Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych dostarcza kolejne wagony kolejowe dla wojska

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Nowy wagon w czasie prób
Nowy wagon w czasie prób Piotr Radomski/Pociąg do Wielkopolski
Kolejny wagon dla Wojska Polskiego, zamówiony przez PKP Intercity, a wyprodukowany przez spółkę H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych, odbywa próby. Jego zdjęcie zamieściła strona FB Pociąg dla Wielkopolski.

To jeden z ośmiu wagonów zamówionych dla wojska. PKP Intercity trzykrotnie podchodziła do przeprowadzenia przetargu na zakup tych wagonów. Partnerem w tej sprawie w lutym 2019 roku okazała się H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych, z którą podpisano umowę na dostawę wagonów specjalnych do przewozu osób, przeznaczonych dla Sił Zbrojnych RP. Portal Defence24 informował wówczas, że poznańska spółka była jedynym podmiotem, który zgłosił się do przetargu, i ujawniał – cytując PKP Intercity – że przewoźnik chciał na wagony przeznaczyć kwotę 82,5 mln zł brutto, podczas gdy H. Cegielski złożył ofertę na kwotę 104,7 mln złotych brutto.

Połowa wagonów ma już być gotowa

Zawarta umowa mówiła o dostarczeniu sześciu wagonów bezprzedziałowych specjalnych II klasy do przewozu żołnierzy i dwóch wagonów przedziałowych specjalnych II klasy do przewozu konwoju, przy czym mają one spełniać wymagania techniczne tras kolejowych w Polsce, Czechach, Słowacji, na Węgrzech i w Rumunii. Całe zamówienie ma być zrealizowane do 1 grudnia 2021 roku, chociaż trzy wagony bezprzedziałowe oraz jeden przedziałowy miały być gotowe i oddane do 1 grudnia 2020 roku.

Zużyte maseczki budulcem dla dróg? Zobacz wideo:

Przedział dowódcy w wagonie bezprzedziałowym

Portal Defence24 podał, że w wagonach bezprzedziałowych może podróżować 432 pasażerów na miejscach siedzących, a w przedziałowych minimum 50 miejsc leżących. Na wagon przypadają 72 miejsca siedzące lub 25 leżących. Od standardowych wagonów pasażerskich bezprzedziałowe mają różnić się też obecnością przedziału dowódcy, pomieszczenia narad i szafki na broń osobistą. Wagony dysponują sprzętem audiowizualnym, niezależnym zasilaniem, mają kolor ciemnozielony, a dachy szare, zaopatrzono je też w napis „Wojsko Polskie” na burtach.

Łukaszowi Piotrowskiemu, który prowadzi fanpage "Fotografia okiem Pitagorasa", udało się na poznańskich torach sfotografować niecodzienny wagon. - Zakładowa 401Da wykonująca usługi na terenie Instytutu Pojazdów Szynowych "Tabor" w Poznaniu wciąga na teren bazy najnowszy wagon drugiej klasy w niezwykle ciekawym malowaniu - tak swoje zdjęcia opisuje miłośnik kolei. Do czego będzie służył? Przejdź dalej i sprawdź --->

Wagon dla wojska wyprodukowano w Poznaniu. Na razie jest jed...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski