Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

HIPOKRATES 2022: Nagrodziliśmy najlepszych specjalistów ochrony zdrowia w Wielkopolsce [ZDJĘCIA, WIDEO]

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Wideo
od 16 lat
We wtorek odbyła się oficjalna gala plebiscytu „Hipokrates Wielkopolski 2022”, podczas której nagrodziliśmy najlepszych lekarzy, pielęgniarki, położne, fizjoterapeutów i ratowników z regionu.

Plebiscyt Hipokrates 2022 organizowany był przez redakcję „Głosu Wielkopolskiego”. Patronem plebiscytu był Narodowy Fundusz Zdrowia, natomiast partnerem głównym - APTEO.

Partner główny plebiscytu

Partner plebiscytu

Specjalistów, ale też instytucje medyczne w 17. kategoriach do plebiscytu zgłaszali sami pacjenci. To również oni wybrali najlepszych w powiatach, a następnie w całej Wielkopolsce.

Nagrodziliśmy najlepszych pracowników ochrony zdrowia w Wielkopolsce

We wtorek w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu odbyła się uroczysta gala, na której nagrodzono laureatów i zwycięzców poszczególnych kategorii.

Zobacz zdjęcia z wielkiej gali:

- Pacjent oceni empatię, kulturę osobistą. W niektórych dziedzinach trudniej ocenić kompetencje, ale to jedno z drugim często jest związane. Pacjent po paru miesiącach czy latach opieki wie, czy jest dobrze zaopiekowany i czy u niego jest przynajmniej stabilnie, a być może się poprawia - mówiła Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

I dodawała: - To jest w jakimś stopniu ranking popularności i to jest też duża przyjemność, bo wszyscy lubimy w swoim zapracowaniu czasami być docenieni. A nie ma lepszego docenienia dla kadry medycznej niż docenienie przez pacjenta. To spojrzenie pacjenta, to, że ten pacjent zechciał zadzwonić czy napisać SMS-a jest wielką przyjemnością.

Nagrody i statuetki w imieniu redakcji „Głosu Wielkopolskiego” wręczał zastępca redaktora naczelnego Leszek Waligóra. - Pacjenci nominowali kilkaset osób z całej Wielkopolski, dając tym samym wyraz wdzięczności i zaufania dla przedstawicieli służby zdrowia - mówił Leszek Waligóra.

Statuetki Hipokratesa otrzymali najlepsi lekarze rodzinni, pediatrzy, stomatolodzy, pielęgniarki, ginekolodzy, chirurdzy, laryngolodzy, dermatolodzy, okuliści, kardiolodzy, ortopedzi, położne, fizjoterapeuci, ratownicy medyczni a także farmaceuci i technicy farmaceutyczni.

- Czuję pewną więź z pacjentami z tego względu, że od lat pracuję w jednym miejscu. Leczyłem rodziców, dzieci a obecnie już nawet wnuków pacjentów, więc tym bardziej to uczucie jest fenomenalnie dobre - mówił tuż po odebraniu nagrody Jacek Janczak z Gniezna, zdobywca I miejsca w kategorii „Laryngolog Roku”.

Nie zabrakło także nagród dla przychodni i szpitala roku. I miejsca w tym roku przyznano: Przychodni Meridian Poradnie i Diagnostyka z Leszna oraz Szpitalowi św. Rodziny w Poznaniu.

- Myślę, że ta inicjatywa „Hipokratesa” jest godna pochwały, ponieważ to są najsympatyczniejsze i najwłaściwsze nagrody, jakie może uzyskać lekarz czy inny pracownik ochrony zdrowia, bo to jest nagroda od pacjentów za długotrwałą pracę, za poświęcenie, za czas, a nie tylko za efekty leczenia, które będą monitorowane z zewnątrz. To nagroda po prostu za pracę w danym terenie - mówił Marcin Karolewski, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej.

Z jakimi problemami mierzy się obecnie system ochrony zdrowia?

Podczas gali dyrektor wielkopolskiego NFZ i wiceprezes Wielkopolskiej Izby Lekarskiej wzięli udział w dyskusji dotyczącej obecnej sytuacji w systemie ochrony zdrowia.

Dyskusja była nie tylko podsumowaniem czy wskazaniem zalet i wad samego systemu, ale także ukazaniem źródeł poszczególnych problemów zarówno z perspektywy personelu medycznego, w imieniu, którego wypowiadał się Marcin Karolewski, wiceprezes Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, a także z punktu widzenia płatnika reprezentowanego przez dyrektor wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszkę Pachciarz.

Panel był również okazją do znalezienia rozwiązań niektórych z tych trudności.

Pandemia pokazała mocne strony systemu ochrony zdrowia

Uczestnicy dyskusji mówili między innymi o tym, jakie zmiany w systemie ochrony zdrowia wprowadziła pandemia koronawirusa i czego nauczyła ona przedstawicieli instytucji medycznych.

- COVID pokazał, jak jesteśmy sprawni organizacyjnie. Czasami w Polsce nie doceniamy tego, jak wiele potrafimy w trudnych warunkach wykrzesać z siebie, ze swoich organizacji. Byliśmy w stanie zorganizować oddziały i łóżka covidowe bardzo sprawnie i bardzo szybko. W związku z tym mocną stroną systemu bez wątpienia jest sprawność organizacyjna nas - ludzi, którzy w nim funkcjonują. I myślę, że z tego możemy być dumni - mówiła dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszka Pachciarz.

- Wyzwaniem natomiast jest poradzenie sobie z długiem zdrowotnym po covidzie. To nie są tylko skutki zdrowotne pacjentów, którzy przechorowali COVID, to są także sytuacje, kiedy pacjent np. korzystał z teleporady, a nie powinna to być teleporada i teraz mamy spóźnioną diagnostykę. Albo sytuacje, kiedy pacjent sam, albo szpital odkładał jakiś zabieg czy diagnostykę, a nie powinien - dodawała.

Z kolei wiceprezes Wielkopolskiej Izby Lekarskiej Marcin Karolewski zwrócił uwagę, że w czasie pandemii odpuszczone zostały pewne kwestie regulacyjne, co w dużej mierze ułatwiło pracę medyków.

- W czasie COVID-u, kiedy ten system bardzo mocno poluzował, można było po prostu skutecznie działać. Ta skuteczność wtedy była najważniejsza, a nie to, gdzie ktoś był przypisany. Po prostu się dyżurowało, szło się na chirurgię, a później na kilka innych oddziałów, bo tam leżeli pacjenci. A nie, że ktoś nie mógł się ruszyć z oddziału, bo tak zostało mu to wcześniej przypisane - mówił.

Zobacz, na jakie świadczenia stomatologiczne mogą liczyć dorośli i dzieci w ramach NFZ --->

Stomatolog na NFZ Poznań: Gdzie iść do dentysty na NFZ w Poz...

Braki kadrowe i przemęczony personel

W dyskusji nie zabrakło także tematu głośnych ostatnio braków kadrowych w szpitalach. Rozmówcy zgodnie stwierdzili, że jest to duży problem, jednak każdy z nich patrzy na niego z innej perspektywy.

- Bez wątpienia jedną ze słabości systemu są braki kadrowe. Latami, czy nawet dziesięcioleciami na nie zapracowaliśmy z różnych przyczyn, głównie przez zaniechanie. W wielu województwach nie mamy specjalistów w jakichś dziedzinach, co może być efektem tego, że 10-20 lat temu dany konsultant za mało zabiegał o to, żeby było więcej miejsc specjalizacyjnych. I teraz zbieramy niestety tego żniwo - tłumaczyła Agnieszka Pachciarz.

Dodawała jednak, że poziom finansowania placówek medycznych wzrasta, co można nazwać mocną stroną systemu.

- Wiadomo, możemy powiedzieć, że ochrona zdrowia jest zawsze niedofinansowana. Ale jestem w NFZ-cie w Poznaniu już szósty rok i to, że już drugi rok z rzędu przekroczyliśmy 10 miliardów złotych w naszym budżecie NFZ-owskim, to naprawdę dużo. Kiedy przychodziłam, to było niewiele ponad sześć miliardów dla wojewódzkiego oddziału. Dlatego ten wzrost finansowania bez wątpienia istnieje.

Do jej słów odniósł się wiceprezes WIL:

- Te braki kadrowe, to nie jest największa bolączka w tej chwili w służbie zdrowia. I mówię to przewrotnie. Największą bolączką, w mojej ocenie, jest przemęczenie i przepracowanie tych, którzy w tym systemie opieki zdrowotnej zostali. To trochę wynik tego, że gdzieś w przeszłości popełniono błąd. Ludzie po prostu przestali dawać radę po COVID-zie. Bardzo łatwo jest przejść drogę od bohatera do zera. Najpierw byliśmy bohaterami w pandemii, teraz nagle pojawia się nagonka, wcześniej też była nagonka. Sami nie wiemy już tak naprawdę, czy jesteśmy wrogami publicznymi numer jeden czy bohaterami ludu.

Obserwuj nas także na Google News

System „no fault” - czyli wentyl bezpieczeństwa

Przy okazji tematu braków kadrowych i przemęczenia personelu w dyskusji poruszono również kwestię systemu „no fault”, o który ostatnio walczą lekarze w Polsce. O tym co on dokładnie oznacza i dlaczego jest tak ważny dla personelu medycznego mówił wiceprezes WIL.

- Zdarzają się błędy medyczne, zdarzają się powikłania, zdarzają się różne sytuacje, które nie powinny się zdarzyć. Ale jeżeli lekarz stoi przed wyborem, wzięcia drugiego dyżuru, bo inaczej nikogo na tym dyżurze nie będzie, to on go weźmie. Weźmie też trzeci. Przez to czasami nie wiemy, gdzie dany błąd powstał i kto go zrobił. Czy błędem jest to, że lekarz w swoim zmęczeniu coś źle napisał? Czy może to, że pielęgniarka podając lek, powinna się dwa razy zastanowić, czy rzeczywiście lekarz tak napisał, czy może jest to tylko brzydkie pismo, a może inny lek. A być może tych pielęgniarek jest po prostu za mało na to wszystko i jest to błąd systemowy w ochronie zdrowia? A może tych lekarzy jest za mało na liczbę łóżek? I tak naprawdę prokurator albo adwokat wynajdzie, że w tym i tym miejscu był błąd i prawo pacjenta zostało naruszone. I tę daną jedną osobę się ściga. A to nie w tym rzecz - wyjaśniał Marcin Karolewski.

- Po to właśnie jest ten system no fault, żeby pacjent mógł szybko uzyskać odszkodowanie, bo to jest dla niego najważniejsze, ale żeby ten lekarz, ta pielęgniarka, czy ta rejestratorka nie musiała chodzić po prokuraturze i tłumaczyć się, że musiała wziąć ten dyżur, a nie jest wielbłądem. Chodzi o to, żebyśmy lecząc, czuli się bezpiecznie, a pacjent, żeby mógł uzyskać odszkodowanie w trybie szybszym, też nie chodząc po sądach przez kilka lat.

Jedzenie w szpitalach - dobre czy niedobre? Ten temat od lat budzi wiele kontrowersji. Pacjenci często skarżą się na posiłki, jakie przychodzi im jeść podczas pobytu w szpitalu. Poprosiliśmy czytelników "Głosu Wielkopolskiego", by podzielili się swoimi wrażeniami na temat szpitalnego jedzenia. W poniższej galerii zamieściliśmy zdjęcia przesłane przez naszych czytelników. Zobacz, jak wyglądają posiłki oferowane przez wielkopolskie szpitale --->Czytaj też: Ogromne rachunek po wizycie u dentysty? Zęby można leczyć za darmo! Zobacz, co Ci przysługuje w ramach NFZ

Jedzenie w szpitalach może zaskoczyć! Co jedzą pacjenci? Tak...

Na koniec dyskusji głos zabrała dyrektor Agnieszka Pachciarz, która w ramach podsumowania przyznała, że obie strony są zgodne w wielu kwestiach.

- Myślę, że de facto się zgadzamy, nawet jeżeli pan doktor reprezentuje bardziej interes środowiska lekarskiego, a ja patrzę troszkę z punktu widzenia pacjentów i ich pieniędzy. Nie chcę też wskazywać, jako podstawowy problem, nieuregulowania kwestii rynku prywatnego i publicznego, ale to często też nam pokutuje. Zwłaszcza teraz, przy brakach kadrowych, odczuwamy to bardziej niż kiedykolwiek. Ale w gruncie rzeczy się zgadzamy, nawet jeżeli używamy troszkę inne określenia - mówiła dyrektor wielkopolskiego NFZ.

Dodała także:

- Zadaniem NFZ-u, jako płatnika, jest także monitorowanie wszystkich podmiotów i osób, które świadczą usługi na podstawie zawartych z nami umów. Robimy to dlatego, że reprezentujemy pacjentów, ich pieniądze. Zawsze podkreślam, że nikt lepiej nie reprezentuje pacjentów i ich pieniędzy niż NFZ. Czy to wzbudza entuzjazm czy nie, to i tak to po przypominam, bo jesteśmy tutaj dla pacjentów i z ich powodu.

Hipokrates 2022 - zdobywcy I miejsc w Wielkopolsce:

  • LEKARZ RODZINNY: Włodzimierz Karpiński (Budzisław Kościelny),
  • PEDIATRA: Agnieszka Bartnik (Nowe Tłoki),
  • STOMATOLOG: Marta Pasierbek-Springer (Poznań),
  • PIELĘGNIARKA: Joanna Grześkowiak (Swarzędz),
  • GINEKOLOG: Adam Kujawa (Poznań),
  • CHIRURG: Krzysztof Karaś (Gniezno),
  • LARYNGOLOG: Jacek Janczak (Gniezno),
  • DERMATOLOG:Patrycjusz Purol (Przeźmierowo),
  • OKULISTA: Dorota Oparowska-Pluta (Czarnków),
  • KARDIOLOG: Agata Markiewicz (Poznań),
  • ORTOPEDA: Michał Urbaniak (Kalisz),
  • POŁOŻNA: Helena Grzybek (Kalisz),
  • FIZJOTERAPEUTA: Jakub Wójcik (Chodzież),
  • RATOWNIK MEDYCZNY: Łukasz Krypel (Poznań),
  • FARMACEUTA: Katarzyna Kałużna (Koziegłowy),
  • PRZYCHODNIA: Meridian Poradnie i Diagnostyka (Leszno),
  • SZPITAL ROKU: Szpital św. Rodziny (Poznań).
Pacjenci z Wielkopolski wybrali najlepszych specjalistów w Plebiscycie Medycznym Hipokrates 2022Przejdź dalej -->

HIPOKRATES 2022: Nagrodziliśmy najlepszych specjalistów ochr...

Obserwuj nas także na Google News

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski