Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia sprawy Jarosława Ziętary [KALENDARIUM]

Krzysztof M. Kaźmierczak
Jarosław Ziętara.
Jarosław Ziętara.
W tym tygodniu, dopiero po ponad 19 latach od przestępstwa, prokuratura wreszcie formalnie uznała, że Jarosław Ziętara został zamordowany. Przedstawiamy skrócone kalendarium starań medialnych o wyjaśnienie losu młodego dziennikarza Gazety Poznańskiej.

Czytaj także:
Jarosław Ziętara został zamordowany! [NOWA]
Spalone śledztwo w sprawie Ziętaryan-jaroslaw-zietara-byl-werbowany-do-uop,id,t.html;Poznań: Jarosław Ziętara był werbowany do UOP[/a]

wrzesień 1992
Przedstawiciele poznańskich mediów utworzyli nieformalną, międzyredakcyjną grupę śledczą, która próbowała wyjaśnić losy Jarosława Ziętary. Było to pierwsze i jedyne tego rodzaju przedsięwzięcie dziennikarskie w Polsce. Do działającej przez prawie rok grupy należeli przedstawiciele "Gazety Poznańskiej", "Expressu Poznańskiego", "Poznaniaka" i Uniwersyteckiego Centrum Radiowego.

25 lutego 1993
Dziennikarze z grupy śledczej przeprowadzili konferencję prasową, na którą zaprosili przedstawicieli policji i Urzędu Ochrony Państwa. Krytycznie odnieśli się do działań prowadzonych przez policję. Wskazali na popełnione błędy i zaniedbania. W tym samym dniu w poznańskich gazetach ukazują się artykuły członków grupy dziennikarskiej na temat nieprawidłowości w wyjaśnianiu sprawy Jarosława Ziętary.

6 września 1993
Po serii publikacji o lekceważącym traktowaniu tajemniczego zniknięcia dziennikarza przez organy ścigania oraz interwencji ówczesnego rzecznika praw obywatelskich, Tadeusza Zielińskiego, Prokuratura Rejonowa Poznań-Grunwald wszczyna śledztwo w sprawie uprowadzenia (pozbawienia wolności powyżej 7 dni) Ziętary.

sierpień 1994
Po nagłej zmianie prowadzącego śledztwa prokuratora jego następca zapowiada umorzenie sprawy. Zmienia te plany po liście protestacyjnym poznańskich dziennikarzy.

marzec 1995
Umorzenie śledztwa. W wielkopolskich mediach ukazują się publikacje wykazujące, że prokuratura nie zbadała wielu istotnych wątków wskazujących na to, że Ziętarę zamordowano .

grudzień 1999
Po umorzeniu ponownego śledztwa (prowadzono je w latach 1998-1999) przedstawiciele dawnej grupy dziennikarskiej spotykają się w premierem Jerzym Buzkiem prosząc go o podjęcie przez rząd działań w sprawie Jarosława Ziętary.

wrzesień 2008
Publikacja "Głosu Wielkopolskiego" ujawniająca nieznane wcześniej poważne błędy i zaniedbania w działaniach poznańskiej prokuratury i policji.

październik 2008
List otwarty poznańskich dziennikarzy do prokuratora generalnego z apelem o wszczęcie umorzonego śledztwa i przekazanie sprawy do prowadzenia prokuraturze i policji spoza Wielkopolski.

wrzesień 2009
Poseł Filip Kaczmarek wraz z szefami większości poznańskich mediów interweniują w MSWiA. Dziennikarz "Głosu Wielkopolskiego" uruchamia stronę "Kronika niewyjaśnionej zbrodni" z archiwalnymi i bieżącymi informacjami na temat zabójstwa Ziętary.

29 stycznia 2010
Czworo uczestników dawnej dziennikarskiej grupy śledczej zawiązało Komitet Społeczny "Wyjaśnić śmierć Jarosława Ziętary", którego celem jest doprowadzenie do wyjaśnienia przez organy państwowe śmierci poznańskiego dziennikarza.

luty i kwiecień 2010
Komitet Społeczny dwukrotnie występuje do kolejnych prokuratorów generalnych z apelem o przekazania sprawy Ziętary do zbadania przez prokuraturę spoza Wielkopolski. Komitet rozpoczyna w Internecie akcję nagłośnienia sprawy Ziętary.

wrzesień 2010
Z inicjatywy Komitetu Społecznego 20 wielkopolskich parlamentarzystów z różnych ugrupowań politycznych wystosowało do prokuratora generalnego indywidualne apele o wznowienie śledztwa.

8, 9 i 18 marca 2011
Cykl trzech publikacji "Głosu Wielkopolskiego" przedstawiających dotąd nieznane, niezwykle bulwersujące okoliczności zbrodni na dziennikarzu dotyczące m.in. służb specjalnych i przecieku w śledztwie prowadzonym w latach 1998-1999.

28 marca 2011
W Warszawie odbywa się Konferencja Centrum Monitoringu Wolności Prasy i Komitetu Społecznego zakończona wystąpieniem uczestników (dziennikarzy i polityków) do prokuratora generalnego o podjęcie i przeniesienie śledztwa oraz apelem do premiera o przekazanie prokuraturze wszelkiej dokumentacji służb specjalnych na temat Jarosława Ziętary.

29 kwietnia 2011
Z inicjatywy członków Komitetu Społecznego redaktorzy naczelni największych polskich dzienników wystosowują publicznie apel do premiera i prokuratora generalnego w sprawie Ziętary.

14 czerwca 2011
Zgodnie z dyspozycją z Prokuratury Generalnej poznańska prokuratura wznowiła umorzone śledztwo i wystąpiła o prowadzenie go przez inną jednostkę prokuratorską.

lipiec 2011
W odpowiedzi na apele z marca 2011 Komitet Społeczny otrzymał z Kancelarii PrezesaRady Ministrów informacje o odnalezieniu i przekazaniu prokuraturze dokumentów potwierdzających, że niedługo przed porwaniem UOPpróbował zwerbować dziennikarza do pracy w wywiadzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski