płacisz składkę OC kierowcy nawet dwa razy wyższą niż mógłbyś. Kliknij w ten tekst i sprawdź!

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (39)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  CZAS Z TYM TEŻ ZROBIĆ PORZĄDEK

  Adam Piechowiak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  JAK SĄ TRAKTOWANE GRUNTY PRZEKAZANE WE WŁADANIE POLSKIEMU ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW ?
  JEST OKAZJA I WIELKI CZAS ABY I TEN TEMAT ZAKOŃCZYĆ PO MYŚLI DZIAŁKOWCÓW. PRZECIEŻ NA TERENIE POZNAŃSKIEGO OKRĘGU...rozwiń całość

  JAK SĄ TRAKTOWANE GRUNTY PRZEKAZANE WE WŁADANIE POLSKIEMU ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW ?
  JEST OKAZJA I WIELKI CZAS ABY I TEN TEMAT ZAKOŃCZYĆ PO MYŚLI DZIAŁKOWCÓW. PRZECIEŻ NA TERENIE POZNAŃSKIEGO OKRĘGU PZD ZAMIESZKUJE KILKA TYSIĘCY DZIAŁKOWCÓW. PIENIĄDZE Z OPŁAT ZA DZIERŻAWĘ ZAMIAST ZASILAĆ EMERYTOWANYCH DZIAŁACZ MOGĄ ZASILIĆ KONTA GMIN.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kacza głupota

  aNtek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 5

  Przepis jest niekonstytucyjny, nierówno traktuje Polaków.
  A Użytkowanie wieczyste było ostatnią przeszkodą przed wprowadzeniem podatku katastralnego, a wtedy to już nie ma zmiłuj! zamiast 70 zł...rozwiń całość

  Przepis jest niekonstytucyjny, nierówno traktuje Polaków.
  A Użytkowanie wieczyste było ostatnią przeszkodą przed wprowadzeniem podatku katastralnego, a wtedy to już nie ma zmiłuj! zamiast 70 zł podatku od nieruchomości za mieszkanie zapłacimy 1750zł i wszyscy się cieszą, że patole mają za co chlaćzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  i

  i (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  nowy podatek - szykujcie sie na kastralny


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  za 20 lat

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

  To za 20 lat, jak ściągną opłatę przekształceniową.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Najwyższy czas

  Ostatnie socjalistyczne ustawy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Użytkowanie wieczyste = opłata za prawo do płacenia opłat rocznych. Wreszcie się to skończyło. To by były cyrki jakby urzędasy zaczęły po 100 latach wypowiadać umowy. Weź sobie kamienicę lub blok...rozwiń całość

  Użytkowanie wieczyste = opłata za prawo do płacenia opłat rocznych. Wreszcie się to skończyło. To by były cyrki jakby urzędasy zaczęły po 100 latach wypowiadać umowy. Weź sobie kamienicę lub blok bo nie zgadzamy się na następne 100 lat.
  Już parę osiedli dostało podwyżki bo, wartość działki wzrosła jak na ugorze powstało osiedle z infrastrukturą, tyle że miasto nic w nie nie winwestowało.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  SKOK NA KASE POLAKOW!!!!

  PRECZ Z 500+ TO KASA EMERYTOW (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

  No to teraz przywala ludziom podatki !!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mieszkania Inwestycyjne

  A co z tym nowotworem? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Powstał szereg bloków z tzw. mieszkaniami inwestycyjnymi. Co z tym tworem?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mam 2 wille wieczyste

  Francja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  ...to teraz będą moje za darmo..?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  cel jasny kataster

  tomasz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

  a za 2 lata podatek katastralny

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pisokomuchom potrzebna kasa na finansowanie patologii+ ...

  Patriota (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

  ... i stad ta mozliwosc. Chca szybko sciagnac duza ilosc kasy a to, ze za chwile bedzie jeszcze wiekszy deficyt z powodu rozdawnictwa to ich nie obchodzi. Ale odpowiedza za to!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ziemia na której leży kraj jest wspólnym dobrem

  i nikt nie ma prawa do kupczenia nią i spekulacji (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  ani rolnik, ani miastowy a tym bardziej korpobandzior czy gangster. tymczasem rolnicy zawłaszczyli połowę Polski, górale góry a resztę bandziory i poprzypinali tablice o prywatnej własności. zwykły...rozwiń całość

  ani rolnik, ani miastowy a tym bardziej korpobandzior czy gangster. tymczasem rolnicy zawłaszczyli połowę Polski, górale góry a resztę bandziory i poprzypinali tablice o prywatnej własności. zwykły mieszczuch będzie się chwalił kilkoma cm2 pod blokiem. W porównaniu, komuchy byli większymi patriotami i to prawie pod każdym względem. Taka telewizja za PRL - od nauki po rozrywkę. Teatr, balet, opera, operetka, film, dokument... A programy muzyczne !!! To co dziś reprezentuje sobą kraj to afery, bandytyzm i męskie organy bez cenzury. Hańba !zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  O tak tak, tak juz bylo

  towarzyszu resortowcu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  uwlaszczyliscie sie na mieniu spolecznym, reszte obcym sprzedaliscie za symboliczna zlotowke i stanowiska w Brukseli. Nie zapomnij jeszcze o Kolejce na Kasprowy Wierch, a gdyby Tatry byly wasze, na...rozwiń całość

  uwlaszczyliscie sie na mieniu spolecznym, reszte obcym sprzedaliscie za symboliczna zlotowke i stanowiska w Brukseli. Nie zapomnij jeszcze o Kolejce na Kasprowy Wierch, a gdyby Tatry byly wasze, na pewno byloby PO ptokach. Nie bredz wiec golasie i uruchom myslenie.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Kulinarne podróże po Wielkopolsce

  Kulinarne podróże po Wielkopolsce

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Głosu Wielkopolskiego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Głosu Wielkopolskiego