Grunwald: 170 mieszkań powstanie w sąsiedztwie dawnego wojskowego kasyna. Wraz z nimi znikną drzewa. Poznań straci kolejne zielone miejsce?

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Deweloper spółka Monday czeka na decyzję w sprawie wycinki 22 drzew na działce u zbiegu ulic Grunwaldzkiej, Bukowskiej i Szylinga, w bezpośrednim sąsiedztwie budynku dawnego Kasyna 6. Pułku Grenadierów. W ręce dzierży już pozwolenie na budowę, ma warunki zabudowy, brakuje tylko kropki nad „i”, by rozpocząć prace.
Deweloper spółka Monday czeka na decyzję w sprawie wycinki 22 drzew na działce u zbiegu ulic Grunwaldzkiej, Bukowskiej i Szylinga, w bezpośrednim sąsiedztwie budynku dawnego Kasyna 6. Pułku Grenadierów. W ręce dzierży już pozwolenie na budowę, ma warunki zabudowy, brakuje tylko kropki nad „i”, by rozpocząć prace. Łukasz Gdak
Deweloper spółka Monday planuje budowę dwóch budynków wielorodzinnych na 170 mieszkań z halami garażowymi w centrum miasta. Inwestycja planowana w bezpośrednim sąsiedztwie budynku dawnego kasyna wojskowego, „willi Flora” i ogrodu ją okalającego. Niestety, wraz z powstaniem nowej inwestycji wiąże się wycinka 22 drzew, w tym trzech okazałych i sędziwych już lip.

Poznań może stracić kolejne zielone miejsce na swojej mapie. Deweloper spółka Monday czeka na decyzję w sprawie wycinki 22 drzew na działce u zbiegu ulic Grunwaldzkiej, Bukowskiej i Szylinga, tuż przy I LO. W ręce dzierży już pozwolenie na budowę, ma warunki zabudowy, brakuje tylko kropki nad „i”, by rozpocząć prace.

Reportaż z Puszczy Noteckiej: Susza w Wielkopolsce: Za kilkadziesiąt lat w Puszczy Noteckiej będą rosły palmy? Leśnicy robią wszystko w walce z suszą i zmianami klimatu

Poznań waha się jednak z podjęciem decyzji w sprawie wycinki drzew. Przeciwne są organizacje przyrodnicze, które uczestniczą w toczącym się postępowaniu w Wydziale Kształtowania i Ochrony Środowiska UM.

Urząd miasta nie wiedział o wycince drzew?

- 13 stycznia do miasta wypłynął wniosek w sprawie usunięcia 22 drzew. Wydział Kształtowania i Ochrony Środowiska nie był informowany o kolizji inwestycji z drzewami na etapie ustalania warunków zabudowy ani wydawania pozwolenia na budowę, wobec czego nie miał możliwości zwrócenia uwagi na konieczność zachowania cennego drzewostanu, w tym szczególnie 3 lip o obwodzie pnia powyżej 200 cm – tłumaczy Joanna Żabierek, rzeczniczka urzędu miasta.

Sprawdź też:

To nie przekonuje społeczników, którzy twierdzą, że miasto pochopnie wydało pozwolenia na budowę, a o tym, że drzewa mogą zostać wycięte wiedziało wcześniej. Już w 2017 roku inna spółka deweloperska zwracała się do wydziału o taką możliwość.

- Wszystkie te decyzje wydają wydziały urzędu miasta, czyli de facto prezydent Poznania. To on więc wydał warunki zabudowy, pozwolenie na budowę w oparciu o projekt inwestora. Ten projekt nie uległ przecież zmianie. Gdyby więc WKiOŚ wydał decyzję odmowną, byłoby to sprzeczne ze wcześniejszymi decyzjami urzędu

– komentuje Robert Kalak z Koalicji ZaZieleń.

Nie da się przesadzić drzew

To właśnie o trzy sędziwy lipy trwa największy spór. Drzewa te tworząc szpaler stanowią historyczny element kompozycji z sąsiednim ogrodem „willi Flora”. Zarówno willa, jak i ogród są pod ochroną konserwatora zabytków. Jednak w toku toczącej się sprawy ochrona konserwatorska została zdjęta z działki inwestycyjnej.

- Wydział skierował do wnioskodawcy pismo z prośbą o ponowne przeanalizowanie możliwości zachowania drzew, w szczególności lip oraz dostarczenia opinii dendrologicznej w zakresie możliwości przesadzenia wszystkich drzew kolidujących z inwestycją – mówi Żabierek. Sam urząd skierował zapytanie do ekspertów o możliwość przesadzenia tych drzew. Niestety, wszystkie odpowiedzi były negatywne.

Sprawdź też:

- De facto te lipy nie kolidują bezpośrednio z zaprojektowanym budynkiem, ale infrastrukturą towarzyszącą. Niestety, nawet gdyby była szansa je przesadzić, to przesadzalibyśmy kikuty drzew, a nie te okazałe lipy, które dziś tam rosną. Jedynym rozwiązaniem tej patowej sytuacji byłoby, gdyby inwestor zmienił projekt – uważa Robert Kalak.

Deweloper zachowa 28 drzew z 50

Z kolei deweloper zwraca uwagę, że nie ma już możliwości dokonania zmian w projekcie, by zachować sporne drzewa, bowiem już ma pozwolenie na budowę. Gdyby nastąpiły zmiany w projekcie, musiałby ponownie starać się o pozwolenie na budowę.

- Niestety, często deweloperzy czy inwestorzy nie uwzględniają wartości społecznej, przyrodniczej. Ale to włodarze miasta powinni patrzeć szerzej, nie wydawać bezmyślnie pozwoleń, a projektować miasto w oparciu o istniejącą zieleń i sami zwracać na to uwagę – mówi Kalak.

Polecamy: Kosić czy nie kosić? Prof. Piotr Urbański wyjaśnia, kiedy należy kosić trawę w mieście i ile korzyści daje tworzenie łąk kwietnych

Jak zapewniają przedstawiciele spółki, wycinka 22 drzew jest konieczna, by w ogóle inwestycja mogła być zrealizowana na tym terenie. Na całej działce jest 50 okazów, pozostać ma 28 najpiękniejszych drzew, które objętą są też ochroną konserwatora zabytków. W zamian ma być posadzonych 50 drzew na tej samej nieruchomości – 38 grabów pospolitych odmiany kolumnowej, 9 lip drobnolistnych i 3 jabłonie ozdobne oraz 10 drzew (lip) w parku im. Jana Heweliusza w porozumieniu z Zarządem Zieleni Miejskiej.

ZOBACZ TEŻ:

Jak wynika z danych GUS dotyczących zieleni miejskiej Poznań jest metropolią, w której 20 proc. terenu miasta zajmują lasy gminne, parki i zieleń uliczna. Niestety, przy bliższej analizie okazuje się ta zieleń w mieście faktycznie jest, ale albo na jego obrzeżach, albo tam, gdzie nie ma mieszkańców. Zobacz, w których dzielnicach Poznania jest najwięcej zieleni, a gdzie najmniej ---->

Zobacz, gdzie w Poznaniu najbardziej brakuje zieleni. Są uli...

Jak wynika z prognoz ilości opadów i parowania według wskaźnika Palmera pod koniec stulecia południe Europy oraz tereny rolnicze będą znajdować się w permanentnym stanie ekstremalnej suszy. Polska będzie przypominać najcieplejsze regiony Hiszpanii, a Hiszpania zamieni się w pustynię. Dotkliwe skutki suszy odczuwamy już dziś. Zobacz, dlaczego Polska wysycha --->

Katastrofy klimatycznej nie można już zatrzymać. Za 50 lat P...

Sprawdź też:

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie