Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grunwaldzka: Ścieżka rowerowa zamiast miejsc postojowych

Robert Domżał
Już pierwsze dni pracy pokazały,  jak  wiele  miejsc postojowych zniknie w związku z  przebudową ulicy Grunwaldzkiej
Już pierwsze dni pracy pokazały, jak wiele miejsc postojowych zniknie w związku z przebudową ulicy Grunwaldzkiej Robert Domżał
W rejonie ulicy Grunwaldzkiej z cudem graniczy znalezienie miejsca do zaparkowania. Miejskie plany nie zakładają zwiększenia liczby miejsc, na których można byłoby pozostawić auto. Wręcz przeciwnie - planowana jest budowa ścieżki rowerowej, która zajmie chodnik, na którym stawiane są pojazdy. Będzie jeszcze gorzej, bo niebawem przy Szylinga zacznie działać komenda policji.

Nowe skrzyżowanie, sygnalizacja i ścieżka rowerowa, oto co pojawi się wkrótce u zbiegu ul. Grunwaldzkiej i Wojskowej. W grudniu ulica Wojskowa będzie przecinała tory tramwajowe znajdujące się w ul. Grunwaldzkiej. Właśnie rozpoczęły się roboty. Jeden pas ruchu będzie zamknięty. Drogowcy chcą w ten sposób przygotować się do modernizacji ronda Jana Nowaka Jeziorańskiego. Wojskową poprowadzony będzie wówczas objazd.

Wzdłuż ul. Grunwaldzkiej widać już zarys ścieżki rowerowej. Ma dwa metry szerokości. Wytyczona została od ul. Niecałej po Wojskową. Liczący około 200 metrów odcinek jest fragmentem trasy z Plewisk przez Grunwaldzką, Szylinga do mostu Teatralnego. Ta rowerowa ścieżka wpisana jest w plany Poznania. Ma być zrealizowana do roku 2015.

Dorota Wesołowska, rzecznik ZDM mówi, że po przebudowie ronda Nowaka Jeziorańskiego powstanie ścieżka w stronę Junikowa. Początek budowy odcinka od Niecałej do Wojskowej zelektryzował właścicieli sklepów i restauracji mieszczących się w pawilonach między Wojskową a Marcelińską. Każdego dnia parkuje tam do 70 pojazdów.

- Od kilku dni nie mamy miejsc postojowych przed naszymi zakładami pracy. Zarząd Dróg Miejskich nie powiadamiając nas, przystąpił do przebudowy chodnika - mówi jeden z przedsiębiorców.

- Rozumiemy, że potrzebne są ścieżki rowerowe. Ale do sklepów większość klientów i pracowników przyjeżdża samochodami. Miasto musi pamiętać, że pieniędzy nie zarabia się jeżdżąc rowerami.

Jeszcze tłoczniej będzie w rejonie Grunwaldzka, Wojskowa, Marcelińska za rok, kiedy na Szylinga sprowadzi się Komenda Miejska Policji. - W komendzie pracuje 450 osób. Każdego dnia przyjeżdżają też interesanci. Trwają rozmowy z Agencją Mienia Wojskowego na temat udostępnienia policji terenu pod parking. Czy będą mogli z niego skorzystać interesanci trudno powiedzieć - mówi Zbigniew Paszkiewicz, rzecznik KM Policji w Poznaniu.

Po co jednak budować ścieżkę rowerową kosztem i tak brakujących miejsc postojowych? Kiedy niepokój handlowców sięgnął zenitu, dowiedzieli się, że prace będą ograniczone do skrzyżowania. Samochodów nie będzie jednak można parkować na odcinku 25 metrów od zakrętu.

Na odcinku w kierunku Marcelińskiej wymieniony zostanie chodnik, ale wyłącznie w części należącej do ZDM. Czy z Grunwaldzkiej znikną i inne miejsca postojowe, handlowcy dowiedzą się po zakończeniu analizy ruchu na tej ulicy. Niewykluczone, że auta zamiast ukośnie do osi jezdni będzie trzeba ustawiać równolegle.

Po co to zamieszanie? - Staramy się brać pod uwagę opinie mieszkańców. Z niektórych projektów rezygnujemy, inne dostosowujemy do życzeń mieszkańców - mówi Wesołowska.

Zdaniem Michała Beima, wiceprezesa Sekcji Rowerzystów Miejskich drogowcy mają niekiedy inną wizję budowy dróg rowerowych w mieście niż SRM. Dlatego proponują mieszkańcom rozwiązania trudne do przyjęcia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski