Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grypa w Wielkopolsce: Trzy ofiary. Nie lekceważ choroby

Agnieszka Świderska
Z powodu ciężkiego przebiegu grypy i jej powikłań hospitalizowano w Wielkopolsce ponad 60 osób
Z powodu ciężkiego przebiegu grypy i jej powikłań hospitalizowano w Wielkopolsce ponad 60 osób Fot. 123RF
Doniesienia o brakujących testach na wykrywanie wirusa grypy w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej nie są wcale tak niepokojące. To, czy próbki są badane w Poznaniu, czy w Bydgoszczy, nie ma bowiem żadnego znaczenia. Podobnie jak sam test, który ma drugorzędne znaczenie. Żeby przeżyć grypę, trzeba ją leczyć. Niestety, niespełna 40-letnia kobieta, która trafiła do szpitala w Trzciance już z powikłaniami, zlekceważenie grypy przypłaciła śmiercią. Była jedną z jej trzech ofiar w tym tygodniu.

Fala grypy, która zalała Wielkopolskę, przyniosła w tym tygodniu trzy ofiary śmiertelne. Zmarł 60-letni pacjent konińskiego szpitala zarażony wirusem A/H1N1. Nie udało się również uratować zarażonej nim niespełna 40-letniej kobiety, która trafiła do szpitala w Trzciance, ani 34-letniego mieszkańca Ostrowa.

39-latka miała potencjalnie największą szansę, by uniknąć nie tylko śmierci, ale nawet poważniejszych powikłań. Grypa staje się jednak zabójcza, kiedy jest lekceważona i nieleczona

Wszyscy byli w grupie ryzyka, w której notuje się 90 procent wszystkich zgonów z powodu grypy bądź powikłań grypowych. 60-letni mężczyzna chorował na serce, stan zdrowia 39-latki nawet bez grypy nie był najlepszy, a pogarszała go jeszcze cukrzyca i zniszczone przez papierosy płuca. Z kolei 34-latek był chory na białaczkę. Ich wyniszczone i osłabione innymi chorobami organizmy nie poradziły sobie z kolejną.

Czytaj także:
Grypa zaatakowała Wielkopolskę
Zmarł pacjent ze świńską grypą. O 10 tysięcy zachorowań więcej na zwykłą grypę
Piła: Szósta śmiertelna ofiara grypy

39-latka miała potencjalnie największą szansę, by uniknąć nie tylko śmierci, ale nawet poważniejszych powikłań. Grypa staje się jednak zabójcza, kiedy jest lekceważona i nieleczona, a kobieta, kiedy zachorowała, zamiast położyć się na kilka dni do łóżka, chodziła do pracy. Tymczasem jej organizm, jak wykazały badania, zaatakował nie jeden, ale trzy wirusy grypy. Przed powikłaniami, które doprowadziły do śmierci, nie uchroniła jej również szczepionka przeciwko grypie z tego prostego powodu, że... nie była zaszczepiona.

- Nikt z tej trójki nie zaszczepił się przeciwko grypie - mówi Ewelina Suska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. - Tymczasem osoby z grupy ryzyka powinny być na to szczególnie uczulone. Szczepionka to jak dotąd jedyna skuteczna metoda, która jest w stanie uchronić przed groźnymi powikłaniami.

I to poważne traktowanie grypy, a nie lekceważenie jej, decyduje często o życiu lub śmierci. Nie decyduje natomiast o życiu... dostępność testu, który pozwala stwierdzić, który z dwóch wirusów grypy sezonowej - A/H1N1 czy H3N2, zaatakował.

- Przebieg choroby i leczenie jest w obu przypadkach identyczne - mówi Ewelina Suska. - To, który z tych wirusów zaatakował ma drugorzędne znaczenie.

Tyle, że wirus A/H1N1, który trzy lata temu wywołał pandemię "świńskiej grypy", a od tego czasu zdążył się już "uczłowieczyć" i spaść do roli zwykłego "sezonowego" wirusa, jest nadal bardziej medialny od swojego "kolegi". To, że miał udział w tych wszystkich śmiertelnych przypadkach, nie oznacza również, że jest bardziej niebezpieczny, tylko to, że częściej atakuje.

- Ponad połowa z 14,5 tysiąca zarejestrowanych w Wielkopolsce od początku roku zachorowań na grypę i podejrzeń zachorowań mogła zostać wywołana właśnie przez wirus A/H1N1 - mówi Andrzej Trybusz, dyrektor WSSE. - Stał się wirusem dominującym.

Za wirusem A/H1N1 wciąż jednak ciągnie się fatalna opinia "grypowego zabójcy", co powoduje oblężenie laboratorium sanepidu przy Nowowiejskiego w Poznaniu. Zainteresowanie badaniami w kierunku wykrycia "sprawcy" grypy było tak duże, że w laboratorium skończyły się testy.

- W całym grudniu, gdy mieliśmy na stanie 70 testów, wykonaliśmy tylko siedem badań - mówi Ewelina Suska. - Tymczasem już na początku stycznia trafiło do nas do badań 55 próbek, a im głośniej było o tzw. "świńskiej grypie", tym więcej ich przybywało. Złożyliśmy zamówienie na 180 kolejnych, ale zadowoli nas każda partia, gdyż ich amerykański producent sam ma problemy. Zapotrzebowanie i to nie tylko polskiego rynku, bo na grypę nie chorują przecież tylko Polacy, przerosło bowiem oczekiwania i muszą zwiększyć produkcję.

W ten weekend do Polski ma trafić partia zaledwie 60 testów, z czego 20 przeznaczonych jest dla Wielkopolski, która rozchorowała się bardziej niż na przykład kujawsko-pomorskie. Dlatego też w laboratorium sanepidu w Bydgoszczy nie brakuje testów i dlatego właśnie tam trafiły próbki z Poznania.

Kiedy trzeba już zrobić test, to znaczy, że z chorym jest już bardzo źle. To nie testy leczą, tylko lekarze. Pod warunkiem jednak, że chorzy się do nich zgłoszą. Dla tych, co jeszcze nie zachorowali nie ma, niestety, dobrych wiadomości: mogą jeszcze zachorować. Sezon grypowy kończy się na przełomie lutego i marca. Dobra jest taka, że zdążą się jeszcze zaszczepić: pełną odporność uzyskuje się po dwóch tygodniach od podania szczepionki.

Poradnik antygrypowy

Jak wynika z najnowszych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, w tym sezonie grypowym zarejestrowano niemal dwukrotnie większą liczbę zgłoszeń niż rok temu. Jak zmniejszyć ryzyko? Oto kilka rad NIZP:

  • jeśli jesteś chory, pozostań w domu
  • jeżeli to możliwe, unikaj bliskich kontaktów z innymi. Rozmawiaj na dystans, a nie prosto twarzą w twarz
  • myj ręce wiele razy w ciągu dnia, szczególnie po kontaktach z innymi ludźmi
  • nie dotykaj rękami oczu, nosa i ust bez naprawdę istotnej potrzeby, a jeśli musisz, najpierw dokładnie umyj ręce
  • jeżeli jesteś pracodawcą, pamiętaj, że gorliwość chorego pracownika, który mimo choroby przychodzi do pracy, nie tylko szkodzi jemu, ale i innym pracownikom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski