Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hałas z lotniska Ławica: Różne sądy i wyroki

Agnieszka Świderska
Hałas z lotniska Ławica: Różne sądy i wyroki
Hałas z lotniska Ławica: Różne sądy i wyroki Waldemar Wylegalski
Tylko w piątek na sądową wokandę trafiło dziesięć spraw dotyczących odszkodowania za hałas z Ławicy. W pięciu z nich, w których mieszkańcy domagali się przed Sądem Rejonowym Poznań Stare Miasto łącznie 108 tys. złotych odszkodowania, zapadły już wyroki. Wszystkie skończyły się oddaleniem pozwów.

Powód? Z żądaniami przeciwko Ławicy wystąpili mieszkańcy zewnętrznej strefy hałasu mniej niż w wewnętrznej (leżącej najbliżej lotniska) narażeni na uciążliwości. Zdaniem sądu, chociaż ich domy stoją w obszarze ograniczonego użytkowania, to jednak sama nazwa obszaru nie wystarcza do tego, żeby dostać od portu pieniądze.

- Odszkodowanie należałoby się w sytuacji, gdyby wprowadzenie strefy zewnętrznej wywołało szkody, ale tu nie ma szkody, bo nie ma żadnych ograniczeń dla zabudowy mieszkaniowej. I nawet jeżeli wartość nieruchomości faktycznie spadła nie było to następstwem wyznaczenia strefy - uzasadniała sędzia Beata Suchecka-Rosińska odrzucając po kolei pozwy.

Czytaj też: Pierwsze wyroki i odszkodowania za hałas przy lotnisku Ławica

Upadły nie tylko roszczenia za spadek wartości nieruchomości, ale także o zwrot nakładów na wygłuszenie budynków. Powód? Brak dowodów w postaci wyników pomiaru czy opinii biegłego na przekroczenie dozwolonych norm hałasu.

Wczorajsze wyroki nie są prawomocne. Mieszkańcy mogą się jeszcze od nich odwołać. Nie były też pierwszymi. Siedmiu doliczyła się kancelaria SWS, która reprezentowała w nich przed sądem Ławicę.

- Sąd zgodził się z opinią Ławicy, że w przypadku braku jakichkolwiek ograniczeń w strefie zewnętrznej nie ma podstaw do odszkodowania - mówi Paulina Ołdziejewska-Kamińska z kancelarii SWS.

Statystyki z sal sądowych są na razie na korzyść Ławicy. Łącznie z wczorajszymi wyrokami sądy odrzuciły już 19 pozwów. Port przegrał do tej pory 12 spraw, i to częściowo. W sprawach, które toczyły się w Sądzie Okręgowym zapadły bowiem wyroki częściowe przyznające odszkodowanie za spadek wartości nieruchomości, również w strefie zewnętrznej.
Małżeństwo z Przeźmierowa, które we wrześniu ubiegłego roku jako pierwsze wywalczyło 56 tys. złotych, wciąż nie ma jeszcze prawomocnego wyroku.Po tym jak Ławica zaskarżyła wyliczenia biegłego i tym wysokość odszkodowania, Sąd Apelacyjny postanowił zasięgnąć dodatkowej opinii. A tej jeszcze nie ma. Żaden inny prawomocny wyrok w Sądzie Apelacyjnym również nie zapadł.

Niewiele ponad 30 zakończonych spraw nie wróży dobrze ponad ...800 pozostałym, które wciąż są w toku. Jak długo przyjdzie czekać na wyroki? I dlaczego tak długo? Powodem dla którego sądy wydają tylko częściowe wyroki jest wąskie gardło - biegli akustycy. To ich opinie zdecydują o wysokości zwrotu nakładów potrzebnych na wygłuszenie. Tymczasem opinii nie ma kto i z czego zrobić. Nieliczni biegli z Poznania nie mają bowiem dostępu do wszystkich wyników z pomiaru hałasu.

Powodem jest mobilny monitoring hałasu na Ławicy - Okęcie ma stacjonarny i wszystkie wyniki. A w Poznaniu nie ma wyników i nie ma opinii. Teraz ten trudny orzech będą próbowali rozgryźć naukowcy z Katedry Akustyki i Multimediów Politechniki Wrocławskiej. To właśnie u nich sędziowie zamawiają opinie, które w tych procesach mogą się okazać przełomowe.

- Nie tylko dla szybkości postępowania, ale przede wszystkim dla orzecznictwa - tłumaczy radca prawny Radosław Howaniec z kancelarii Majchrzak, Szafrańska i Partnerzy, która reprezentuje przed sądem mieszkańców strefy hałasu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski