Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grupa SBB zagra w Poznaniu w historycznym składzie

Marek Zaradniak
SBB znów gra w historycznym składzie z (od lewej) Józefem Skrzekiem,  Jerzym Piotrowskim i Anthimosem Apostolisem. Dlatego na koncertach pojawiają się też dawne utwory
SBB znów gra w historycznym składzie z (od lewej) Józefem Skrzekiem, Jerzym Piotrowskim i Anthimosem Apostolisem. Dlatego na koncertach pojawiają się też dawne utwory Tomasz Koperwas
Legendarna grupa SBB z okazji 70-lecia "Głosu Wielkopolskiego" zagra w poznańskim klubie "Eskulap"

We wtorek w poznańskim klubie "Eskulap" z okazji 70-lecia istnienia "Głosu Wielkopolskiego" zagra grupa SBB. I można śmiało powiedzieć, że historia zatoczyła pewne koło, bowiem słynny zespół znów występuje w historycznym składzie.
Obok multiinstrumentalisty Józefa Skrzeka i gitarzysty oraz perkusisty Anthimosa Apos-tolisa po 20 latach powrócił perkusista Jerzy Piotrowski. Jest więc tak jak na początku, gdy zaczynali próbując w jednej z piwnic w Siemianowicach Śląskich, gdy potem przygarnął ich Czesław Niemen i gdy po rozstaniu się z nim, pod marką SBB, nagrali w warszawskiej "Stodole" płytę koncertową, która na czarnym rynku osiągała cenę czterokrotnie wyższą od detalicznej.
Muzyka znajdująca się na tamtej płycie, nawiązywała do tego co proponowali Jimi Hendrix czy grupa The Cream. Następna wydana w roku 1975 płyta "Nowy Horyzont" prezentowała już muzykę, jaka jest wizytówką zespołu do dziś.
Po "Nowym Horyzoncie" przyszedł czas na dwie kolejne znakomite płyty. Wydaną w 1976 roku "Pamięć" oraz rok młodszą "Ze słowem biegnę do ciebie". W kompozycjach na nich zawartych coraz częściej pojawiały się nie tylko syntezatory Mooga, ale i organy Hammonda.
W tamtych czasach SBB odnosiła wielkie sukcesy nie tylko w Polsce, ale i za granicą koncertując m.in. w Niemczech, Holandii czy Szwecji. Niestety, w 1980 po nagraniu albumu "Memento z banalnym tryptykiem" zespół został rozwiązany. Przyczyną było przemęczenie nieustanną aktywnością.
Po rozwiązaniu zespołu Józef Skrzek kontynuował karierę solową, wydając m.in. album "Józefina", Anthimos Apostolis wyjechał do Grecji, gdzie pracował jako muzyk sesyjny powracając do Polski jedynie na występy i nagrania z Tomaszem Stańko. Jerzy Piotrowski współpracował m.in. z Kombi, Young Power i Martyną Jakubowicz.
Na rynek muzyczny SBB powracało kilkakrotnie w latach 1991, 1993 i 1998, a pretekstem był m.in. organizowany przez Franciszka Walickiego koncert "Trzy dekady rocka w Polsce".
Kolejny powrót nastąpił w roku 2000. W roku 2004 wytwórnia Metal Mind Productions wydała reedycję wszystkich katalogowanych płyt zespołu, wzbogaconych o bonusy. Zespół skrócił swoje rozbudowane suity na rzecz krótszych, ostrzejszych utworów rockowych.
Cechą charakterystyczną tamtych lat było pojawienie się zagranicznych perkusistów. Najpierw był to znany m.in. Pat Metheny Group Paul Wertico, a potem węgierski rockman Gabor Nemeth. Na perkusji gra też Anthimos Apostolis.
13 kwietnia ubiegłego roku na festiwalu Jazz nad Odrą po 20 latach przerwy znów w składzie SBB pojawił się Jerzy Piotrowski. Ważnym krokiem w historii zespołu stało się również dokonane w minionym roku nagranie z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia najważniejszych utworów grupy. A

Głos Rock Festiwal SBB, Eskulap (ul. Przybyszewskiego 39, 24 lutego, godzina 20 (wejście od godziny 19), bilety: 90 zł

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski