18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Harcerstwo w Poznaniu ma 100 lat. Powstało 122 lata po konstytucji [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Mateusz Pilarczyk
Przed stu laty w stolicy Wielkopolski będącej pod zaborem pruskim powstawały pierwsze drużyny harcerskie. Jedną z nich była 5. Poznańska Drużyna Harcerska
Przed stu laty w stolicy Wielkopolski będącej pod zaborem pruskim powstawały pierwsze drużyny harcerskie. Jedną z nich była 5. Poznańska Drużyna Harcerska archiwum 5. PDH
2013 rok jest szczególny dla poznańskiego harcerstwa. Przed stu laty w stolicy Wielkopolski będącej pod zaborem pruskim powstawały pierwsze drużyny harcerskie. Jedną z nich była 5. Poznańska Drużyna Harcerska, której pierwsza oficjalna zbiórka połączona z wycieczką odbyła się 3 maja 1913 roku.

"W miesiącu wrześniu lub październiku 1912 roku przyszło do skutku utworzenie pierwszego zastępu drużyny, którą nazwano im. Księcia Józefa Poniatowskiego, ku uczczeniu zbliżającej się setnej rocznicy śmierci ks. Józefa" - czytamy w notatkach sporządzonych sto lat temu przez Antoniego Jahnsa, założyciela drużyny.

Rozbieżności te tłumaczy Zenon Wechmann harcerz 5. PDH, który w 1934 roku wstąpił do zuchów, a dziś prezes wielkopolskiego oddziału Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego: - 1912 rok to data poczęcia drużyny, która narodziła się w maju 1913.

3 maja 1913 roku powstała 5. Poznańska Drużyna Harcerska

Trzeba pamiętać, że były to czasy zaboru, kiedy jeszcze nic nie zapowiadało, że za kilka lat Wielkopolanie w Powstaniu zawalczą o swoją niepodległość.

Działać trzeba było na wpół w konspiracji, bo harcerstwo rodziło się, aby "szerzyć miłość Ojczyzny i prowadzić prace dla jej wyzwolenia". Dlatego też pierwsze drużyny harcerskie, a w zasadzie skautowe, organizowane były przy gniazdach towarzystwa gimnastycznego "Sokół" - tak też było w Poznaniu.

Młodzież zbierała się ze względów bezpieczeństwa poza miastem. Na początku w ogóle bez umundurowania. Drużyna działała też w trakcie I Wojny Światowej, o czym świadczą wspomnienia Mariana Węcławskiego z 1916 roku z wyprawy do lasów pod wsią Trzebaw (obecnie gmina Stęszew).

W 1913 roku na terenie Poznania odbywały się pierwsze zbiórki skautowe

- Na dziwnie uroczysty nastrój składał się szereg szczegółów. Szczególnie wojna, która co kilka tygodni szeregi nasze dziesiątkowała, poza tym to głęboko chowane, święte wprost przeświadczenie, że wolność ku nam idzie - czytamy we wspomnieniach z przyrzeczenia harcerskiego.

Część z zaprzysiężonych tamtego dnia harcerzy wzięła udział 27 grudnia 1918 roku w ataku na główny odwach policji pruskiej przy placu Wolności oraz zdobyciu "fortu Grollmanna", czyli walkach w Powstaniu Wielkopolskim.

Współcześni harcerze pamięć o założycielach swojej drużyny uczczą 19 maja mszą świętą w kościele św. Wojciecha. Po niej uroczystości przeniosą się do Młodzieżowego Domu Kultury przy ulicy Za Cytadelą.


GŁOS WIELKOPOLSKI POLECA:


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski